KORANA VİRÜSÜ ÇÖKTÜ DÜNYA ÜSTÜNE-1

KORANA VİRÜSÜ ÇÖKTÜ DÜNYA ÜSTÜNE-1

Bir virüstür milyonları takmış peşine rabbim yardımcımız olsun Yüce Allah’ım biliriz Derdi veren sensin ama dermanını verende sensin bu acımasızlığa son ver yarabbi.

Ne demiş şair; Kaderin bakmıyor kirpiğe kaşa, /Mevla’mın emridir ne gelse başa!

Bizler kul olarak, inançlıyız ve ümidimizi kaybetmeyiz, kendimizin elinden bir şey gelmeyeceğini bildiğimiz için elbette ki her şeyin en iyisini ve doğrusunu gören ve bilen Rabbimiz bir çıkar yol gösterecektir diye düşünürüz.

En zor, en ümitsiz anlarımızda bile kesinlikle Allah’tan ümidi kesmemeliyiz.

Korona virüsü son vaka ve ölüm sayısı her geçen katlanarak artıyor.

Gelen son bilgilere göre, dünya geneli Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya kâbus gibi çöken coronavirüsü salgınına ilişkin son dakika haberleri ajanslar tarafından duyurulmaya devam ediyor.

Her geçen gün ölüm ve vaka sayısı giderek artıyor, 12 Mart itibarı ile Covid-19 salgınında son durum bilgileri yayınlandı. Edinilen bilgiye göre, dünya genelinde 126 bin 258 kişide Kovid-19 virüsü tespit edildi. En çok vaka sayısı, salgının merkez üssü Çin’de görüldü. Ülkede, 80 bin 932 kişide virüs belirlenirken İtalya’da 12 bin 462, İran’da 9 bin, Güney Kore’de 7 bin 869, Fransa’da 2 bin 284 ve İspanya’da ise 2 bin 277 kişide yeni tip coronavirüsü vakası doğrulandı.

Corona virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı da 4 bin 638 kişiye ulaştı. En çok ölüm de Çin’de görülürken ülkedeki vaka ve ölüm sayısı azalıyor.

Buna karşın, İtalya ve İran başta olmak üzere birçok ülkede virüs kontrol edilemiyor.

İtalya’da bugüne kadar 827 kişi hayata gözlerini yumdu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iki hafta içinde, Çin dışında Kovid-19 vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığını aktarırken corona virüs için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen “pandemi” kararını açıkladı.

Son dakika haberlere göre, Ülkemizin Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılımıyla Corona virüs Bilim Kurulu toplanmış ardından Türkiye’de virüs için ne gibi önlemler alınacağı açıklanmıştı.

Yapılan araştırmalara göre Korona virüsü ağız, göz ve burun gibi bölgelerden temas yoluyla bulaşmaktadır.

Bu araştırmalarda, virüsün hava yoluyla bulaştığını gösteren herhangi bir sonuç elde edilememiştir.

Virüs, hasta bir bireyin üzerinize ya da sizin temas edebileceğiniz herhangi bir yüzeye hapşırması veya öksürmesiyle direkt ya da dolaylı yoldan bulaşabilmektedir.

Eğer hasta olduğunuzu düşünüyorsanız çevrenizi korumak için maske takmalısınız.

Covid-19 (Corona) Virüsün Yayılmaması için Gerekli Önlemler

Covid-19 (Corona) ve benzeri solunum hastalıklarının önlenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tedbirleri temel alan güncel önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

Hasta olduğunuzda evde kalınız.

Yüksek ateş, öksürme ve nefes darlığı belirtileri gördüğünüzde gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca ve sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.

Devamı Yarın;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir