İLAÇ İSRAFI SAĞLIK YÖNTEMLERİ

İLAÇ İSRAFI SAĞLIK YÖNTEMLERİ

Dünden devam;

Bitkilerin içerisinde, bilmediğimiz yüzlerce etken bulunmaktadır. Modern tıbbın, hastalığa faydası bulunan bir etkeni çıkararak ilaç hâline dönüştürmesinde bile bazı yan etkiler ile karşılaşılırken, tedavi amacıyla kimi bitkileri, tüm etkenleri ile ham hâlde, ölçüyü kaçırarak kullanmanın verebileceği zararların farkında olmak gerekmektedir.

Muhteviyatı bilmeden, ölçüsüzce kullanılan bitkilerin insan sağlığına ciddi zararlar verebileceğine ilişkin örneklerden birisi şudur: “Aristolochia fangchi” denilen bitkiyi içeren kilo kaybettirici bitkisel bir ürünün, 43 hastada son evre böbrek yetmezliğine yol açtığı tespit edilmiştir.

Tüketici destekleme Derneği genel sekreterinin verdiği bilgilere göre Ülkemizde sağlık harcamalarının % 60 ilaç harcamalarından oluşturmaktadır. Bu oran Avrupa ülkelerinde % 15 civarındadır. Eczanelerdeki ilaçların ortalama yüzde 7’si kullanım süresi dolduğu için çöpe atılıyor.

Antibiyotiklerin %44 üne hiç dokunmuyoruz. Evlerde ise ilaçların yüzde 60’ının kutusu dahi açılmadan, kullanım tarihi sona eriyor. Yapılan araştırmalar yıllık 12 milyar dolarlık ilaç kullanımının olduğu ülkemizde 500 milyon dolarlık ilacın hiç kullanılmadan çöpe atıldığını göstermektedir.

Ülkemiz kişi başına ilaç tüketimi konusunda dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu veriler bile ülkemizde büyük bir ilaç israfının olduğunu göstermektedir.

Bilinçsiz ilaç kullanımının çok yaygın o olduğu ülkemizde, alınan ilaçların tamamı kullanılmadan tedavi tamamlanmış sayılıyor ya da tedavi sağlamadı diye kullanım kesiliyor. Böylece hem sağlığımızla oynuyor hem de ilaç israfında bulunuyoruz.

Bunu önlemek için akılcı ilaç kullanımı gerekmektedir. Hasta başlanacak tedavide mutlaka hekimin önerileri doğrultusunda, eczacının doğru yönlendirmesi ile ilacını kullanması gerekmektedir.

İlaç kullanımında bilincin artması ile toplumda yanlış ilaç kullanımından kaynaklanacak ekonomik ve sosyal yük azaltılacak, hastanın uğrayacağı fizyolojik-biyolojik ve psikolojik zararları da önlenecektir.

Evlerinizde bulunan günü geçmemiş ilaçları lütfen il sağlık müdürlüğünün ilaç toplama merkezine iletiniz. Böylece ihtiyacı olan birine de yardım etmiş olursunuz.

İlaç ihtiyacı olanlar reçeteleriyle ilaç toplama merkezine başvururlarsa ücretsiz alabilirler.

Çöpe attığımız ilaç değil ülke ekonomisidir.

Herhangi bir ilaç alırken bu ilaca başka bir ilaç ilave edilecekse, bunu mutlaka doktorunuz yapmalı veya eczacınıza danışmalısınız.

Bazen aynı anda alınan iki ilaç, benzer etkiler oluşturur ve tedavi edici etki iki katına çıkar.

Bir kişi aynı etkin maddeye sahip iki ilacı bilmeden aynı anda kullanabilir.

İsimleri çok farklı olup içlerinde aynı madde olan birçok ilaç vardır.

Daha da sıklıkla, benzer, ancak tamamen aynı olmayan iki ilaç beraber alınır. Bazen doktorlar buna etkiyi arttırmak için başvururlar.

Örneğin doktorlar kontrolü güç kan basıncı yüksekliğinde iki yüksek tansiyonu düşüren ilacı beraber yazarlar.

Kanseri tedavi ederken doktorlar bazen daha güçlü etki elde etmek için birden fazla ilaç uygularlar.

Bu arada en büyük tehlike, farklı doktorların benzer ilaçları bilmeden reçetelendiklerinde görülür, hastalar sıklıkla ayıp olmasın diye başka bir doktora gittiklerini gizlerler ve iki doktorun yazdığı aynı etkili ilacı, nasıl olsa farklıdır diye birlikte kullanırlar.

Bazen de bilmeden karşıt etki gösteren iki ilaç aynı anda kullanılır, bu durumda ilaçların etkileri çarpışır.

İlaç israfına duyarlı olalım geleceğimizi ve yaşamımızı israf etmeyelim.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir