KIŞ MEVSİMİNİN GETİRDİKLERİ

Kışın zorlukları o kadar çok ki. Bir kere hava soğuk olur. yağmur yağar ıslanırsın. Kar yağar sular donar. Araba çalışmaz. çalışır kaydırırsın kaza yaparsın masraf çıkar.

Evinin önünü temizle arabanın üstünü temizle. kar lastiği tak zincir tak. TV yayını gider. Isınma masrafı çıkar. Ayağın ıslanır canın sıkılır. Eve gelirsin soyun soyun bitmez. Evden çıkarsın giyin giyin bitmez. Gönül rahatlığıyla gezemezsin. Günlerce güneşi göremezsin. Hava hep kapalı kasvetli olur bu da negatif enerji olarak yansır. Bunlar şu anda aklıma gelenler. Daha neler, neler. Kış mevsimi denince akıllara zorluklarla dolu bir mevsim gelir.

Çünkü direk akla soğuk, kar, yağmur, fırtına gelir. Akla gelen bu zorluklar insanlara sevimsiz gelse bile aslında kış mevsiminin zorlukları olduğu kadar güzellikleri de vardır.

Yaz gelince insanlar tatil yapabilmek için farklı farklı yerlere giden insanlar kış mevsimi gelir gelmez evlerine geri dönüş yaparlar.

Buda aslında kış mevsiminin aslında ne kadar sıcak bir mevsim olduğunun göstergesidir. Çünkü bu sayede insanlar bir araya gelirler ve genellikle evlerinde zaman geçirmeye başlarlar. Şuan günümüzde çokça rastlamasak da kışın evde yanan sıcacık soba ve onun üzerinde pişen kestaneler kış mevsiminin en belirgin güzelliklerinden biridir. Aynı zamanda çocukların kış mevsimi gelince yapmaktan zevk aldıkları kardan adamlar ve kartopu savaşları kış mevsiminin diğer güzelliklerinden biridir.

Ayrıca kış mevsimi gelince sokaklarda kalan insanları ve hayvanları da unutmamak gerekir. Onlara yardım eli uzatmalı ve imkânlarımız doğrultusunda elimizden gelen sıcak ortamları sağlamalıyız.

İşte bu nedenden ötürü kış mevsimi sadece kötüyü anımsatmıyor. Kış mevsiminin kolaylıkla paylaşma mevsimi ve duyguların sıcak olduğu bir mevsim olduğunu söyleyebiliriz.

Kış mevsimi grip, nezle gibi hastalıkların habercisi olmakla birlikte sinüzit, bronşit, astım hastaları için de zor geçen bir mevsimdir.

Kış aylarında soğuyan havaya karşı direnç sağlayamayan vücut, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korumasız hale gelir. Buna bağlı olarak pek çok hastalık ortaya çıkar.

Kış mevsimi ile özdeşleşmiş olan grip, bağışıklığı zayıf bir insanı 1-4 günde hasta edebilir. Kolayca yayılabilen bir hastalık olan grip için grip aşısı olmak ilk önlemdir ancak çoğu kimse bu yolu tercih

etmediği için kış aylarında etrafta pek çok grip hastası görmek mümkündür.

Grip, vücuda girdikten 48 saat sonra belirtilerini gösterir. Halsizlik, yüksek ateş, titreme ve ağrı gibi belirtiler gösteren hastalık esnasında bol sulu gıdalar almak önemlidir. Etraftakilere bulaşmaması için hijyen önlemleri alınmalı, hasta dinlendirilmelidir.

Sağlıklı bir yaşam dibeklerimle Hoşça kalın Dostça kalın, gönlünüz sevgiyle dolsun, ama gönül kapınız hep açık kalsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir