KIZILIRMAK NEDEN KIRMIZI AKAR

KIZILIRMAK NEDEN KIRMIZI AKAR

İlimiz Çankırı sınırları içinden de geçen Kızılırmak neden kırmızı! Sorusu Kızılırmak nehrini görenler için merak içerisinde aranıyor.

Sivas’ın İmranlı ilçesinden başlayıp 9 il sınırlarından geçerek Samsun’dan Karadeniz’e ulaşan Kızılırmak nehri ile ilgili ilginç bir bilgi bulunuyor. Öyle ki Kızılırmak nehrinin neden kırmızı olduğu bu bilgide belirtiliyor.

Kızılırmak neden kırmızı? Sorusu Kızılırmak nehrini görenler için merak konusu hâline geldi.

Kızılırmak’ın neden kırmızı rengini aldığını anlatan Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Değirmenci, İmranlı’nın verdiği bilgiler ışığında toprak yapısından kaynaklandığını belirtti, yaptığı araştırmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sivas’ın İmranlı ilçesinden doğup 9 il sınırlarından geçerek Samsun’dan Karadeniz’e dökülün Kızılırmak 1.355 kilo metre uzunluğu ile ülkemizin en uzun nehri.

İsmini renginden alan nehir, tamamen olmasa da uzun bir mesafede kırmızı akar.

Birçok türküye de konu olan Kızılırmak’ı, Neşat Ertaş, İzzet Altınmeşe, Nurettin Reçber ve Hilmi Yarayıcı gibi sanatçıların türkülerinde ölüm, kan ve ayrılık ile ilişkilendirir.

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Değirmenci, ırmağın kızıl renginin nedenini anlattı.

Değirmenci, ırmağın kızıl renginin. Irmağın doğduğu İmranlı ilçesinde ki toprak yapısından kaynaklandığını belirtip, “Kızılırmak, İmranlı ilçesindeki Kızıldağ’dan doğuyor.

Kızıldağ’da anlaşılacağı gibi ismini kırmızı toprak yapısından almaktadır. Dolayısıyla orada ki litolojik birimler, kayaç birimlerinin rengi kızıl.

Mesela kırmızı topraklar, kızıl topraklar kayaç litolojik birimi olarak bilinir. Irmağın erozyonla getirdiği malzeme o kırmızı topraklar dolayısıyla suya karışınca da kızıl oluyor.

Yani o kızıllık jeolojik yapıdan kaynaklanıyor.” dedi.

Kızıl doğup berraklaşıyor.

Kızılırmak’ının Sivas’ın İmranlı ilçesinden başlayan kızıl yolculuğu döküldüğü Karadeniz’de ise berrak bitmekte. Değirmenci

Bu renk değişikliğini ise şu şekilde açıkladı. “Sivas’tan Ankara’ya giderken otobüsle Kırıkkale’nin oradan geçtiğinizde köprüden bakarsanız, Kızılırmak’ın pırıl pırıl, mavi renkli, Manavgat ırmağı gibi aktığını görürsünüz.

Bu kızıllık nereden gittiği sorusunun cevabı, İrfanlı barajındadır. Irmak bütün kızıllığını ve çamurunu barajda bırakıp yoluna Kırıkkale üzerinden devam eder. Kızılırmak’ı masmavi görürsünüz. Dedi.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir