KAFAYI DAĞTMAK

KAFAYI DAĞTMAK

Kişinin canını sıkan, stres yaratan, üzen, bunaltan, sinirlendiren, hasta eden…

Olaylardan, kişilerden ya da nesnelerden uzak kalmak bir süre ya da tamamen başka şeylere yoğunlaşmak adına yapacağı iştir kafa dağıtmak.

Kimine göre en sevdiği şeyleri yapmaktır kimine göre de hiç yapmadığı şeyleri. Kafa dağıtmanın kişiden kişiye tercih edilebilecek birçok yolu vardır.

Müzik dinlemek, kitap okumak, içki içmek, televizyon seyretmek, fotoğraf çekmek, resim yapmak, internette sörf yapmak, dağ – bayır gezmek, denizde yüzmek, balık tutmak, uzak diyarlara gitmek, kimsesiz adalara düşmek, sevişmek, temizlik yapmak, çamaşır bulaşık yıkamak, örgü örmek, ütü yapmak…

Daha birçok şey kafa dağıtmak için kullanılabilir. Bunların hepsi daha olumlu olmak adına unutmak, düşünmemek, atlatmak, yeniden başlayabilmek için yapılır. Dönem, dönem insanların en çok ihtiyaç duyduğu eylemdir kafa dağıtmak, kafadakileri etrafa savuşturmak. Zira yapmama halinde depresyona bürünmüş bir bünyeye sahip olunma olasılığı çok yüksektir.

Kafa dağıtmak için kimyasallara başvuranlar da var, ama hiç tasvip etmiyoruz, yazık değil mi bünyenize?

Gün içinde yaptığımız ciddi işlere gereğinden fazla odaklanıp hayatı kaçırdığımızın farkına varmak için bile zaman bulamayabiliyoruz.

Yaşınız ilerledikçe kendinizden uzaklaşır, dışarıya daha bağımlı hale gelirsiniz, Aynı duygu içinde uzun bir süre yaşamak, bir süre sonra sizi kontrol etmeye başlar; çünkü bilinçaltınız bunu bir istek olarak görür ve içeriden size destek olmak ister.

Stres ve endişeyle dolu yaşamınızda kendinizi mutlu etmek ya da kendiniz için bir şey yapmak fazlasıyla gayret gerektiren bir iş gibi gelir.

Kendinizi iyi hissetmek en doğal hakkınız olduğu halde bunu bir bahane olmadan yapmak istemeniz fazlasıyla gerçekten uzak gelmeye başlar.

Bazen mutlu olmak, iyi hissetmek için bir kişiye ya da bir söze ihtiyaç duyarsınız ve bu kişiler genelde yoğun işleriniz için ihmal ettiğiniz aileniz ya da yakın arkadaşlarınız olur. Ancak, sizi iyi hissettirecek ve mutlu edecek tek kişi yine kendinizdir.

Peki, işten başınızı kaldıracak zaman bulamadığınız ve sürekli diken üstünde yaşadığınız dünyanızda; hayatın akışını kaçırmamanız ve kendinizi mutlu edebilecek alanı kendinize yaratmanız ne kadar zor?

Bazen kulaklarınızı dünyanın tüm seslerine kapatıp birkaç dakika boyunca yalnızca kalp atışınızı dinlemek sizi sandığınızdan daha çok rahatlatabilir.

Meditasyon kendi içinize doğru yolculuğa çıkmanın en güzel yollarından biridir, tek başınıza ya da bir rehber eşliğinde meditasyon yapmaya çalışın, kimse kusursuz olamaz.

Hata insanın doğasında var olan ve yapılması en normal olan şeylerden biridir.

Önemli olan yaptığımız hataların sonuçlarının, bizim ve başkalarının hayatına verdiği zararı minimuma indirmek.

Bunu yapabilmek için yapabileceğiniz en kolay şey özür dileyebilmektir.

Özür diledikten sonra hatanızı telafi edemeseniz bile karşınızdakine verdiğiniz zararın büyük bir kısmını karşılamış olacaksınız.

Tüm bunların yanında yapmayı asla unutmamanız gereken şeyin, kendinizi ve sahip olduklarınızı koşulsuz sevmek olduğunu unutmayın ve sevdiğiniz her şeyi her sabah yataktan kalktığınızda kendinize hatırlatın.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınız asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir