ÖLYAT

ÖLYAT

Dünya zenginliklerle doludur. O zenginliklerden en önemli zenginlik insan sağlığıdır, yüce yaratan ülkemizi doğa zenginliği ve insan sağlığı için adeta donatmıştır, bize sunulan bu güzellikleri yaşayarak değerlendirmeliyiz.

Bu düşünce ile İnsanları seviyorum, çiçekleri, kuşları. Mevsimleri doğayı velhasıl her canlıyı seviyorum.

Evime geldiğimde anahtarımla kapıyı açarken mutlu oluyorum bana ait olan bir yuvam olduğu için, mutluyum.

Sabahları yeni bir güne başlayacağım için hayatı seviyorum, dertlerin geçici olduğunu, hiç bir acının ilk günkü gibi yakıcı olmadığını zamanın her şeyin ilacı olduğunu biliyorum.

Nazımı çeken beni seven sakin ve anlayışlı bir eşe sahip olduğum için, sağlıklı çocuklarım dünya tatlısı torunlarım olduğu için yüce yaratana şükrediyorum.

Yüce ALLAH biz insanoğluna harika nimetler bahşetmiş,

ÖRNEĞİN; OYLAT EFSANESİ

BİZANS İMPARATORLUĞU ZAMANINDA İNEGÖL CİVARINDA HÂKİM OLAN TEKFUR UN BİR KIZI VARDIR GÜNÜN BİRİNDE BU KIZ HASTALANIR, YATAĞA DÜŞER. ZAMANIN HEKİMLERİ TEKFURUN KIZININ DERDİNE ÇARE BULAMAZLAR. HASTALIK ÇOK UZUN SÜRER. TEKFUR ÇOK SEVDİĞİ KIZININ IZDIRAPLARINA TAHAMMÜL EDEMEZ. HASTAYI TEDAVİ EDEN HEKİMLER KIZI GÖZ ÖNÜNDEN UZAKLAŞTIRMAK VE SON BİR TEDAVİ ŞANSI VERMEK ÜZERE ORMANIN

İÇİNDEKİ O ZAMAN İÇİN ADSIZ OLAN BİR ILICAYA GÖNDERİLMESİNİ TAVSİYE EDERLER. KIZI BURAYA GETİRİRLER, KENDİSİNİN SON GÜNLERİ OLDUĞUNA İNANILARAK

“ÖLYAT” DEYİP BIRAKIRLAR, ÇARESİZ BİR DERDİ OLDUĞUNA İNANILAN TEKFUR UN KIZI HERGÜN BU SULARDA YIKANIR. GÜN GEÇTİKÇE İYİLEŞİR VE ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞARAK BABASININ SARAYINA GERİ DÖNER. O GÜN BU GÜNDÜR ÖLYAT KAPLICASI CİVAR HALKI TARAFINDAN BİR ŞİFA KAYNAĞI OLARAK TANINIR VE KULLANILIR.

BU ŞİFALI SU YİNE O SUDUR. FAKAT ZAMAN ÖLYAT I OYLAT YAPMIŞTIR. İNEGÖL YENİŞEHİR BİLECİK VE PAZARYERİ NDE HALA

BİR KISIM HALK OYLAT A ÖLYAT DEMEKTEDİR. . .

Değerli komşularımız Sayın Münevver Fikret çekim Çifti bende eşim Leyla ile arkalı önlü Hastalıklarımıza şifa bulmak için arabalarımızla yola çıktık. Dostlarımız ve değerli komşularımız Çekim ailesi 35 yıldır oylat kaplıcalarına giderlermiş bizlerde gittiğimizde orada ikamet eden insanlarla adeta akraba gibi olduklarına şahit olduk. Her gittiklerinde bir dolu hastalıklarına şifa bularak gelirlermiş, eşim ve bende kaplıcaları seviyoruz ülkemizin bir dolu şifa kaynağı kaplıcalara gitmişliğimiz var, Eşimin koltuk altı kası

dondu, özel bir klinikte iki defa birer ay fizik tedavisi gördü. Ancak sağ kolunu kaldıramaz haldeydi, ameliyat dediler,

Bir tostun tavsiyesi ile Ankara’nın ilçesi Haymanada doktorun yeri kaplıca otele gittik kaldığımız süre içinde kaplıca suyundan da çok yararlanarak, Tayvanlı akademisyen Masör bayana iki kez ‘de masaj yaptırdık uzman ellerle yapılan masajla eşimin kolu ALLAH’A Şükür eski sağlığına kavuştu.

Bunu birebir yaşayınca zaten çok sevdiğimiz kaplıcalardan sağlığımız açısında sık sık yararlanıyoruz.

Yukarıda yazıma başlarken Dünya zenginliklerle dolu olduğunu, oylat Efsanesinden ders çıkarılması gerektiğini, dahası da var en büyük servetin sağlık olduğunu bu sağlığın doğanın kalbinde gizli… Bu güzelliği kimi zaman tertemiz orman havasıyla, kimi zaman şifalı sularla ve bu cennet Ülkemizde dört mevsim tatil imkânı ile Yüce Allah tarafından biz insanlara sunulmuş birer armağan olduğunu unutmamalıyız ve de şükretmeliyiz. Oylat kaplıcalarına Bursa Ankara kara yoluyla İnegöl üzerinden ulaşılıyor oylat sapağından girdikten sonra 11 km. lik yol boyunca yemyeşil orman içinden tırmanırken tatilin tadını çıkarmaya başlıyorsunuz Bursa’nın İnegöl ilçesine 26 km. uzaklıkta olan dört mevsim tatil ve tedavi merkezi oylat’ın kaplıca suları mineral özellikleri bakımından çok zengin olduğu söylenmektedir. Hemen her yönde sizi su sesi ile karşılayan Şelaleleri, yeşilin hemen her rengine rastlayacağınız tertemiz havası ile orman içinde doğayla Başbaşa’sınız.

Hele birde oteller çevresine konuşlandırılmış doğal ve organik gıdalar satan güler yüzlü konuşmalarından anlaşıldığı üzere saf dürüst yakın köylerde ikamet eden bayanların olması bu tabi yat ortamına harika uyum sağlamışlar, her birini tek tek kutlamak gerek.

Bir örnek vermek gerekirse; ben 70 yaşındayım yoğurdu çok severim bu köylü pazarından aldığım yoğurdu bütün ciddiyetimle söylüyorum hayatımda böylesi bir yoğurt yediğimi hatırlamıyorum.

Orada olduğumuz sürede hepsi güler yüzlü bir dolu dostlar edindik hepsini tek tek yazmayacağım için üzgünüm.

Bu doğa harikası yeri bizlere tavsiye ederek bizlerle beraber olan komşularımızdan ALLAH Razı olsun. Kısmet olursa adı geçen dostlarımızla sık, sık gitmeyi arzu ediyoruz.

Sağlıksız insan için dünyada hiçbir şeyin anlamı yoktur. Sağlığı olanın, umudu olanın her şeyi var demektir.

Hayatım boyunca umudumu asla yitirmedim sıkıntılı günlerimde bile sabırla inançla Yüce Allah’a hep şükrettim, arzu ediyorum ki hiç kimsenin umudu kesilmesin lütfen umudunuzu koruyun.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir