KEŞKELERİN YERİNE İYİKİ KOYALIM

KEŞKELERİN YERİNE İYİKİ KOYALIM

Hayatı pişmanlıklarla dolu bir insanın yaşadığı yaşam tarzıdır. Keşkeklerle dolu bir hayatın sonu hüsranladır.

Her insan zaman zaman kullansa da bu kelimeyi kullanmayı hiç bir insan sevmez.

Hep içinde bulunduğumuz zaman diliminin durumundan ve bu zaman diliminde ki duruşumuzdan değil de, geçmişten dem vurarak keş kelerle ördüğümüz bir yaşam içerisinde olmanın gamını taşıyoruz. Keşke geçmişte kalmasa âşıklar, hiç bitmese sevdalar, arkadaşlıklar ve hep sürse dostluklar, unutulmasa paylaşılan mutluluklar, sevgiler dolu dolu, hep taze kalsa bozulmasa, gitmek zorunda olmasa gidenler ve arkalarında gözü yaşlı kalmasa geride kalanlar. Yaşananlar hep güzel kalsa, hatıralar hatırlanmaya değer…

Kırgınlık küslük hiç olmasa aramızda, yaşananlar da ve yaşantımızda hep korusak o sevgileri, sahip çıksak dostlarımıza, dostluğumuza, aşkımıza, aşklarımıza.

Hayatımızda anlam ifade eden bir döneminde muhakkak bulunmuş sevdiğimiz, sevildiğimiz hayatı beraber yaşadığımız herkes, her şey, dönüp baktığımızda ardımıza, kapatırken ömür sayfasını, isminizin karşısında saygı ve sadece sevgi kalsa ardımızda Keşke…

Bazen keşke’ler çarpılıp çıkılmış bir kapıda, yazılıp yollanmamış bir mektup da, vakit varken öpülmemiş bir elde, göz yumulmuş bir haksızlıkta, sevdiğinin gözlerinin içine bakarken söylenememiş seni seviyorum sözünde, dilinin ucuna gelip ertelenmiş bir sözdedir.

Keşke çocuğumla zaman geçirseydim, keşke vicdanımın sesini dinleseydim, dilimi tutsaydım da keşke söylemeseydim diye diye sızlanır, koca bir hayatı tüketir gideriz.

Verdiğimiz kararlardan dolayı pişmanlığı yaşarız. Keşkesiz bir yaşam için kim olduğunu ve ne istediğini bilmek yetmez var oluşunu yaşamayı ve paylaşmayı da bilmek gerek.

O halde ‘Keşke’nin panzehiri “iyi ki”dir. Keşke bir ah! la kopup gelir yürekten, “iyi ki” ise zafer kazanmış bir “oh! la” büyür, cüretiyle övünür.

Öyleyse aldırmayın yüreğinizdeki kırılmalara, mahzun hüzünlü hatıralara…

Keş kelerinizi iyi kilere çevirmek için ellerinizi çabuk tutun.

Yaşamın senden aldıklarını, senin ondan çaldıklarını, her şeyden öte yaşadıklarını düşün.

Her “keşke” nin yerine bir “iyi” koy. Yaşadığın anlara ve anları böl yıllara.

Hadi “keşke” lerini say, senin için yüzlerce “keşke”nin karşısına bir “iyi ki” koy yaşanan anlara inat. Hadi tart ve düşün hangisi ağır diye.

Ne çok şey almıştır zaman ve ne çok şeyi tüketmiştir farkına varmadan.

İnsan en çok kaybettiği değerler için ağlar ve en çok yitik zamanlarda bıraktığımız “keşke” leri yaşarız ömrümüzde. Ne çoktur dilimizdeki yeri ne çok anlam saklarız bu tek kelimede, ne büyük bir sırdır yüreğimizde son nefese kadar taşımamız gereken. Peki ya “iyi ki” saklamak zorunda olmadığımız en karanlık gecede bile bize ışık olan, herkesle paylaştığımız kaç tane “iyi ki” var hayatımızda.

Sen her gece mumlar yakarsın ve ağlarsın en saf yanınla.

Ama “keşke” ler yapışır yakana. Bir tünel olmalıdır hayatın karanlığında, ışığa uzanan bir dehliz.

Ne kadar yakındır oysa beklenen ışık. Görürsün, ama yaklaştıkça kaybolur hayattaki “keşke” lerin gölgesinde.

Bütün renkler yitirir anlamını, bütün anlamlar kaybolur. Kendini en mutlu hissettiğin anda bile bir “keşke” çıkar karşına seni umutsuzluğa sürükleyen…

Hadi her şeyi bir kenara bırak. Bütün “keşke” lerin karşısına tek bir tane “iyi ki” koy. Kapat gözlerini ve düşün geçmişe dönük keş kelerle yaşamaktansa, geleceğe dönük ‘iyi ki ‘leri yaşamayı tercih edin…”Keşkeler” yerine “iyi ki” leri hayatınıza koyabilme dileğiyle.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir