MUSTAFA ÖZCAN GÜNEŞDOĞDU SİNCANDA GÖNÜLLERE SESLENİYOR

MUSTAFA ÖZCAN GÜNEŞDOĞDU SİNCANDA GÖNÜLLERE SESLENİYOR

SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİ UZUN KIŞ GECELERİNİ DEĞERLENDİRİYOR

Faaliyetlerimize gerek hemşerilerimiz gerek üyelerimiz aileleriyle katılımları ile gösteriyor zira program bitiminde yüzlerinden mutluluklar okunuyor tatbiki ilimiz Çankırı’nın Örf Adetlerini Gelenek göreneklerinin yanı sıra Çankırı Misafirperverliği göstererek yönetim kurulu gelen misafirlere ikramlarda bulunuyor.

DERNEĞİMİZ BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞU OLARAK Doyulan yerde faaliyetlerini yaparken kaynaşma tanışma yardımlaşma kavramlarına sıkı sıkıya bağlı kalarak dostlukları hoşgörü anlayış içinde pekiştirmektedir.

Bilenler biliyor ama biz yine de Kendisi ile gururlandığımız kıymetli hemşerimiz değerli insan Mustafa Özcan Güneş doğdu kimdir,

Diye düşünenlere kendisini tanıtmaya çalışalım inşallah

4 Eylül 1970’te Çankırı’nın Orta kazasına bağlı Sakaeli köyünde dünyaya geldi.

1979 yılında Almanya’da yaşayan ailesinin yanına gitti.

Alman okulunun yanı sıra, İslam Kültür Merkezlerine bağlı Hamburg Ulu Camii‘nde Kur’an okumaya başladı. Konyalı Hafız Ramazan Minaz’dan Kur’an okumasını öğrendi.

Bilahare sekiz yıl imamlığını yaptığı, İslam Toplumu Milli Görüş teşkilatlarına bağlı Hamburg Merkez Camii’nde öğrenimine devam etti.

Burada Samsun Vezirköprülü Kurr’a Hafız merhum Halit Tanrıver ile Hafızlığını tamamladı. Tâlim, Tecvid ve Kıraat dersleri aldı.

1985 yılında, Libya İslam’a Çağrı Cemiyeti ile önceki adı AMGT olan, Avrupa Milli Görüş teşkilatlarının ortaklaşa tertip ettiği, ikinci Avrupa Tilavet yarışmasında birinci oldu.

1987 yılında evlenen Güneşdoğdu 3 çocuk ve iki torun sahibidir. Altı yılı aşkın, Osmanlı usulü Arapça tedrisatından sonra, 1988-1989 yıllarında Arapça pratiğini geliştirmek üzere Şam’da bulundu.

1989 yılında Westfalen eyaletinde Hamm/Bochum-Hövel Mevlana Camii’nde İmamlık görevine başladı. 1991 Mayısına kadar devam ettiği görevi esnasında Cumhuriyet dönemi Fıkıh Âlimlerinden “Fetevayı Hindiye” nin mütercimi,

Eski Kırıkkale Müftüsü (Ala sakal lakabı ile maruf) merhum MUSTAFA EFE Hoca Efendi’den “El-İtkan”ı okudu ve özel dersler aldı.

Ocak 1991 yılında Mekke-i Mükerreme’de 23 Devlet, 52 Cemiyet ve Teşkilatın 182 yarışmacı ile katıldığı 13. Uluslar arası Kur-ân’ı Kêrim yarışması oldu. Şu ana kadar Arap ülkelerinde `Kur‘an-ı Kerimi Güzel Okuma’ dalında Avrupa’da yetişmiş ve birincilik almış ilk ve tek Türk Vatandaşımızdır.

Yine aynı yıl davetli olarak gittiği Bosna Hersek‘te bir ayı aşkın, 2008‘de ise ikinci defa Bosna-Hersek başta olmak üzere, Sırbistan Karadağ, Makedonya ve Arnuvutluk’ta Kur‘an ziyafetleri sundu. 1994, 2003, 2011 yıllarında İran’da okumuş olduğu kıraatleri büyük takdir almıştır.

1994 Ramazannda, Almanya’da 90’a yakın camide “Kur‘anın İcazı” başlıklı Seminerler sundu. 2003 yılında Hamburg, 2005‘de ise Kiel Üniversitesi‘nde “Kur‘an’a Giriş ve Kur‘an Okuma Sanatı” hakkında dersler verdi.

Kendisinden Kur‘an ve talim dersleri alan talebelerden bazıları Avrupa Kur’an-ı Kerim yarışmalarında birinci olmuşlardır.

2000 yılında, Almanya’da dünya fuarı Expo‘da, 4 ayı aşkın Fahri İmamlık yaptı. Almanca Hutbeler irad etti.

Yine aynı yılın Ramazan ayında iki hafta boyunca Avustralya Sydney ve Melbourn’da Kur-ân’ı Kerim okudu. 2006 da ise “Opera meets Quran” Opera Kuran buluşması isimli Program için ikinci defa Sydney’e gitti. 2003 Yılında “Quran Rezitation“ isimli Almanca Meâlli ilk Kur-ân’ı Kêrim Albümünü yayınladı.

2001 yılında, Almanya Hamburg Merkez Camii’nde başladığı, bugün Türkiye ve dünyada büyük ilgiyle izlenen Maide-i Kur’an yani Kur‘an ziyafetleri programları projesi kendisine aittir.

14 yaşından bu tarafa hatiplik de yapan Güneşdoğdu, muhtelif Camii ve cemiyetlerde 18 yıl İmamlık hizmetinde bulundu. Önce Müslümanlar olmak üzere, uzun yıllar diyalog çalışmalarına katıldı.

Aynı zamanda Camilerde Almanca vaaz eden, hutbe okuyan imam olmasıyla da tanındı. Bu görevlerinin yanı sıra 1987‘den bu tarafa ilahi çalışmaları ile başta Almanya olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde programları yoğun ilgi görüyor.

Yine 1997‘de kurulan ve kendi ismini taşıyan “İlahi Grubu” adeta gurbetçilerimizin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Yurtdışında ve yurtiçinde pek çok Ulasal ve yerel TV, Radyolarında konuk oldu. Hilal TV de ise iki yıl Türkiye’nin önde gelen Hafız ve Kurralarının tanıtıldığı Maide-i Kur‘an, iki yıl ise Tasavvuf Sanatçıları´nın konuk edildiği ,,İlahi Muhabbet,, Programını hazırlamış ve sunmuştur.

2008 de Hilal tv’de `Sahurdan Sehere‘programını sunmuş, 2009 Star TV, 2010 Ramazan‘ında “Kanal 7`de, bir ay “Sahura doğru” programının Karisi ve ilahi sanatçısı olarak görev yapmış, 2011-2012 Ramazanlarında ise “Kanal Urfa” da İftar programları sunmuştur.

2004 ve 2006 yıllarında Fransa Müslümanları tarafından düzenlenen “Rytmenneşid” İlahi Turnesine, Malezya‘nın meşhur grublarından “RAİHAN”, Filistinden “İ´tisam” İngiltere‘den “Halil Muhammed” ve Fransa’dan “Mevlüt Sinatse” ile beraber,

Avrupa’da yaşayan Türkleri Güneşdoğdu temsil etmiştir.

1995‘den bu tarafa kesintisiz olarak Hac ve Umre organizasyonlarında kafile başkanlığı yapmaktadır.

Yayınlanan onlarca Kur‘an Tilavetlerinin yanı sıra, Tasavvuf müziği alanında başlıca, Cürmüm ile geldim sana 1 ve 2, Sevmeye Geldim, Medine yollarında, Aşkközü, Haydi söz verelim, Esma-ul Hüsna ve Arapça ilahiler isimli albümlere imza atmıştır.

2012 Yılında Aziziye eğitim kurumları tarafından

“Yılın Kültür Elçisi” seçildi. 2011-12 yıllarında Amerika “Georgetown Üniversitesi ile Ürdün Kraliyet Araştırmalar Merkezi” tarafından üç yıldır düzenli olarak yayınlanan “Dünyada en güçlü ve etkili 500 Müslüman” raporunda,

Hafızlar kategorisinde, Türkiye adına, en güçlü ve etkili Müslüman olarak tescil edilen Güneşdoğdu, ana dilinin yanı sıra Almanca ve Arapça bilmektedir.

GÜNEŞDOĞDU, GÖNÜLLERE DOKUNUYOR

İlahi Sanatçısı hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Değerli hemşerimiz Sincan Çankırılılar yardımlaşma ve dayanışma Derneğimize ayrı bir özen göstermektedir.

Düzenlenen programda bir araya geldiğimiz hemşerilerimiz Dernek üyelerimiz vatandaşlara Kur´an-ı Kerim tilaveti, dini sohbetler ve vaaz vererek

maneviyat ruhu ile gönüllere dokunuyor ve her 15 günde bir gönüllere dokunmaya devam edeceği sözünü verdi ALLAH Razı olsun.

İlahi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Derneğimizde her geçen programda kalabalıklaşan gecemize katılan vatandaşlarımıza dini sohbetler ve vaaz veriyor.

İlahi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu, yaptığı sohbetler dışında dinleyicilerden gelen soruları da çok donanımlı olan kişiliği ile anlaşılır bir dille cevaplandırıyor.

Dünyaca ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Hafız Değerli hemşerimiz Mustafa Özcan Güneşdoğdu’nun sunduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti, sohbetleri ve ilahilerle burada tarifi mümkün olmayacak şekilde ilgi görmesi Dernek yönetiminin ve üyelerimizin mutluluğu tavan yapmaya devam ediyor.

23.09.2019 Pazar saat 11.00 de SİNCAN Kaymakamlığı Tarafından tebliğ edilen yazı ile Derneğimiz 5 kişilik bir heyetle Denetimi yapılmış olup resmi prosedürlere uyulduğu gerek tertip gerek düzen içinde Tam faal bir dernek olarak nitelendirilerek Denetleyenler tarafından övgüler yapılmıştır.

Derneğimize yapılan bu olumlu başarı Dernek yönetimi ve üyelerimizin birlik ve beraberlik ruhu içinde olunmasının başarısıdır,

Derneğimize emeği geçip Ahrete göçenlere ALLAH Rahmet eylesin halen yaşayanlara da aileleriyle sağlık mutluluklar içinde olunmasına en büyük dileğimizdir.

Derneğimiz bir apartman içinde olduğundan Denetime gelenler tarafından En geç saat 23.00 ‘e kadar açık kalınabileceği ve apartman sakinlerinin rahatsız edilmemesi, aksi halde apartman sakinlerinden şikâyet gelirse yasal işlemler yapılacağını yasal işlemleri sözlü olarak söylemişlerdir.

Demek oluyor ki bu kış Yâran Meclisimiz Selahattin Düzbasan Yâran Evinde faaliyetlerini sürdüremeyecektir zira YÂRAN Meclisi akşam namazından sonra başlayıp sabah ezanında bitiyor ancak Yukardaki açıklamadan da anlaşılacağı gibi

Yasalara uyularak kırmadan kırılmadan Derneğimize ve apartman sakinlerimize bir zarar gelmemesi için gayret göstermeliyiz.

Selahattin DÜZBASAN YÂRAN EVİNDE Eğitim amaçlı 15 günde bir olmak üzere belirtilen saatler içinde Derneğimiz bünyesinde daha önce kurulan YÂRAN Meclisi faaliyette bulunmakta ve genel izleyiciler için başka bir mekân bulunarak yapılacaktır.

Bu kısıtlama sonunda Dernek yönetimi olarak uzun kış gecelerinde başka faaliyetler yapılmasına alınan kararlar doğrultusunda.

8 Kasım günü coşkuyla idrak ettiğimiz Mevlit kandili için diyoruz ki

Bu gece peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa SAV ‘in dünyaya şereflendirdiği gecedir O peygamber ki insanların sapıklıkta sınır tanımadığı, cehalette en üst seviyelere ulaştığı, küfür ve şirkin kölesi olduğu bir zamanda dünyaya şeref vermiş ve dünyaya ilahi bir nur,

Rahmani bir şifa olmuştur Dualarımızı bu gece dini duygular atmosferin de kalplerimiz imanla ellerimizi semaya gönüllerimizi Mevla’ya açtık Mevla’dan af diledik.

Bu gecenin hafta içine gelmesi ve Dernek yönetim kurulu kararı ile bu gün 10 Kasım 2019 Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olduğundan Atatürk, silah arkadaşları şehitlerimiz ve geçmişlerimiz için Ahde vefamızı göstermek adına mevlit okuttuk.

Sincan Çankırılılar Derneğimizin Kış Dönemi Sosyal Faaliyetleri kapsamında 15.11.2019 ilki olmak üzere ikincisini de 28.11.2019 da gerçekleştirdiğimiz Dünyaca KURAN Okuma Birincisi Sevilen İlahi Sanatçımız Değerli Hemşerimiz; Mustafa Özcan Güneşdoğdu’nun Katılımı İle Çankırılı hemşerilerimiz ve aileleriyle birlikte harika bir atmosfer içinde Tüm Hemşerilerimizi tanışmaya, kaynaşmaya, birlik ve beraberlik için de olmaya devam ediyoruz çok ilgi gören bu etkinliğimizi Mustafa hocamızın bize ayıracağı zaman diliminde yaşatmaya çalışacağız inşallah.

. İlerleyen zaman diliminde Madde bağımlılığı ile gençlere yönelik konuşmacılarımız olacak aile bireylerinin ve sivil toplumun büyük yarası olan gençlerimizi zehirleyen bu illetten kurtulunması için gayret sarf edeceğiz.

Başka konuşmacılarla Topluma yararlı faaliyetlerimizin süreceğinin bilinmesini isteriz Derneğimizi DUYURULARINI Sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

ÇANKIRIDIR İLİMİZ/HAYIR SÖYLER DİLİMİZ/DOSTLUK KARDEŞLİK İÇİN/HAZIRDIR DERNEĞİMİZ

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın

Bu haber köşe yazarımız ve Sincan Çankırılılar Dernek Başkanı Necati ÜLKER tarafından yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir