ÖĞRENDİM

Bu sözü hep duymuşumdur, akıl Yaşta Değil Baştadır denir

Akıllı olmanın yaş ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bir kimsenin yaşının büyük olması o kişinin çok akıllı olduğunu ya da bir kişinin yaşının çok genç olması o kişinin akıllı olmadığını göstermez. Çünkü yaş akıl seviyesini gösteren bir kıstas değildir.

Akıl ve zekâ çalışılarak kazanılır. Akıllı olmak için çok çalışmak, çok okumak, bilimin ışığından yürümek gerekir.

Bunları başarabilen herkes akıl sahibi olabilir. Ancak bunun yaş ile bir bağlantısı yoktur.

Okuduklarımda görüyorum ki neler öğrendik neler kitap okumanın bir faydasını daha öğrendim.

İnsanlara kendimi zorla sevdiremeyeceğimi öğrendim.

Yapabileceğin tek şey sevilebilecek biri olmak.Gerisi onlara kalmış…

İnsanları ne kadar düşünürsen düşün, Onların seni o kadar düşünmediklerini öğrendim. Güven elde edebilmek için yılların gerektiğini, Ama yok etmek için saniyelerin bile yettiğini öğrendim. Önemli olanın hayatındaki eşyaların değil,Hayattaki kişilerin olduğunu öğrendim. İnsanın ancak 15 dakika çekici olabildiğini, Ondan sonra alışıldığı öğrendim.

Kendimi karşılaştırmak için başkalarının en iyi yaptıklarını değil, Kendimin en iyi yaptıklarını kıstas almam gerektiğini öğrendim. İnsanlar için olayların değil, onların daha önemli olduklarını öğrendim. Her ne kadar ince kesersen kes, Kestiğinin her zaman iki yüzü olacağını öğrendim. Sevdiğin kişilere sevgi dolu sözler söylemen gerektiğini, Belki bu son defa son görüşün olabileceğini öğrendim. Her ne kadar onu çok düşünsen de, Yine de gidebileceğini öğrendim.

Kahramanların, yapılması gerekenleri ne pahasına olursa olsun, Yapanlar olduğunu öğrendim. İnsanların seni hep hesapsız sevdiğini, Ama bunu nasıl göstereceklerini bilemediklerini öğrendim. Sinirlendiğimde gerçekten buna değse bile asla acımasız olmamam gerektiğini öğrendim. Gerçek dostluğun ve gerçek aşkın aramızda uzak mesafeler olsa bile büyüdüğünü öğrendim. Birisinin seni istediğin gibi

Sevmemesi, Onun seni tüm benliğiyle sevmediği anlamına gelmediğini öğrendim. Bir arkadaşın ne kadar iyi olursa olsun seni üzeceğini ve senin yine de onu affetmen gerektiğini öğrendim. Bazen başkaları tarafından affedilmenin yetmediğini öğrendim. Kendini de affetmeyi öğrenmelisin. Kalbin ne kadar kırılmış olursa olsun, Dünyanın senin acılarından dolayı durmayacağını öğrendim. Geçmişimiz ve durumumuzun olduğumuz kişiliği etkilediğini, Ama olmamız gerekene karşı sorumlu olduğumuzu öğrendim. İki kişinin tartışmasının, birbirlerini sevmedikleri anlamına gelmediğini öğrendim. ve tartışmadıkları zaman da sevdikleri anlamına gelmediğini. Bazen kişiliğini eylemlerinin önüne koyman gerektiğini öğrendim. İki kişinin tamamen aynı olan bir şeye baktıklarında bile Farklı şeyler görebildiklerini öğrendim Hayatlarında her zaman dürüst bir şekilde daha ileriye gitmek isteyen kişilerin, Sonuçları önemsemediklerini öğrendim. Seni doğru dürüst tanımayan kişilerin, hayatını birkaç saat içinde değiştirebileceklerini öğrendim. Verebileceğin bir şey kalmadığında bile bir arkadaşın ağladığında, Ona yardım edebilecek gücü bulabileceğini öğrendim. Yazmanın, konuşmak kadar duygusal gayret gerektirdiğini öğrendim. En fazla önemsediğim kişilerin, benden hep uzaklaştırıldıklarını öğrendim. İnsanları üzmeden ve duyarlı olarak kendi fikirlerini söylemenin Çok zor olduğunu öğrendim. Sevmeyi ve sevilmeyi öğrendim… Kaynak: Sevim ŞAHİN BlogThis! Twitter’dan Omer B. Washington / Öğrendim alıntı yaparak siz okurlarımla paylaşmak istedim umarım beğenilir. Necati Ülker olarak bende diyorum ki Kitap okumanın ne çok faydaları olduğunu öğrendim. Aslında kişiler öğrenileni kendi payına düşeni ve anladığı kadarını alırlar, Arının ağzına bal kuyruğuna iğne verilmiş. İnsanlar neye talipse onu alır derler, bu nedenle arı kovanına çomak sokmayın denir. Yaşam süresi içinde insan ilişkilerinde öğrenilmesi uyulması ve dikkat edilmesi gerekli olan birçok konular vardır, bu çeşit konuları öğrenmek yaşam koşullarına uyum sağlamak, başarı ve mutluluk içinde önemli ve gereklidir, burada öğretilen öğrenme sistemlerinden bizlerde bir şeyler Öğrenebilmişsek ne mutlu. Hoşça kalın Dostça kalın gönlünüz inançla dolsun ama gönül kapınız hep açık kalsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir