MUTLUĞUN BAŞARININ ANAHTARI ELİMİZDE

MUTLUĞUN BAŞARININ ANAHTARI ELİMİZDE

Şimdi bir kitap okuyorum bu kitabın muharriri: insan kafası, diyor, sahibinin yapmak istediği şeyi yapmak çarelerini, mutlaka bulacak şekilde yaratılmış bir cihazdır.

Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz, diyen atasözü de bu fikri teyit ediyor.

Nice büyük adamlar, insan kudretinin takati dışında zannedilen muazzam işler, yalnız azimleri sayesinde başarmaya Muaffak olmuşlar, o işleri yapmayı akıllarından bile geçirmeyen insanlarsa varılan netice karşısında şaşakalmışlardır.

Atatürk’ün çok güzel bir sözü vardır.” Zafer, der, zafer benimdir diyebilenindir.” Zafer benimdir demek, Muaffak olacağım demektir; Muaffak olmak fikrini kafanın içine iyice yerleştirmek ve kafayı daima o istikamette çalıştırmak demektir.

İnsan kafasının da çalışa çalışa içinden çıkamayacağı halledemeyeceği bir mesele yoktur. Bir tekerleme halinde şaka olsun diye söylenen “Olmaz olmaz deme, olmaz olmaz” sözde yer yüzünde olmayacak bir şeyin mevcut bulunmadığını anlatmak isteyen ciddi bir sözdür.

Yeter ki, insan bir kere oldurmaya karar versin ve bu uğurda çalışmaya koyulsun.

El elden üstün olduğu gibi her iyinin de daha iyisi vardır, fakat daha iyiye kavuşmak onu istemekle, ona doğru canla başla gitmeye çalışmakla mümkün olacaktır.

Ne kadar iyi olursanız olun, daha iyi olmanız mümkündür.

Hayatta başarılı olmak için ruh sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sürekli hedef ve başarılara odaklanarak sosyal hayatımızdan, Sevdiklerimizden, kendimize ayırdığımız zamandan fedakârlık ederek sürdürülebilir başarı yakalayamayız.

“Mutluluk ve başarı herkes için önemlidir.” Yapılan araştırmalara göre mutlu insanlar daha çok para kazanıyor, işlerinde daha başarılı oluyor, daha uzun yaşıyor ve diğer insanlara kıyasla daha mutlu evlilikler yapıyor.

Fakat mutluluğun kaynağı oldukça tartışmalı bir konu. Filozoflar yüzyıllardır bu konu hakkında kafa yoruyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda psikoloji bilimi oldukça gelişti ve insanları daha mutlu hale getiren bazı aktiviteler olduğunu kesin bir şekilde kanıtladı.

Psikologların söylediğine göre, bir amacı ne kadar kendimizin bir parçası olarak görürsek, o amaca ulaşmamız o kadar kolaylaşır

çünkü ona ulaşmak için yaptığımız şeylere büyük bir enerji ile sarılırız. Zürih Üniversitesi psikologlarından Bettina Wiese:

“Deneye dayalı araştırmalar gösterdi ki kişilerin kendileriyle özdeşleştirdikleri amaçları, kişinin amacına ulaşmak için geçirdiği süreç ile başarı ve mutluluğu arasındaki bağı güçlendiriyor.”

Her insan, keyif aldığı faaliyetleri bilmeli, keşfetmeli ve bu faaliyetlere de zaman ayırmalıdır. Sosyal bir varlık olarak insan sevdikleriyle de zaman geçirmelidir.

Başarılı olmak için yapılması gerekenler, sabırlı olmak, sebat etmek, azimli olmak, kararlı olmak, planlı olmak, imkân ve fırsatlardan yararlanmak, sosyal olmak, sorunlara kolay çözüm üretmek ile mümkün olmaktadır.

Başarılı insanlar, toplumda örnek olan insanlardır. Başarmak, kişileri mutlu eden en büyük etkenlerden biridir düşüncesiyle,

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir