ORMAN YANGINLARIMIZLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER

ORMAN YANGINLARIMIZLA İLGİLİ

BİLİNMEYENLER

TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfının resmi sitesinden alıntı yaparak köşemde yayınlıyorum.

Önemli Bilgilendirme: Geçmiş döneme ait basın bültenidir ve güncel olmayan bilgiler içerebilir. Bültenin halen yayında olma nedeni Vakıf çalışmalarına dair arşiv niteliği taşımasıdır.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte her gün gazete ve televizyonlarda yanan orman alanlarımızla ilgili haberler okuyor seyrediyoruz.

Alınan tedbirlere, yapılan uyarılara rağmen orman yangınları çıkmaya devam ediyor. Dünyada her yıl ortalama 5 milyon hektar, ülkemizde ise 10.000 hektar orman, yangınlarla zarar görüyor. Büyük çoğunluğu insan kaynaklı olan orman yangınları sonucunda toprağı suyu koruyan, binlerce canlıya ev sahipliği yapan, karbon emisyonunu azaltan, solduğumuz oksijenin büyük bölümünü üreten zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlarımız, değeri maddi olarak asla ölçülemeyecek boyutlarda zarar görüyor.

Ormanlarımızın korunması sorumluluğunu sadece ilgili kurum ve kuruluşlara yükleyemeyiz.

Toplum olarak da birey olarak da bu sorumluluğu paylaşmalıyız. Çünkü, orman yangınlarının çıkış nedenlerine bakıldığında yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığı, diğer yangınların % 94’ünün çıkış sebebinin insan kaynaklı olduğu görülüyor.

Ormanlar, bir ülkede toprağı ve suyu koruyan en önemli faktördür. Çünkü ağaçlar kökleri ile toprağı sararken hem erozyonu önler hem de çıplak toprakta akıp giden su ve yararlı maddelerin ormanda depolanmasını sağlarlar.

Seller ve taşkınlar da erozyon gibi yine ormanlar sayesinde önlenir.

Ancak ne yazık ki tüm bunlara rağmen ormanlarımızı hızla tüketmeye devam ediyoruz. Ama ormanlarımız sonsuz değil ve tehlike çanları uzun zamandır çalıyor.

Geleceğimizi ipotek altına almak istemiyorsak, ormanlarımızın yanıp kül olmasına seyirci kalamayız. Bunun için;

•Ormanda ya da ormana yakın yerlerde ateş yakmayın, dumansız piknik yapın.

•Çevreye sönmemiş sigara izmariti, kibrit gibi yanıcı maddelerin atılmaması konusunda duyarlı olun.

•Aracınızdan herhangi bir şekilde yola dökülecek olan yağ veya benzinin üzerini kalın bir toprak tabakası ile örtün.

•Tarlanızdaki anızları kaldırmak için yakma yöntemini kullanmayın.

•Küçük yangınlara kendiniz müdahale edin. Ormanlık alanda herhangi bir duman ya da ateş gördüğünüz takdirde Alo 177 Orman Yangın İhbar, Alo 156 Jandarma veya Alo 155 Polis İmdat telefonlarını arayın.

•Orman yangınları ile mücadele için Çevre ve Orman Bakanlığı’na daha fazla kaynak ayrılmasını destekleyin

Her yıl ortalama 4.000 orman yangının yaşandığı Türkiye, yangın açısından riskli Akdeniz ülkelerinden biridir.

Akdeniz ve Ege sahillerinden İstanbul’a kadar uzanan ve ülke ormanlarımızın yarısına karşılık gelen 12 milyon hektar büyüklüğündeki kıyı bandı, özellikle yaz aylarında orman yangınları açısından tehdit altındadır.

TEMA Vakfı, orman yangınlarının yaşanmaması için gerekli önlemlerin önceden alınması ve bu önlemlere rağmen meydana gelebilecek yangınlarla mücadeleye hazırlıklı olmamız gerektiğine inanmakta, yetkilileri ve halkımızı orman yangınlarına karşı daha duyarlı ve tedbirli olmaya çağırmaktadır.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir