KORANA VİRÜSÜ ÇÖKTÜ DÜNYA ÜSTÜNE-2

KORANA VİRÜSÜ ÇÖKTÜ DÜNYA ÜSTÜNE-2

Dünden devam;

Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı tarafından 11.03.2020’de yapılan açıklamada ülkemizde Yeni Koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşın test sonucunun pozitif çıktığı açıklanmıştır.

Aynı açıklamada Yeni Koronavirüsün çok hızlı bir küresel yayılım gösterdiği belirtilmiş, tedbirlerin arttırılarak devam ettirilmesinin önemi vurgulanmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) görüşmesinde alınan karara göre, üniversiteler 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 hafta boyunca tatil edilmiştir.

81 ilde il ve ilçe müdürlüklerimizce gıda işyerlerinde Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümlerinin sağlandığına yönelik denetimler üst düzeye çıkartılmıştır.

Gıda işletmelerinde hammadde tedariklerinde ve ürün teslimatlarında gerekli hijyen kurallarının en üst seviyede sağlanmaya başlanılmıştır.

Belediyeler korona virüsünün ülkemizde de görülmesinin ardından aldığı önlemleri artırdı. Otobüsler ve terminallerde 4. nesil ürünlerle dezenfektasyon işlemlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, terminal girişlerinde de ısıölçerlerle vatandaşların vücut sıcaklıklarını ölçüp anormal durumlarda gerekli işlemleri gerçekleştiriyorlar.

Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde cuma namazını kıldıran Erbaş, irat ettiği hutbede yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin uyarılarda bulundu.

Hastalıkların dünya imtihanlarından biri olduğunu belirten Erbaş, tarih boyunca pek çok hastalığın Allah’ın yardımı ve insanların gayretli araştırmalarıyla tedavi edildiğini söyledi.

“Bugün dünyanın dört bir köşesine yayılan koronavirüsün de inşallah şifası bulunacaktır.” diyen Erbaş, “Nitekim Resul-i Ekrem’in buyurduğu gibi ‘Allah, indirdiği her hastalığın muhakkak şifasını da vermiştir’. Bizlere düşen ise hastalığa yakalanmamak için tedbiri elden bırakmamaktır.” ifadesini kullandı.

Corona virüs sebebiyle tüm dünyada panik yaşanırken, Türkiye’de de farklı önlemler alınmaya devam ediliyor

KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALI?

Dr. Karadeniz, Coronavirus tedavisi için henüz etkili olabilecek bir ilaç tespit edilmediği gibi aşısı da olmadığı için ancak enfeksiyondan korunmak veya yayılmasını önlemek için benzer şekilde bulaşan tüm solunum yolu virüslerine karşı alınacak

önlemlerin uygulanabileceğini ifade etti. Dr. Karadeniz, bu önlemleri şöyle sıraladı:

Eller su ve sabunla en az 20 saniye yıkanmalı veya el dezenfektanı kullanmalı.

Yüze, ağza, buruna yıkanmamış ellerle asla dokunmamalı.

Hasta insanlarla yakın temasta bulunmamalı.

Kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan ve sıkça dokunulan nesneleri sıkça temizlemeli ve dezenfekte etmeli.

Öksürük ve hapşırık sırasında ağız mendil ile kapanmalı, sonrasında mendili atıp el yıkanmalı.

Hastayken evden çıkmamalı ve dinlenmeli, Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir.

Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir