ÖĞRENCİLİK TOPRAĞA EKİLEN TOHUM GİBİDİR

ÖĞRENCİLİK TOPRAĞA EKİLEN TOHUM GİBİDİR

Pek çoğu küçük kuru tahta parçalarına benzeyen tohumlar, aslında içlerinde bitkilere ait binlerce bilgiyi barındıran genetik şifre taşıyıcılardır.

İleride oluşturacakları bitkiler ile ilgili tüm bilgiler tohumların içinde saklıdır.

Bitkinin kökünün ucundaki tüycükten, gövdesinin içindeki borucuklara, çiçeklerinden, vereceği meyveye kadar tüm bilgiler en küçük detaylarına kadar eksiksiz olarak tohumun içinde mevcuttur

İşte bende öğrencilik hayatını, öğrencilerimizi de toprağa saçılan tohuma benzetiyorum.

Onlar hayatın acı tatlı gerçekleri arasında bulmaya çalışıyorlar yollarını. Onların güneşi ilim, bilim, sanat, teknoloji, onların rehberi öğretmenleri.

Onların güzel bir yaşam için Cansuları, can yoldaşları, kitapları olmalı, Bir ülkenin geleceği olan onlar, kendi geleceklerini hazırlayan mimarları olmak durumundalar.

En yakın dostları, evlerinde yaşadıklarıdır, Güler yüzün hakim olduğu, sevginin egemenliğinde güvenle birbirine destek olan aile bireylerinin oluşturduğu sıcak yuvada bulunmaları, önlerine çıkan bariyerleri aşma gücü verecektir.

Geleceğe güvenle bakmanın huzuru içinde, başarıyı tetikleyecektir.

En yakın rehberleri yeteneklerini ortaya çıkaran öğretmenleridir, Davranışları yararlı hale getirmekte model alacakları yöneticileri, öğretmenleridir.

Eğitim bir çocuk için sağlık ve mutluluk kadar önemlidir, Çünkü eğitim bir çocuğun hayatını belirleyen en önemli şeylerin başında gelir.

Eğitimde çocuk kadar aileye de iş düşmektedir, Hepimizin bildiği gibi eğitim ilk önce ailede başlamaktadır.

Öğrencinin başarısında ailenin sosyo-ekonomik durumu büyük rol oynasa da esas etken ailenin ilgisidir.

Aile; çocuğun öğrenmesinde ilgiyi ve öğrenme arzusunu sağlamalıdır, Ayrıca çocukta olumlu davranışlar geliştirecek olan yine ailedir.

Özellikle ilk ve orta öğretimde çocuklar okuldan artan zamanın büyük kısmını aile ile birlikte geçirmektedir.

Ailenin ilgisi ve sevgisi çocuklar için büyük bir ihtiyaçtır. Araştırmalara göre eğitimde ilgili ailelerin çocuklarının başarılarının arttığı görülmüştür.

Ayrıca çocukların ailelerini rol model aldıkları da bilinmektedir. Bu yüzden çocukta olumlu gelişmeler görülmesi için öncelikle ailenin o davranışları sergilemesi gerekmektedir.

Televizyon-internet başında harcanan sürenin kısıtlanması, ev ödevlerinin kontrolü, düzenli ders çalışma, derslere hazır gitme, internetin doğru ve yararlı kullanımı, okuma alışkanlığının kazandırılması, sınav notlarının kontrolleri konularında aileye büyük görev düşmektedir.

Özellikle çocuk küçük yaşlardayken belli alışkanlıklar kazanması gerektirmektedir.

Örneğin okuma ve düzenli ders çalışma alışkanlığı ilk ve orta öğretim zamanlarında kazanılan alışkanlıklardır.

Bunun yanında çocukları sürekli ders ile boğmadan sosyalleşmelerine de imkân tanımalıdır.

İnsanoğlunun bireysel ve toplumsal olarak yaşam kalitesini artırabilmesi için (insanlığın yaşam kalitesinin artması için) doğduğu andan itibaren eğitimden geçmesi gerekmektedir.

İnsan, kendi kendini eğitebildiği gibi mutlaka kendisini eğitecek diğer insanlara da ihtiyaç duymaktadır.

En önemlisi de aile eğitimidir çünkü aile, eğitimin başlangıcı düşüncesiyle tüm öğrencilerimize sağlık başarı dileklerimle.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir