ÖZEL GÜNLERE TAKILMAYALIM

Özel bir hayat yaşamak için özel günlerin arkasına sığınması gerektiğini sanan bir toplumda yaşıyoruz.

Şu an sokağa çıksam ve yolda her rastladığıma bir gazeteci gibi “Önemli günleri sayabilirmisiniz?” diye sorsam alacağım cevapları çok iyi biliyorum.

Başta sevgililer günü ardından yılbaşı doğum günü vs. sonra aynı kişilere bu günleri özel yapan sebepleri sorsam acaba bileceklermi diye merak ediyorum.

Aslında çokta merak etmeye gerek yok. Nadir kişiler dışında çoğundan bir cevap alamayacağımı tahmin ediyorum.

Çünkü biz artık sebeplerini hatta sonuçlarını araştırmadan gözümüze hoş “gösterilen” her şeyi yapar hale geldik.

Kalkıp birilerine klasik inanç meselelerini anlattığımızda çok sıkıcı gelmeye başlıyor.

Toplum o kadar bütünleşti ki bu adetlerle bunları yaparak neye kafa tuttuğunun ya da hangi değerleri arkasına attığının farkında olmuyor. Örf, Ahlak, Kültür, Din! Gibi.

12 Ayın içinde bakıyorum da hemen her ayda birkaç gün kutlamaları yapar hale geldik bunların birçoğu ekonomik olurken diğerleri ise gösteriş gibi gelmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse, Yılbaşı kabul ettiğimiz için kutladığımız yine bir Hıristiyan âdeti olan İsa’nın doğuşu ve her ne kadar niyeti güzel olsa da bir diğer Hıristiyan âdeti olan zaman, zaman bizlerinde katkı verdiği doğum günü kutlamaları…

Hıristiyanlara ne kadarda özeniyormuşuz. Diye düşünmeden edemiyorum.

Hem de gayrimüslim birine benzemeye yasak koyan bir peygamberin ümmeti olarak… “kim bir kavme benzerse onlardandır.” (Hadis-i şerif)

ALLAH Biz Müslümanları korusun ve affetsin.

Beni yine düşüncelere iten yukarda da bahsettiğim gibi ekonomik olduğudur aslında önümüze özel günler olarak sunulan tüm bu sempatik yaşantının sonunda bir ticaret kaygısı taşıması hatta tamamen bu sebepten gündemde tutulmaya çalışılması yılbaşı geldiği için fazladan bir sürü alış veriş.

Bir sürü hediye sevgililer günü nasıl bir hediye seçsem diyerek son moda bir şeyler bulmak vitrinlere kocaman, kocaman afişlerle al beni oluşturmak, her doğum gününde daha bir ilginç sürpriz yapmak için bir dolu para harcamak

İşte bu gösterişler ışığında manevi şeylerimiz bir, bir önemini yitiriyor.

Benim özel günümü benimle alakası olmayan birileri belirliyor? Bir güne özel olma sıfatı kazandıracaksam niçin cümle alem bilmek zorun da?

Sevgiliye olan gün iki kişiden başka kimseyi ilgilendirmezken niçin tüm dünya buna dahil olmak zorunda.

Oysa canı gönülden halis hane niyetle güler yüzle seni seviyorum bu gün çok tatlısın Rabbime çok şükür sağlıklıyız denmesi kadar güzel hiçbir şey yoktur.

2019 yılımız; Ülkemize, Milletimize ve tüm insanlığa Barış, Huzur ve Mutluluk getirmesi umudu ile… 28.12.2018
Hoşça kalın dostça kalın, asla gönül kapınızı kapatmayın.

Çankırı aşığı, Yâran Sevdalısı, Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir