MUTLU AİLE YAPISINI SEVGİ VE SAYGI İLE YAKALAYALIM

MUTLU AİLE YAPISINI

SEVGİ VE SAYGI İLE YAKALAYALIM

Hiçbir şeyi birbirinizle çekişerek veya kendini beğenmiş bir tutumla yapmayın, tersine, başkalarını kendinizden üstün tutarak alçakgönüllü davranın. Sadece kendinizle ilgilenmeyin, başkalarıyla da ilgilenmeye dikkat edin.

Evlilikte çiftlerin her birisi kendi ailesinden sorumludur, Eşiniz üzerinden sorunları çözmeyin, Eşim gelmek istemiyor yerine, biz gelmek istemiyoruz deyin.

Evlilikteki çatışmaları öncelikle; çift olarak, beraber çözmeye çalışın.

Kendi ailenizi kendiniz kontrol etmelisiniz. Bu durumda size sadece kızıp küsebilirler, bu da sadece birkaç gün sürer.

Eşiniz kontrol etmeye kalkarsa yaşam boyu süren sorunlar oluşur.

Eşinizin yaptığı yemeği annenizin yemeğiyle karşılaştırmayın. Anne babalar üzerinden tartışmayın. Birbirinize özen gösterin, evlilik en iyi bu şekilde korunur.

Çocuklukta kuramadığınız iletişim en geç ergenlikte karşınıza çıkacak, sizinle iletişim kuramayan çocuk evin dışında iletişim kuracak birilerini bulacak ve sizden uzaklaşacak. İletişiminiz olmadığı için de bunu belki de hiç fark edemeyeceksiniz.

İletişimin kalitesini arttırmak için iyi bir kelime dağarcığına sahip olmak, söylemek istediğini daha doğru anlatabilmek ve anlatılanı anlayabilmek için bol bol okumak önemli bence.

Birlikte zaman geçirmek, sohbet etmek, birbirine değerli olduğunu hissettirmek, nazik olmak da önemli uzun süreli ilişkiler için olmazsa olmaz.

Sesini değil, sözünü yükselt; çiçekleri büyüten yağmurdur, gök gürlemesi değil. ” demiş Mevlana.

Çocuğa uyguladığınız sözlü ya da fiziksel şiddet, çocukları en güvende hissetmeleri gereken yerde evlerinde bile güvensiz hissettireceğinden iletişimsizliğe neden olur.

Dışarda olabilecek kötü olaylardan çocukları korumaya çalışırken evlerinde çocuklara şiddet uygulamanın hiç bir açıklaması olamaz.

Birbirlerine güçlü ve sağlıklı ilişkilerle tutunan bireyler ailede mutluluğu yeşertebilirler. Saygı, kişinin karşısındakine değer vermesi, görüşlerini, düşüncelerini dinlemesi ve farklılıklarına saygı göstermesiyle mümkündür.

Aile bireyleri ilişkilerini bu minval üzere kurarlar ve sürdürürler.

Sevgi ve hoşgörü: İnsanlar, sevilme onaylanma ve destekleme ihtiyaçlarını aile içinde karşılama şansını bulurlar.

Bu konuda eşler sorumluluklarını yerine getirmeli ve ailenin sevgi ve saygı ile desteklenmesi gereken bir kurum olduğunu unutmamalıdırlar.

Hataların bağışlanması: Aile içinde eşler birbirlerinin hatalarını bağışlar ve sorunları ortadan kaldırmak için işbirliği yaparlar.

Eğer aile için küçük sorunlar büyütülür ve eşler hataları affetmek yerine kin ve intikam duygularıyla beslerlerse, aile içinde huzursuzluk, mutsuzluk, kötümserlik, asabilik ve memnuniyetsizlik ortaya çıkar.

Atatürk, aile bireyleri arasındaki dayanışmaya büyük önem vermiştir. Aile içinde olduğu kadar, toplum yaşamında da kadınla erkeğin birlikte hareket etmesini istemiştir.

Türk kadınının iş yaşamının her alanında yer alması gerektiğini şu sözlerle belirtmiştir: “Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürüyeceğimiz yol vardır.

Bu yol; büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak yapmak, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını ilmî, ahlâkî, sosyal, ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, destekleyicisi yapmak yoludur.

Ailede sevgi olursa insanlar her gün mutlu olur saygı olursa değerli hissederler mutlu olmak için ailede bunlar temel kavramlardır.

Anne aile değerlerinin korunması ve yeşertilmesi konusunda elinden geleni yapar. Yani, sevgi, sabır, sadakat gibi değerleri çocuklarımıza torunlarımıza aktararak mutlu aile yapısını yakalayalım inşallah.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir