KADINLARIMIZ

Kadın erkek eşittir kadın erkek eşitliğinin medeni kanunda yer aldığı malumlarınızdır.

Atatürk Türk kadınının toplum içinde layık olduğu yere getirilmesi için birçok düzenleme yaptı Medeni kanun ile birlikte seçme ve seçilme özgürlüğü ile ilgili yasal düzenlemeler yaptı.

Tevhid-i Tedrisat yasası ile birlikte Türk milletinin kaybedebilecek bir tek ferdinin bile olmadığı düşüncesi, buna bağlı olarak kızları da okutmak gerektiği düşüncesi, bize Atatürk’ten Mirastır.

Kadınlarımız toplumun en çok saygı duyulan bireyleri olmalıdır. Onlar ki annemiz kızımız kardeşimiz halamız teyzemiz eşimizdir.

İlimiz Çankırı ilçesi olan ILGAZ da bunun en canlı örneği mevcuttur.

“Yanığın Emine’nin heykeli, Ilgaz çarşı merkezindedir”.
Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu’dan Ankara’ya mermi taşıyan ve tarih sahnesinde önemli bir rol oynayan Anadolu kadınını temsil eder.

Ve yine İstiklal Savaşı’nın 7’den 70’e tüm insanımızın mücadelesiyle kazanıldığını, erkeklerin cephede savaşırken, kadınlarında cephe gerisinde cepheye mühimmat ve diğer ihtiyaçları Sağladığı gerçeği bilinmektedir.

Kurtuluş Savaşı’nda Vatanı İçin Mücadele Eden 9 Kahraman Türk Kadını ise

Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar) (1884-1964) …

Nezahat Onbaşı, (Nezahat Baysel)

Şerife Bacı, Fatma Seher Erden, (Erzurumlu Kara Fatma),

Halime Çavuş, Hafız Selman İzbeli, Gördesli Makbule (1902-24 Mart 1922, Kocayayla,/Akhisar) …

Çete Emir Ayşe, Gibi tarihe geçenleri asla unutmayalım.

Anadolu kadınının mücadelesi yalnızca cephe mücadelesi ile sınırlı kalmadı. Cephe gerisinde de yaralıların bakımını yapmak, cepheye cephane taşımak, cephane imalathanelerinde çalışmak, askerler için dikimhanelerde giyecek dikmek, ordu için yiyecek, giyecek ve para toplamak, işgalleri protesto etmek için mitinglere katılmak, protesto telgrafları çekmek ve cemiyetler etrafında örgütlenmek şeklinde düşmana karşı vatanını koruma şeklinde gerçekleştirdi. Üstün bir kahramanlık örneği sergileyerek tarihe adlarını altın harflerle yazdıran Türk kadının, bugün düşmandan temizlenmiş her karış toprakta emeği, kanı ve gözyaşı bulunuyor.

RUHLARI ŞAD OLSUN.

Kadınlar bizim için çok değerlidir onlar bizim anamız bacımız eşimiz hayatımız boyunca olmazsa olmazlarımızdır.

Onların emeğine kişiliğine saygı duymalıyız, şefkatle dolu dünyalarına vefa ile yaklaşmalıyız, haklarını kendi haklarımızdan öte tutar, saygımızı nezaketimizi her zaman koruyarak onlarla iletişim kurarsak, Dünyamız ülkemiz Ailemiz daha yaşanılır olur.

Kadın eli değmeyen bir iş, yeterince güzel olmamıştır.

Kadınlarımız Vatan ve Millet Müdafaası için eşlerini evlatlarını siper eden kudret timsali; ailesinin birlik ve beraberliğini ayakta tutan merhamet örneği ile kadınlarımız, bizlerin kutsal değeridir.

Vatanımız Anadolu ismini, fedakâr kadınlarımızdan almıştır. “Cennet anaların ayağı altındadır.”ı bizim geleneğimizin ve göreneğimizin temeline yerleştiren bir iman sorumluluğumuz vardır.

Yukarıda belirttiğim gibi kadınlarımız Allah’ın bize emanetleridir. Kadınlarımıza yönelik her türlü baskı ve şiddet hiçbir şekilde affedilemez Ülkemizde sıkça yaşanan bu tür olaylar kaygı yaratacak kadar artmaktadır.

Çevremizde yaşanan bu tarz olaylara duyarsız kalmayıp yetkililere bildirirsek beklide bir hayatın kararmasını önleyebiliriz.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Çankırılı Şair-Yazar Necati Ülker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir