NEDEN, NİÇİN, NİYE,

NEDEN, NİÇİN, NİYE,

BAYRAMDA SOSYAL MESAFEYİ UNUTTUK MAALESEF

HAYATIMIZ BUKADAR BASİTMİ?

Çarşı Pazarda Bayram Hareketliliği Bayram alışverişlerini yapmak için mağaza ve dükkânların yoğun olduğu bölgelerde insan seli oluşturdular.

Bayram alışverişi telaşı korona virüsü unutturdu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul Havalimanı’na gelen tatilciler, vücut ısısını ölçen termal kameralardan geçerek terminale alındı. Güvenlik kontrolünden geçerek havalimanına giriş yapan yolcuların pande mi tedbirleri kapsamında kişisel önlemlerini alarak maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uyduğu görüldü.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle memleketine gidemeyenler, bu bayramda özellikle havalimanının iç terminalinde hareketlilik oluşturdu.

Çoğu vatandaş Kurban Bayramı tatili için memleketine gittiğini belirtirken bazıları da tatil beldelerini tercih ettiği bir gerçektir.

“Geçen bayram gidememiştik, bu bayram gideceğiz” Kurban Bayramı tatilini memleketlerinde geçireceğini belirten yolcular “Geçen bayram gidememiştik, biletimiz iptal olmuştu bu bayram gideceğiz. Normal hayatımdaki tedbirleri uyguluyorum. Maskemiz ve dezenfektanımız var.

İnsanlardan uzak durmaya çalışıyoruz. Köye gittiğim için orada kurallar biraz daha rahat olabiliyoruz diye ifade ettiler.

Peki, genelde böylemi oldu hayır yaşananlar hiç de öyle gelişmedi.

Bayrama bir gün kala kent merkezinde yoğun bir kalabalık gözlendi. Bayram alışverişi yapmak isteyen vatandaşlar, kentin uğrak yerlerindeki cadde ve sokakları, sosyal mesafeye pek de dikkat etmeden doldurdu. Hazırlıklarını son güne bırakanlar sosyal mesafeye aldırış etmeden alışverişlerini yaptı. Özellikle bıçakçılar ve giyim mağazalarında kalabalık görüntüler oluştu. Kurban Bayramı arifesinde meydana gelen bu yoğunluk ise tedirginlik yaşattı.

Dünya’da 180’den fazla ülkesinde yaşayan milyarlarca insanın hayatını doğrudan etkileyen korona virüs ile 10 Mart tarihinde tanıştık.

İlk vakanın açıklanmasıyla birlikte ülkemizde ciddi adımlar atıldı, sağlık alanında yapılan çalışmalar ve başarılı bir koordinasyonla bugünlere kadar geldik.

Bu süreç hepimiz için bir hayli zor oldu. 2,5 ay gibi uzun bir süre bütün alışkanlıklarımızı bir kenara bırakarak yaşam tarzımızı

değiştirmek zorunda kaldık. Hem ticari hem de yaşantı olarak bütün dünyayı etkileyen bir süreç oldu…

Ve Ramazan Bayramı’nın hemen ardından bu süreçle ilgili normalleşme kararları duyuruldu.

Artık ‘yeni normal’ dediğimiz bir hayatımız var.

Ama biz bu ‘yeni normal’ düzen yerine korona virüs öncesine dönmüş gibiyiz Gelen son dakika haberine göre, dünya genelinde yeni tip corona virüs vaka sayısı 18 milyonu aştı.

Türkiye’de ise resmi verilere göre toplam hasta sayısı 231 bin 869 oldu. İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Diyarbakır vaka sayısında artış yaşanan kentler.

Salgının etkisi devam etmesine rağmen Kurban Bayramı’nın 3’üncü gününde de Türkiye genelinde bireysel önlemlerin unutulduğu manzaralar yaşandı.

Deniz ve plajlarda sosyal mesafeyi unutan tatilcileri Sağlık Bakanı Koca uyardı: ‘Birinci dalga sahillere indi’

Son dakika haberine göre, bayram tatilinde İstanbul’da kalanlar bunaltıcı sıcağın da etkisiyle plajlara akın etti. Plajları dolduran kalabalığın arasında göçmen nüfus ağırlıktaydı.

Menekşe, Caddebostan, Şile plajlarında adeta adım atacak yer kalmazken, görevlilerin sosyal mesafe ve maske uyarıları hiçe sayıldı. Adalara gitmek isteyenler de vapur iskelelerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Plajda ise bölgedeki cankurtaranların verdiği bildiğe göre en az 10 bine yakın insan vardı. Ama maske takan sayısı çok azdı. Görevliler, ara sıra sosyal mesafe ve maske uyarısında bulundu.

Virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığından ölenlerin sayısı da 690 bine dayandı. Virüs yayılmasını önlemek için alınan önlemler Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede gevşetildi.

Bir çok ülkede aylarca evlerine kapanmak zorunda kalan insanlar hafifletilen önlemler sonrası virüsten korunmak için önerilen maske kullanmak, sosyal mesafe ve hijyen gibi basit tedbirleri uygulamayı unuttu.

Türkiye’de bireysel önlemlerin unutulduğu ülkeler arasında. Kurban Bayramı tatilini fırsat bilen pek çok vatandaş Türkiye’nin dört bir yanındaki turizm bölgelerine akın etti.

Koronavirüs: Bilim Kurulu Üyesi İlhan ‘Bayramın bilançosu 15 gün sonra ortaya çıkacak’ dedi.

Bu günlerde istiğfar, ibadet, dua ve okumalarla meşgul olalım inşallah. Yüce Allah dualarımızı kabul ettiklerinden eylesin

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir