KAFALAR ÇARPIŞTI ARABALAR DEĞİL

KAFALAR ÇARPIŞTI ARABALAR DEĞİL

3-11 Tarihleri arası ülkemizde “Karayolları Trafik haftası “olarak kutlanmaktadır.

Trafik denilince aklımıza taşıtlar gelir, oysa trafik sadece taşıtlarda ibaret değildir.

İnsanla ve hayvanlarda trafiği oluşturan olgular içindedir, taşıtların, insanların ve hayvanların yollar üzerindeki her türlü hareketlerine “Trafik” diyoruz.

Ülkemizde de trafik kazalarının önlenmesi yolunda çaba gösteren kuruluşlarca aynı hafta “Trafik güvenliği ve eğitim haftası” olarak kabul edilmiştir.

Trafik Haftası’nda “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik Güvenliği” teması kapsamında, ülke genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’nin önemli sorunları arasında yer alan trafik kazalarını önlenmek için daha bilinçli nesiller yetiştirmeyi amaçlayan ”Trafik Dedektifleri Projesi”, trafik sorununa kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla hayata geçiriliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü), Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma- Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ve OPET ortaklığında uygulamaya alınan proje ile işe ‘çekirdek ’ten başlanıyor.

Trafik Dedektifleri Projesi; 3 yıl içerisinde Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda 3-17 yaş arasındaki çocuk ve gençler ile dolaylı olarak ailelerine trafik bilinci aşılamayı hedefliyor.

Eğitimlere katılan çocuk ve gençlere ‘Trafik Dedektifi’ unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli geliştirmeleri bekleniyor.

Bu arada Trafik Slogan Örneklerini de vermek istiyorum;

Öncelik Hayatın/ Öncelik Yayanın/Uyduğunuz her trafik kuralı, birbirinize duyduğunuz saygının ifadesidir.

Emniyet Kemeri Sizi Hayata Bağlar/Korna Çalma, Huzurumu Bozma/ Aklınız ve Kaskınız Başınızda Olsun/ Hız Yolu Kısaltmaz Ömrü Kısaltır.

Bu köşe yazımda Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır? İşlemek istiyorum.

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri yazılır.

3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılır.

4, 5 ve 6 numaralı alanları iki taraf da kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurur.

7 numaralı alandaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu olmayıp, sadece sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)

8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ise doldurulur.

9 numaralı alanda aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir.

10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.

11 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazarlar.

Son olarak 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersiz sayılır.

İkiden fazla araç kaza yaparsa birden fazla tutanak kullanılabilir. Her iki tutanak aynı şekilde doldurulur ve imzalanır.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza Tespit Tutanağı, yalnız maddi hasarlı trafik kazalarında, durumu kayıt altına alabilmek için polise veya sigorta şirketine gerek kalmadan kaza yapan kişilerin aralarında anlaşarak düzenlediği tutanaktır. Kaza Tespit Tutanağı 01.04.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tutanak sayesinde trafikteki beklemeler ve zaman kayıpları azaldı. Bunun yanı sıra kaza yapan kişiler tutanaklarını online olarak takip edebiliyor.

Tutanak hazırlanırken kaza yapan kişiler tutanakta istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve bu kişiler tarafından imzalanır. Tutanağa her iki tarafın da görüşleri yazılır. Kazayı farklı açılardan, araçları kıpırdatmadan fotoğraflamak da faydalı olur.

Eğer tek “Trafik Kaza Tespit Tutanağı” varsa fotokopi çekilir ve iki tutanak da imzalanır.

Hoş bir kaza ile yazımı bitireyim. Bir trafik kazası ihbarı alan polisler olay yerine gelirler, olay yerinde ağızları burunları dağılmış, kafaları kan içinde iki kazazedeyi yerde yastarken görürler.

Ancak arabalarda bir çizik dahi yoktur, polis kazazedelerden birinin yanına yaklaşıp olayın nasıl olduğunu sorar.

Yaralı adam hava sisliydi, önümü göremiyordum camdan başımı çıkarmış yol çizgilerine bakarak gidiyordum aha bu salak da öyle geliyormuş kafalarımız çarpıştı arabalarımız değil.

“Sağlıklı ve güvenli bir toplum için, trafik kurallarına uyalım ve gelecek nesillere örnek olalım.” temennisiyle, tüm halkımızın “Karayolu Güvenliği ve ‘Trafik Haftası’nı kutluyor, kazasız günler dilerken Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir