İMKÂNLAR DAHİLİNDE DENGELİ BESLENME -1

İMKÂNLAR DAHİLİNDE

DENGELİ BESLENME -1

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte beslenme şeklinde değişikliler olmakta, genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilim artmaktadır.

Kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirilmekte, fiziksel aktivite yoğunluğunda azalma olmaktadır.

Kış mevsiminde fiziksel aktivitenin az olması, gecelerin uzaması nedeni ile televizyon başında fazla zaman geçirilmesi ve besinlerin atıştırılması gibi nedenlerden dolayı vücut ağırlığında istenmeyen yönde değişiklikler olabilmektedir.

Genellikle yaz aylarında dikkat edilmeye başlanan kilo kontrolü, kış aylarında yerini ihmalkârlığa bırakır.

Birçok insan, kalın giysiler içerisinde kilolarını daha rahat saklayabileceklerini düşünerek, sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşırlar.

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır.

İmkânlar dâhilinde her gün mevsiminde bol meyve ve sebze tüketilmesi önerilmektedir. Kış aylarında vücut direncini artırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması gerekmektedir.

Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

Gerek C vitamini ihtiyacının karşılanmasında gerekse de sıvı alımına katkı sağlaması açısından taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi de önemlidir. Meyve sularının tüketiminde önemli olan sıkıldıktan hemen sonra tüketilmesidir. Çünkü meyve suyunun bekletilmesi C vitamininin azalmasına neden olmaktadır.

E vitamini de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmakta, A vitamininin okside olmasını da engellemektedir.

E vitaminin iyi kaynakları olan; yeşil yapraklı sebzeler, fındık ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagillerin yeterli miktarlarda tüketilmesi önemlidir.

Kış aylarında mahrum kalınan güneş ışınları, vücudun D vitamini gereksiniminin karşılanamamasını neden olmaktadır.

Kemik ve diş sağlığı açısından önemli olan D vitamini, güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde pek fazla bulunmaz. D vitamininin yanı sıra balık, beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3), kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Bu nedenle kış aylarında imkanlar dâhilinde haftada 2-3 kez yenilmesi önerilmektedir.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Diyetisyeni Tarafından Okul Çağı Çocuklarında Beslenme Önerileri.

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş grubunda olduğu gibi çocuklar içinde oldukça önemlidir. Çocuğun beslenmesinde amaç; normal, sağlıklı büyüme ve gelişme ile olumlu beslenme alışkanlığının kazandırılmasını sağlamaktır. Toplumun çekirdeğini oluşturan sürekli bir büyüme ve gelişme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliğinden en çok etkilenen gruplardan biridir.

Görülen başlıca beslenme sorunları; zayıflık veya şişmanlık, anemi, vitamin yetersizlikleri, iyot yetersizliği ve diş çürükleridir.

Bu sorunlar sonucu, çocuk hastalıklara dirençsiz olur, sık hastalanır, hastalığı ağır seyreder ve okul başarısı düşer.

Gelecek nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmalarına temel hazırlamak için çocuğun, ailelerin, okul yönetimi ve öğretmenlerin sağlıklı beslenme konusunda eğitimleri oldukça önemlidir.

Kahvaltı alışkanlığını edinmek, bu dönemde çok önemli. Gece boyu süren açlıktan sonra enerji ihtiyacımız kahvaltıyla karşılanmalı, beyin fonksiyonları içinde gerekli enerji sağlanarak öğrenmeyi olumlu yönde etkilemeliyiz.

Süt , peynir,tam tahıllı ekmek ve yumurta kahvaltının temelini oluşturuyor. Eğer bu besinleri doğrudan tüketmiyorsa seveceği krep ya da krep formunda tostlar hazırlanmalıdır.

Çocukların kahvaltı yapamadığı durumlarda peynirli küçük bir sandviç hazırlanabilir.

Çocuklar için en iyisi düzenli bir program ile beslenmesidir. Öğün atlanılmamalı, uzun süren açlıktan kaçınılmalıdır. Öğün planlaması yaparken 4 temel besin gruplarının her birinin öğünlerinde yer almasına özen gösterilmelidir.

Birinci grup; süt peynir ve yoğurt günde 2-3 porsiyon, İkinci grup; et, tavuk, balık yumurta ve baklagiller imkanlar dahilin de 2-3 porsiyon üçüncü grup ekmek ve tahıl grubundan 6-9 porsiyon, dördüncü grup; sebze ve meyvelerden 4-5 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

Yemek zamanı iyi bir aile zamanı olmalıdır ve rol model olduğumuz unutulmamalıdır.

DEVAMI YARIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir