ÖVÜLMEYEN KAHRAMANLARIMIZ

ÖVÜLMEYEN KAHRAMANLARIMIZ

Pek çok yerleşim yerinde kurulan “Köylü pazarı veya Kadınlar Pazarı mevcuttur.

Üretken kadınlarımız, elleri nasırlı, yüzleri emeğin, alın terinin olduğu ürünlerini köylü pazarlarında satış yaparlarken nur yüzlü güler yüzlü olmaları oldum olası hep dikkatimi çekmişlerdir.

Yaşlı analarımız, ninelerimiz, annelerimiz…

“Köylü pazarı veya Kadın Pazarları” köy yaşamının renklerini güzelliklerini sergileyen; bereketli alanlardır.

“Kanaatkâr gönlü zengin eli açık kadınlarımız yaşam kavgasının girdabına kapılıp kaybolmamak için alın teri, el emeği, göz nuru ürünlerini pazar tezgâhın da umutla ürünlerini satıp bitirip evlerine alacakları ihtiyaçlarının hesabını yapıyorlar olmaları alıcıların beğenisine daha bir duygusal daha bir sevecen bakışları ile umutla sunuyorlar her hafta…

Kadınlarımızın pazara getirip satışa sundukları ürünlere baktığımızda Üç-beş bağ marul, ıspanak, taze soğan, beş-on yumurta, bir bakraç yoğurt, Çökelek, köy peyniri, ayrıca el emeği göz nuru her çeşit el örgü ürünleri vs.

Bunları satarak gönül zenginliğiyle tekrar köyüne dönerek daha haftanın yorgunluğunu üzerinden atmadan boş durmak yok hayvanların bakımı sofraya yiyecek bir şeylerin hazırlanması çamaşır ve bir dolu gelişmeler daha yazılabilir…

Köy kadınlarımız… Görünmeyen, övünmeyen, övülmeyen kahramanlarımızdır onlar.

Nasırlı elleri, yorgunluktan bitap düşmüş yüzleri rabbim bu insanlara güç ve kazançlarına bereketler versin…

İlimiz Ankara da ilçe belediyelerimiz adeta yarış yaparcasına organik tarım ürünlerini köylü pazarları kurarak insanlarımızın daha sağlıklı beslenmelerine katkı sağlıyorlar.

Örneğin ben Sincan ilçesinde ikamet ettiğimden Sincan Belediyesi de bu eksikliği görmüş olacak ki vatandaşların organik ürünler tüketmesini sağlıyor.

Yaz sezonu içerisinde üretici köylülerin, ürettikleri sebze ve meyvelerini diğer ilçe belediyeleri gibi, aracısız satmaları ve vatandaşların daha kaliteli ürünler tüketmeleri için Sincan Ziraat Odası ile koordineli çalışma sonucu haftada 4 gün üretici köylü pazarları kurulmaya başlandı.

Böylelikle köylerde üretilen ürünler, Sincan Belediyesi’nin kurduğu pazarlarda doğrudan tüketiciyle buluşacak.

Aracısız bir şekilde tüketiciye ulaşacak olan ürünlerin fiyatları da oldukça uygun.

Üretici belgesi olan çiftçiler İlçe Tarım Müdürlüğü’nden gerekli izni aldıktan sonra Sincan Zabıta Müdürlüğü’ne müracaat ederek, köylü pazarında satış yapabilecek.

Köylü pazarı kurulan yerler ise şöyle; Salı günleri Mevlana Mahallesi Cuma Pazar yeri Çarşamba günleri Menderes Mahallesi Çarşamba Pazarı yeri, Cuma günleri Osmanlı Mahallesi Salı Pazar yeri, Pazar günleri ise Mustafa Kemal Mahallesi Cumartesi Pazar yeri.

Tarladan pazara aracısız satışa sunulan köylü pazarları bazı ilçelerimizde yıllardır devam ettiği bilinmektedir.

Hal ürünlerinin girişine kesinlikle izin verilmeyen köylü pazarlarında, çevre il, ilçe ve köylerdeki üreticiler, tarlalarda yetiştirdikleri sebze ve meyveleri piyasanın altındaki fiyatlarla halkın beğenisine sunuyor.

Köylü pazarlarında alışveriş yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar “Artık hormonsuz, genetiği ile oynanmamış ürün tüketmek çok zor.

Gıdaların çoğu hem pahalı hem de sağlıksız. O yüzden köylü pazarlarından çok memnunuz. Çünkü bu tür pazarlarda doğal ve taze ürünler tezgâhları süslüyor.

Biz de köylüler sayesinde daha sağlıklı besleniyoruz diyerek memnuniyetlerini dile getiriyorlar.

Yerel yöneticilerimizin bu çilekeş insanlarımıza sahip çıkması böylesine bir hizmet sunulması alkışlanacak bir durumdur emeği geçenleri kutlarız.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir