MUTLU İNSAN

Hayat bir kez yaşanıp bittiğine göre; önemli olan hayatı anlamlı bir şekilde ve sevdiklerimizle doyasıya ve güzel yaşamak olmalıdır.

Üstelik dini inançlarımız da böyle gerektirir, insanları sevmek mutlu etmek ve sevilmek yüce dinimizin de bizden isteğidir,

Sonradan yaşanan pişmanlıklar, keşkekler, hiçbir şeyi geri getirmez, yine kendimize soralım hangi giden geri gelmiş ki?

Hayat ilahi bir nimet ve büyük bir sermayedir, onun için değeri hiçbir maddiyatla ölçülmemelidir.

Bir TV. Kanalında ismini hatırlamadığım porf. Dr. açıklamasına göre dünyada mutlu insan kimlerdir diye geniş çapta “ANKET yapılmış.”

Bu bilimsel ankete göre üç ana temel ortaya çıkmış benimde dikkatimi çekti.

1) İnsanlara karşılıksız yardım yapan kişinin mutluluk hormonu çok yükselirmiş ve aşırı mutlu olurmuş.

2) Mesleğini ya da işini severek yapan kişinin de mutluluk hormonu çok yükselirmiş ve aşırı mutlu olurmuş.

3) Hayat boyu şükretmesini bilen kişinin de mutluluk hormonu çok yükselirmiş ve aşırı mutlu olurmuş.

Yine; Bir TV. Kanalında var mısın yok musun yarışması yapılmakta idi bir kolu olmayan yarışmacı aynı zamanda bir spor adamı imiş bir anısını anlattı beni çok etkilemişti.

Bu kişi hayata hep neşeyle bakan hayatı dolu, dolu yaşamayı seven spor adamı aynı zamanda balık tutmayı da çok severmiş, kolunun birini kaybettikten sonra içine kapanmış adeta dünya ile ilişkisini kesmiş, her şeye küsmüş ölmek istiyormuş, tek kol ile yaşamaya bir türlü alışamamış.

Bir gün galata köprüsüne gitmiş.

Efkâr dağıtmaya ve eski günlerini özlemiş bir türlü gülemiyor, neşelenemiyor feleğe kahrediyormuş ve çok huzursuzken birde ne görsün hemen yanında iki kolu da olmayan genç birisi var, iki kolu da olmayan bu insan öyle şen şakrak kahkahalar atıyor ki oradan oraya koşuşturuyor tek kolu olmayan kişinin dikkatini çekiyor.

Epey bir uğraştan sonra yakalıyor, dur be hele kardeşim bak benim tek kolum yok çok acı çekiyor huzursuzum ama görüyorum ki senin iki kolun yok ama oldukça neşelisin, hayat dolusun, bu durumu neye borçlusun dediğinde bu defa daha çok kahkaha atıyor, gözlerinden yaşlar geliyor, yine gülerek diyor ki popom kaşınıyor, bir yere süremiyorum kaşıyamıyorum başka ne yapabilirim.

İşte tek kollu kişi ALLAHIM sana şükürler olsun hiç değilse benim bir kolun var ve hayata tekrar sarılıyor, mutluluğunu dile getiriyor.

Bu yarışmaya da hayata bağlılığını ve yarışmalarda bende varım diye katılmış.

Yukarıda ki yaşananlar gibi Dünya da ve Ülkemizde çok sayı engelli insanımız var unutmamalıyız ki bizlerde her an engelli olmaya adayız.

Bu düşünce ile Engelli insanların %98 inin üzüldüğü konu bakışlar çok garip karşılayarak ve de acıma duygusu içinde bu olayı vücut diliyle yansıtarak pür dikkat bakışlar engelli insanları rencide etmekte üzmektedir.

Sevgi ve saygıyı bakışlarınızla karşınızdaki engelli kişiye hissettirin bu onu fazlasıyla mutlu edecektir.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir