İNSANLIK HAYATIN AKIŞI İÇİDE DUYARLI OLABİLMEKTİR

İNSANLIK

HAYATIN AKIŞI İÇİDE DUYARLI OLABİLMEKTİR

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın sözü çok yanlıştır.

“Kendi istirahati yerinde olduktan sonra dünya hayatı zehir olsa gam yemez.

Kendisi tok olduktan sonra, konu-komşu açlıktan ölse bile dert etmez. Seri katil kendisine dokunmadığı sürece, her tarafı tarumar etse, binlerce insan öldürse asla üzülmez…

” Bizim anladığımız kadarıyla bu anonim sözün kullanımı bu maksada yöneliktir.

Bir yılanın çok kısa süre sonra kendine dokunacağını bilmeyecek kadar cahil olan, hadi dokunmayacak diyelim o zaman da bencil olan insanların sözüdür.

Ağzından erdemli sözler dökülen nicelerinin bir saniye sonra bu sözü söylediğini duyabilir, hatta yaşadığını görebilirsiniz.

“Bir Müslüman neden bu sözü kullanır?” sorusuna gelince, şunu biliyoruz ki, bu söz bir Müslümanın ne imanına ne de İslam’ına yakışır. İman şuuru ile bağdaşmaz.

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” şeklindeki nebevi uyarı ve pek çok ayet ve hadislerde verilen benzeri dersleri özümseyen kimsenin bunu söylemesi düşünülemez.

Demek ki, iman zayıflığı, gaflet, cehalet gibi nedenlerle bazı Müslümanlar bu gibi sözleri söyleyebiliyorlar.

Kötü bir durum karşısında başkalarının olaya müdahale etmesini bekleyerek, ya da durumun kendi kendine hallolmasını bekleyerek, kadere bırakarak yada görmezden gelerek hayatına devam eden insanlar genellikle bağımsız düşünebilme yetisinden yoksundurlar.

Oysa, Keser döner sap döner gün gelir hesap döner sözünü düşünmeyen insanların sarf ettiği söz.

Nitekim hesap size döndüğünde yılanın hedefi siz olacaksınızdır…

O yüzden bana dokunmayan yılan bin yaşasın demeyin yardıma ihtiyacı olan birine yardım edin…

İnsanlığın gereği de bu olmalı ve hayatın akışı içinde duyarlı olmalıdır.

Sessiz kalan içine atan ya da bir şey yapabilecekken korkan susan kişilerin yaptığı kaçmaktır.

Duyarlılık gösteren kişi her zaman layığını bulur. Arkadaşlarının hayatına karşı duyarlı olan kişi çevresinden büyük sevgi ve iyi yorumlar alır.

İşyerinde işlerle alakalı konularda duyarlılık gösteren iş arkadaşlarının sorunlarına karşı duyarlı olan kişi çevresinde sevilir ve karşılığını mutlaka görür hemen olmasa bile bir gün bir yerde mutlaka karşılığını alır.

Ailesine akrabalarına karşı onların yaşadığı problemlere karşı duyarlı olan kişi de sevilen sayılan kötü gününde yanında bir çok insan bulabilen yardıma ihtiyacı olduğunda destek veren bir çok yakını olan kişilerdir.

Duyarlı olmaktan, yardım etmekten kaçınmayın.

Susmaktan başkalarına bırakmaktan, tepkisiz kalmaktan kaçının.

İnsani duyguları yaşamak için en küçük fırsatları bile değerlendirdiğiniz zaman göreceksiniz ki hayat aslında en büyük sorunlarla bile karşımıza gelse de içteki huzur olduğu sürece yaşamak çok anlamlı çok huzurlu ve çok güzel olacaktır.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir