KENDİ SEÇİMİNİZ

Birçok karar gizli ya da saklanmış bir alternatif sunar:

Son derece doğru bir yaklaşımdır.

Hiçbir şey yapmamaya karar vermek de geçerli bir karardır. Bu, kendi başına da çok kötü bir seçenek değildir.

Çoğu zaman da ihtiyatlı ve hatta yeni seçeneklerin ortaya çıkmasına, hatta tercih edebileceğiniz başka seçeneklerinde ortaya çıkmasına izin verir.

“Bir karar almadan önce 100 kez düşünün, Ama bir kez karar verdiğiniz zaman, o kararın arkasında durun.”

Karar vermek kolay, zor olan ise verdiğiniz kararın doğruluğundan emin olabilmek. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru karar almaya bir adım daha yaklaştırırken, kaybetme korkusuna kapılmak yanılmanıza neden olabilir.

Yabancı bir insanın hayat hikâyesini sizlerle paylaşıyorum

Genç bir adam, annesinin ve babasının isteği üzerine, o yıl Teksas üniversitesinde öğrenime başlayacaktır, ama kafası arabasının arka koltuğunda duran bilgisayardadır.

Austin’deki yurt odasına yerleşir yerleşmez bilgisayarın içini açar ve incelemeye başlar.

Piyasadan üç bin dolara satın aldığı bu bilgisayarın içinde ki parçaların değeri sadece altı yüz dolardır.

Kafasından basit bir matematik yapar ve ben bu bilgisayarı tüketiciye nasıl daha ucuza satabilirim? Diye düşünür.

Okul açılır ama bir süre sonra dersler kötü gitmeye, notlar düşmeye başlar, bunu öğrenen anne ve babası bir sabah ona haber vermeden uçağa atlayıp Austin’e gelirler ve havaalanından kendisini ararlar.

Genç Michael, parçalara ayırdığı bilgisayarı arkadaşının odasındaki banyoya doldurup perdesini çeker, ailesi gelir ve işte orada belki de hayatının en önemli anlarından birisini yaşar.

Babası doğrudan söze girer: bu bilgisayar zımbırtısını bir tarafa bırak ve artık derslerinle ilgilenmeye başla.

Evet, onun geceleri rüyasına bile giren bilgisayar için babasının kullandığı kelime budur, zımbırtı babası aynı hızla devam eder:

Artık önceliklerini belirle ve hayatta ne yapmak istediğine karar ver, oysa Michael’in bu soruya cevabı çoktan hazırdır. Ve nitekim hemen verir, IBM ile rekabet etmek istiyorum.

Bir yanda anne ve babasının eğitimi için yaptığı baskı, öte yanda içinde ki sesin ona “yürü” dediği istikamet bu ikilemle karşı karşıya kaldığı gün henüz 18 yaşındadır anne babasının ısrarı ağır basar, canı

gibi sevdiği bilgisayarları bir kenara bırakıp, derslerine döner ancak bu sadece üç hafta devan edebilir.

Sonunda yine bilgisayar aşkı galip gelir ve bir daha ayrılmamak üzere dağılıp parçalanmış çiplerin bulunduğu bilgisayar tezgâhına geri döner, anne ve babasını ikna edip okuldan ayrılması mümkün değildir. O nedenle kendi kararını kendi verir. Okulun ilk yılını bitirir ve okuldan ayrılır,

İçinde ki sesin işaret ettiği yolda yürüyen Michael Deli bu gün dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi DELL Şirketinin sahibidir.ve bu gün sadece www.dell.com adresi siteden 15 milyon dolarlık bilgisayar satılıyor… 25.01.2019

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir