LİDERLERİ HEDEFLER DOĞURUR, BAŞARILAR BÜYÜTÜR

LİDERLERİ HEDEFLER DOĞURUR,

BAŞARILAR BÜYÜTÜR

Yöneticiliğin ve Başarının ANA Kriterleri isimli Kitabı çıkaran Dostum Fatih ACAR Kitabından bana da çok değerli dost örnek insan Necati Ülker beye hitap ederek imzalayarak gönderdi müteşekkirim.

Bu değerli eser den çok yararlanacağımı biliyorum kendisinin de iznini alarak ALLAH İzin verirse zaman, zaman alıntılar yaparak siz okurlarımla paylaşmak arzusundayım.

Liderleri hedefler doğurur Başarılar Büyütür Bölümündeki yazıyla okurlarımla birlikteyim.

Birinci Haçlı Sefer’inde Kudüs düşmüştü, sokaklarda Müslüman kanlarından göletler oluşmuştu.

İslam topraklarında büyük bir mağlubiyet hüznü vardır, kayıp büyüktür, toparlanma umudu yok gibidir.

Suriye içlerinde bir kasabada, beş yaşında ki çocuğunun elinden tutmuş bir âlim esnaf ziyaretine çıkmıştır.

Asık suratlı başları öne eğik, dudaklarını bıçak açmayan bedbin ve umutsuz oturan insanlar arasına bir marangoz dikkatini çeker.

Marangoza yaklaşır Âlim ve sorar: “Sen ne yapıyorsun böyle?”

Marangoz işine ara vermeden cevap verir: “Minber” iyide yapılan bir cami yok ki!.. der âlim marangoz gözleri yaşararak cevaplar.

“Mescid-i Aksa’ya minber yapıyorum.” Âlim ve elinden tuttuğu beş yaşında ki oğğlu şaşkındır.

Mescid-i Aksa elden çıktı geri kurtarmaya çalışmak yerine minber ‘mi yapıyorsun sen şimdi doğrudur ben marangozum, Mescid-i Aksa için minber yapabilirim, elimden bu geliyor, bir gün bir komutan çıkar bu minberi alır o mescide koyar.

Yıllar sonra o beş yaşındaki çocuk o minberin üzerinden Mescid-i Aksa’dan Cuma hutbesini verirken bu hikayeyi anlatacaktır.

O gün bir marangoz sayesinde kazandığı hedef o çocuğu şarkın bilge ve sevgili sultanı Selahaddin-i Eyyubi yapmıştır, belki de tarihi Selahaddin değil marangoz değiştirmiştir.

İşte hedefi, insanı Lider yapar Başarı ise liderleri büyütür.

Atatürk’ün askeri lisede arkadaşlarına bir gün CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİNİ söylemesi ne yaptığını hedefini bilen bir Lider olduğunun kanıtıdır.

Bütün liderleri gözden geçiren: ATATÜRK, Lenin, Hitler, Gandhi, Ömer Muhtar…

Hangisini hatırlarsak onları hedefleriyle anlatırız. Aynı bir insanı tanırken annesini, Babasını söylememiz gibi.

Liderleri hedefler doğurur, Başarılar büyütür işte bu sebepledir ki Başarı birlikte sağlanır.

Kamu kurumlarımızda sivil yapılanmalarımızda ve özel sektörde yapılan en önemli yanlışlardan biri üst düzey yöneticilerin “Ben merkezci” bir yönetim anlayışını benimsemeleridir. Her şeyi ben bilirim ben olmasam bu kurumda hiçbir şey olmaza anlayışı kadar yanlış bir yaklaşım olamaz.

Unutulmasın ki hiç kimse önemsiz değildir, bir kurumda çalışan herkesin önemi vardır.

Bir başka örnek yüzlerce küçük parçadan oluşan bir saat ele alalım, en ufak parçası olmadığı zaman çalışmaz, siz küçücük bir parça bunun ne önemi var diyemezsiniz.

Çünkü sizin küçük ve önemsiz gördüğünüz şey olmadığında saatin sağlıklı çalışmaması sonucuyla karşılaşır ve zamanı doğru göremezsiniz.

“Liderlik için D.Eisenhower şöyle söyler “İnsanlara yaptırmak istediğiniz şeyleri san ki kendileri öyle istiyormuş gibi yaptırma sanatıdır.”

Parmak küçüktür, parmak izi ondanda küçüktür fakat bir parmak izi hüküm ve karar verirken en büyük delildir. Aynı zamanda demek ki küçük şeyler bazen her şeyden önemlidir.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir