OKUYABİLDİĞİN KADAR OKU GEZE BİLDİĞİN KADAR GEZ

OKUYABİLDİĞİN KADAR OKU

GEZEBİLDİĞİN KADAR GEZ

Bazen doğanın biz insanlara ne kadar cömert davrandığını unutuyoruz.

Oysa yeryüzünün birçok gizemi ve saklı cenneti bünyesinde barındırdığını biliyor muydunuz? Dünyada bambaşka bir gezegendeymişiz gibi hissettiren mükemmel yerler bulunuyor.

Her ne kadar yeryüzünün her noktasını artık keşfetmiş olsak da, hala bizi büyüleyen ve nasıl oluştuğunu merak ettiğimiz birçok yer bulunuyor.

Biz oraya gidemesek bile, her şeyi ayağımıza getiren fotoğrafçılar sayesinde dünyadaki tüm güzelliklerden artık haberdar olabiliyoruz.

Tüm dünyayı şaşkına çeviren ve nasıl çizildiğine dair halen daha kesin bir bilgiye ulaşılamamış olan harita, Piri Reis’in bizlere bıraktığı önemli bir mirastır.

Günümüz teknolojisiyle ancak elde ettiğimiz gerçekleri, o daha 1513 yılında keşfetmiştir. Şüphesiz ki bu durum, Piri Reis’in engin bir denizcilik ve coğrafya bilgisine sahip olduğunun da en büyük kanıtıdır.

Şüphesiz ki Piri Reis’in 500 yıl önce çizdiği bu harita bilim dünyasında merak konusu olmaya devam edecek, 500 yıllık bu saklı kutu, aralanmaya devam edildikçe daha da çok şaşırtacaktır.

Diyorum ki sağlıklı, aklı başında ve normal insanların yapabildiği olaydır, çantanızı takarsınız yola çıkarsınız., yol sizi nereye götürürse oraya gidersiniz.

Bakarsınız vapura binmişsiniz, bakarsınız sahil kenarında bir kahvede kitabınızı okuyorsunuz., yol kenarından geçen bir kediyi kucağınıza alır seversiniz, bir vitrinin önünde elbiselere bakarsınız, köşedeki bakkaldan bir dergi alır okursunuz, insanları gözlemlersiniz. bol bol yürürsünüz, bir bankta soluklanır, ağacın gölgesinde bir şeyler atıştırırsınız.

İnsan kendisiyle çok güzel vakit geçirebilir, her zaman değil elbet ama kalabalık içinde yalnız olmaktansa başı dik kendini yönetebilen ve kafasına göre sohbet edebileceği dostlar edinen kişi ya da sevdiği birisiyle yani benim de eşimle sık sık gezmeye çıktığım gibi bunlar olmayacak şeyler değil elbet.

Harvard Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre seyahate harcanan paralar maddi olarak aldığımız ürünlere harcanan paralardan daha fazla mutluluk veriyor. Tecrübe satın almak

kategorisine giren seyahat harcamaları insanların hayatına güzel anılar bırakırken çok sevdiğimiz bir kıyafetin birkaç ay sonra gözümüzde değerinin azaldığı ve ileri bir tarihte belki de onu hiç hatırlamayacağımızı düşünebiliriz.

Asırlar boyunca, aynı formatta olmasa da seyahat etmek eylemi meraklı insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Eskiden seyahat edenlere gezgin denirken şimdi ise seyahat etmek yaygınlaştığı için bu kişilere turist denmiştir.

Gezmeyle ilgili söylenmiş sözlere baktığımızda karşımıza çıkanlar.

Yatan aslandan gezen tilki yeğdir, Gezen kurt aç kalmaz, Gezginin karnı doyduktan sonra, gözü yoldadır.

Yaşamdan kaçmak için değil, yaşam bizden gitmesin diye seyahat ederiz.

Yolu gören değil, gezen bilir, Çok okuyan çok bilir, çok gezen ondan da çok bilir.

Okuyabildiğiniz kadar okuyun, gezebildiğiniz kadar gezin.

Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül kapılarınız Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir