KİM OLDUĞUMUZ

Aslında ara sıra kim olduğumuzu iki elimizin arasına başımızı alıp düşünmeliyiz.

Örneğin ben Necati Ülker kendime ve insanlara çok değer veriyorum, çünkü etrafımda olanlar ben olduğum için var,

Kendimi durmaksızın okuyarak, araştırmalar yaparak, bilgi dağarcığımı geliştirmekle, etrafıma da yararlı olduğumu düşünüyorum.

Başkent Ankara’da;

20-28 Mart arasında Atatürk kültür merkezinde kitap fuarı vardı, oraya giderek bir gün geçirdim, paramın yettiği miktarda yeni kitaplar edindim, hani bir çocuğa değişik oyuncuklar alırsınız da sevincini ortakyaşarsınız ’ya bende bir çocuk gibi aldığım kitaplara öylesine sevindim ki tarif edemem, eve gidip oyuncaklarla oynamak istercesine mutluydum.

Kitap okuma alışkanlığı, kazanmış insanın en büyük dostu ve rehberi hiç kuşkusuz, insan tabiatı gereği, öğrenme arzusu olmuştur, öğrenme ihtiyacı içindedir, bu ihtiyacı gidermenin yolu da , kitap okumaktır.

Kitaplar bilgi ve kültürümüzü geliştirir, ufkumuzu açar, aynı zamanda insanlara hayatı, yaşamayı ve de başarılı olmanın yollarını öğretir, bu da bana rabbimin bir lütuf olsa gerek.

Günümüzde Milletlerin gelişmişlik düzeyleri ve kültür seviyeleri, okudukları kitap oranları ile ölçülmekte olduğunu bilge insanları söylemektedir.

Dünyaya nerede nasıl ne zaman doğarak geleceğimizi hiç birimiz bilemeyiz, tatbiki aynı zamanda nerede ne zaman nasıl öleceğimizi de bilemeyiz. Ama nerede nasıl hayatımıza yön vererek yaşama biçimimizi şekillendirmek kendi elimizde olduğunu düşünüyorum.

Bu düşünceden yola çıkarak değer biçemediğimiz bir hayatımız olsun isterim, yeter ki bu isteğimiz için fedakârlık yapmak, hoş görülü olmak, sabır ekmek, sevgi hamuru ile yoğrulmak, yeterli olacağı kanısındayım.

Yüce rabbim bizlere harika bir dünya, harika bir doğa, güzelliklerle dolu her birinin ayrı bir özelliği olan harika mevsimler, çok lezzetli gıdalar, dahası harika canlı varlıklar bahşetmiş, ama biz bu güzelliklerin kıymetini yaşlandıkça anlıyoruz veya yaşadıkça benimsiyoruz.

Bütün bunları göz önüne getirdiğimizde evvela kendimize değer vereceğiz, kendine değer vermeyenin çevresine değer vermesi imkânsızdır.

O yüzden evvela kendimizle paylaşalım hayattan keyif almaya kendimiz hayattan keyif aldıkça görülecek ki yaşantımız farklılaşacaktır, ancak kendimizi seversek etrafımız da kileri de severiz.

“İnsanoğlu sevmeli sevilmelidir, bir şiirimin dörtlüğünü de yeri gelmişken paylaşıyorum.

Sevgidir mutluluğun başı/Al onu istediğin yere taşı/Sevgi dünyada insanın yoldaşı/Sevgi gönüllerde sağlar barışı.”

Benjamin fraklın der ki; öldükten sonra unutulmak istemiyorsanız, ya okumaya değer şeyler yazın, ya da yazılmaya değer şeyler yapın.

Bende öyle yapmaya çalışıyorum naçizane umarım başarırım.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir