MUHTARLARIMIZ

MUHTARLARIMIZ

Mahalle ve köy MUHTARLARIMIZ!

31.03.2019 Tarihinde Yerel seçimler yapılacaktır. Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeleri, İl genel Meclisi üyeleri, Muhtar ve Muhtar azaları.

Muhtar seçilebilmek için; en az altı aydan beri o mahalle veya köyde oturmak, yirmi beş yaşını bitirmiş olmak, okur-yazar olmak, köy ve mahalle işlerinin müteahhidi, yardımcısı veya ortağı olmamak vasıfları istenir.

Muhtarların vazifeleri; devletle ilgili ve muhtar olduğu bölgeyle ilgili olmak üzere ikiye ayrılır.

Mahalle muhtarının görevi daha az ve açık olup, aslî görevi, bölgesinde ikamet edenlerin kânunlarla gösterilen nüfus, yer değiştirme, nüfus kâğıdı örneği, ikametgâh belgesi verme, seçim gibi çeşitli işlerine bakmaktır.

Köy muhtarının görevleri daha fazla ve farklıdır.

Köy muhtarının devletle ilgili görevleri; sırasında; kânun ve hükümet emirlerini, köylülere duyurmak, Köy dahilinde dirlik ve düzeni sağlamak, salgın ve bulaşıcı hastalıkları resmi kurumlara haber vermek, köydeki doğum, ölüm ve evlenme gibi hâlleri resmi kurumlara haber vermek, köye gelen devlet memurlarına yardım etmek, okul çağına girenleri okula, askerlik çağına girenleri askere yollamak, evleneceklerin kanunî muamelelerini yapmak vardır.

Muhtarlarımız bu yaptıkları resmi Devlet görevleri karşılığında il idare kurulunca tespit edilen bir ücret alır. 1977den bu yana köy ve mahalle muhtarlarına genel bütçeden muhtarlık ödeneği verilmektedir.

Muhtarlar, devletle halk arasında köprü görevi görüyorlar.

Birçok önemli görevleri var. Mahallenin/köyün her türlü sorunu ile ilgilenmek, çözümü için ilgili birimlerle bağlantı kurmak, devletten halka yönelik her türlü tebligatı yapmak;

Seçmen listelerini, yeşil kart vb işleri yürütmek gibi. Maalesef çoğumuz mahallemizin muhtarını tanımıyoruz.

Seçimlerde çoğumuz elimize ilk tutuşturulan oy pusulasını sandığa atıyoruz. Bu yüzden her seferinde birçok aday çıksa bile muhtarlar kolay, kolay değişmiyor.

Oysa muhtarlık da önemli bir görev, dolayısıyla seçimi de o oranda önemli. Bugüne kadar bunun farkına varıldığını söyleyemeyiz. Daha çok siyasiler, o da seçim sırasında muhtarların halk üzerindeki etkisini kendi açılarından değerlendirmeye çalışıyorlar.

Bizler Mahalle veya köy sakinleri olarak sorumluluk bilinci ile görevlerimizi tam yaptığımızı Muhtarlarımıza yardımcı olduğumuzu söyleyebilirmiyiz? Sanmıyorum. Basit bir örnek vermek gerekirse

“Bir yerden bir yere ikametimizi taşıdığımızda bile, resmi bir işlemle karşılaşmadığımız sürece,

Muhtarımızdan Nakil kâğıdı bile almıyoruz”, yani yıllarca ilk kaydolduğumuz Muhtarlıkta kaydımız durmaktadır. Mahallemizde veya köyümüzdeki olumsuzlukları, vatandaşlık görevimiz gereği, Muhtarımızla nadiren ilişki kuruyoruz.

Bu yerel seçimlerde yeni seçilerek, ülkemiz genelindeki İllerimizin, ilçelerimizin, köylerimizin, mahallelerimizin, temsilcilerin den

YÂRAN kültürü sevdalısı kişiliğimle ülkemizde ki KÜLTÜR ve Tüm Değerlere Sahip çıkmalarını talep ediyor, yapılacak seçimlerin Ülkemize huzur ve barış içinde gerçekleşmesini yeni seçilecek tüm adaylara başarılı olmalarını ALLAH’TAN diliyorum.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir