İMKÂNLAR DAHİLİNDE DENGELİ BESLENME -2

İMKÂNLAR DAHİLİNDE

DENGELİ BESLENME -2

DÜNDEN DEVAM;

Çocuklara besleyici besinleri yemelerini söylemekle, bunu göstermek aynı etkiye sahip değildir, Çocuklar aileleriyle birlikte yemek yediklerinde genellikle daha çeşitli ve besleyici yemekler yerler Çocukların kendi besin seçimlerini yapmalarına izin verilmelidir.

Onların kişisel besin tercihlerine ve damak zevklerine saygı gösterin, zorlamadan yeni besinleri denemeye teşvik edin.

Yeni besinleri denemek yeni hobileri denemek gibidir. Bu onların bilgilerini deneyimlerini ve yeteneklerini arttırır.

Çocuklar sık olarak tükettiği besinleri daha çok severler. Çocuklarınıza düzenli olarak meyve ve sebze verirseniz ve kendiniz de yerseniz zamanla onları seveceklerdir.

Sağlıklı beslenme çantası hazırlanarak okuldaki sağlıksız yiyeceklerin tüketimi önlenmeli.

Besin kalitesi düşük ve kalorisi yüksek paketli gıdalar yerine ihtiyaçlarını karşılayacak, tok tutucu, besin değeri yüksek sağlıklı besinler çantalarında bulunmalıdır.

Ara öğün alternatifi olarak çantasına ; iyi yıkanmış, taze veya kuru meyveler ile badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler , çok tahıllı un ve kurutulmuş meyve/ yağlı tohumlar ile hazırlanmış ev yapımı kurabiye, kekler. Sebzeli/peynirli poğaçalar süt/kefir/ yoğurt koyabilirsiniz.

Ana öğün için bozulacak, kokacak ya da yerken hijyen sorunu yaşatabilecek yiyeceklerden kaçınmalısınız. ayrıca beslenme çantası ve su mataralarının her gün temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Açıkta satılan ürünlerin tüketilmemesi gerektiği konusunda çocuklarınızı uyarmalısınız.

Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen süre azaltılmalı. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine önemli katkılar sağlayacaktır.

Çocukların sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmeli, okul spor kulüp aktiviteleri arttırılmalıdır.

Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

Kirli eller, basit bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir.

Özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıdan eve gelince eller, sabun ile ovuşturarak yıkanmalıdır.

Okul başarısında düzenli uyku önemli. Her gün düzenli bir saatte yatmak beden saatinin ayarlanmasını sağlar ve böylece her gece aynı saatte çocuğun uykusu gelir. Ebeveynlerin uyku saatleri konusunda tatlı-sert bir disiplin içinde olmaları, sınırları belirlemeleri ve ödünsüz uygulamaları gerekir.

Alıntı; DÜZCE ATATÜRK DEVLET Diyetisyen Hasene Nasırcı

Sebzeler beslenmemizin büyük kısmını oluşturmalı. Sebzelerle vücudumuza sağlık için gerekli olan birçok vitamin, mineral ve antioksidan girerken, sebzelerden oldukça düşük kalori alıyoruz. Bu özellikleri sebebiyle sebzeler beslenmemizin temelini oluşturmalıdır.

Her öğün mutlaka tabağınızda sebze olsun. Patatesi yüksek nişasta içerdiği için diğer sebzelerden ayırıyorum, geri kalan tüm sebzeleri her öğünde yiyebilirsiniz.

Protein vücudumuzun yapıtaşıdır. Protein vücutta uzun süreli olarak depolanamaz, bu nedenle günlük olarak yeterli proteini tüketmek ideal sağlık için önemlidir.

Günlük yeterli protein alınmadığı takdirde kas kaybı yaşanmaktadır. Kas kütlesi metabolik sağlık ve sağlıklı yaş alma bakımından en önemli faktörlerden biri olduğu için ömür boyu kas kütlemize iyi bakmak zorundayız.

Yumurta, balık eti, tavuk eti, hindi eti, kırmızı et, peynir, yoğurt ve süt kaliteli protein kaynaklarıdır. Gün içinde iki öğününüzde bu besinlerden birini bulundurmaya çalışın.

Hemen her şeyde olduğu gibi beslenme konusunda da temel prensip dengedir. Dengesiz beslenirseniz metabolizma aksamaya başlar çünkü metabolik fonksiyonların düzgün işleyişine devam edebilmesi için vücudunuza gereken mikro ve makro-besin ögelerini sağlamamış olursunuz. Bazı besin ögelerinden yoksun kalan hatta elzem olan ögeleri hiç bulunmayan bir beslenme modeli, kısa veya uzun vadede sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Kış aylarında daha çok yağlı yiyeceklerin tüketildiğine dikkati çeken yetkililer, özellikle katı margarin ve tereyağından kaçınılması, yoğun yağlı etlerden uzaklaşılması gerektiği önemlidir der Yetkililer, hareketlerin kısıtlandığı kış aylarında vücut ağırlığı kontrolünün sağlanmasında basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmesi, enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar ile meyve tatlılarının tercih edilmesi, posa içeriği yüksek kuru baklagillerin tüketilmesi ve düzenli fiziksel aktivite yapılması önerisinde bulunuyorlar.

Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alınması gerektiğini vurgulayan yetkililer, yeterli sıvı alındığında vücuttaki toksinlerin atıldığını, vücut fonksiyonlarının düzenli çalıştığını, metabolizma dengesinin sağlandığını ve birçok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleştiğini vurguladı. Yetkililer, bu nedenle her gün en az 2-2.5 litre su içilmesi gerektiğini, sıvı alımının karşılanmasında ıhlamur, adaçayı, kuşburnu ya da açık çay gibi içeceklerin tercih edilebileceğini kaydetti.

Okurlarıma Sağlıklı ve mutlu ömürler temenni ederken, Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir