İÇİ ÖPÜCÜKLERLE DOLU

Üstat Yunus EMRE Derki; 

Sular hep aktı geçti

Kurudu vakti geçti

Nice han

Nice sultan

Tahtı bıraktı geçti

Dünya bir penceredir

Her gelen baktı geçti.

Kimdir Yunus EMRE;

Türk şair. Anadolu’da Tasavvuf akımının ve Türkçe şiirin öncüsüdür. İnsan sevgisine dayanan bir görüşü geliştirmiştir. Yaşamı konusunda yeterli bilgi olmadığı gibi onunla ilgili kaynaklarda anlatılanlar da birbirini tutmaz.

Kaynak : http://www.msxlabs.org/forum/edebiyat-tr/3653-yunus-emre.html#ixzz30QUh4KaX

Dünya Ülkelerinin insanları birbirinden farklı görüşleri farklı kültürleri farklı karakterleri var olduğu bir gerçektir.

Hiç birimiz mükemmel değiliz ve tabiî ki yanlış olduğunu bildiğimiz halde yaptığımız şeyler vardır.

Bir yazarımız derki “Vicdanımız konuşmazmı?”… vicdanı olan herkesin vicdanı 

Konuşur, tabiî ki bir yanlışa düştüğünde kendisini uyarır. Kişinin bir başka kişiye ihtiyaç duymadan kendini analiz etmesi ve merhametsiz davranışlardan sakınması onun erdemli olduğunu gösterir.

Hayat akarken; iyi veya kötü, güzel veya çirkin, doğru veya yanlış, mutluluk veya hüzün, sağlıkla veya hastalıkla bir yılı daha geride bırakarak Üç ayları yüce Rabbim nasip etti bu mübarek aylardan bu büyük fırsatlardan huşu içinde istifade etmemiz ve yanlışlarımızdan dönmemiz gerekir.

Milletlerin Maddi manevi özellikleri vardır, her hangi bir topluluğu millet yapan unsurlardan önemlisi o milletin milli kültürüdür.

Türk milleti kendi öz kültürlerine azınlıkta olan bir gurup maceraperestler olmasına rağmen sahip çıkmaktadır.

Aslında biz insanoğlu sevgiyi saygıyı, hoş görüyü, kanaatkârlığı, ön planda tutsak yaşam daha bir güzel olacağı muhakkaktır.

Yâran meclislerindeki bir maniyi sizlerle paylaşmamı affınıza sığınarak yazıyorum.

“Fitneyi fücürün devri döneli, şu harabu dünyada lezzetmi kaldı. Şimdi ise!.. İb…….ye puşta rağbet. erbabı kamile hörmetmi kaldı”.

Oysa bütün bu yanlışlardan kurtulup Şu mübarek üç ayların feyzinden yararlanarak Türk milletinin zengin kültürü içinde yer alan örf ve adetlerimize gelenek ve göreneklerimize önem vererek tüm insanlara sevgi kapılarımızı açmalıyız.

Kendimizi Sevgi bağları ile sımsıkı bağlamalıyız insan kusurlarını şefkat perdesi ile örtmeliyiz hoşgörülü olmalıyız, zira fertlere hürmetin bittiği yerde topluma hürmet bitmiştir. 

Balığın baştan koktuğunu hepimiz biliriz bu nedenle bu söylenenlere baştakilerin zengin kültürümüzün gereği hoş görü anlayış ve sevgi ile yaklaşmaları yeterlidir.

Yazıma çok sevdiğim Öpücüğün hikâyesi ile devam etmek istiyorum.

Adam 3 yaşındaki kızına, gayet pahalı bir hediyelik kaplama kâğıdını ziyan ettiği için azarlamıştı.

Küçük kız, koskoca bir paket altın yaldızlı kâğıdı bir kutuyu eğri büğrü sarmak için kullanmıştı… Yılbaşı sabahı küçük kız, paketi getirip” bu senin babacığım” dediğinde çok üzüldü. Acaba gereğinden fazlamı tepki göstermişti kızına, bir gece evvel yaptığından utanarak, kutuyu açtı. Fakat kutunun içi boştu, kızına gene çıkıştı:” birisine bir hediye verdiğinde, kutunun içinde bir şey olması lazım. Bunu damı bilmiyorsun küçük hanım?” küçük kız gözlerinde yaşlarla babasına baktı” o kutu boş değil ki baba! İçini öpücüklerle doldurmuştum!… Babası o kadar çok üzüldü ki, koştu kızına sarıldı. Beraberce ağladılar. Adam o kutuyu ömrünün sonuna kadar sakladı. Ne zaman keyfi kaçsa, ne zaman morali bozulsa, ne zaman kendini kötü hissetse, kutuya koşar, içinden minik kızının sevgiyle doldurduğu hayali öpücüklerden birini çıkarırdı. Aslında bütün insanlara böyle bir kutu mutlaka verilmiştir. 

Zor zamanlarda bu kutuyu çıkartıp içine bakabilmeyi başarmak, mutluluğun anahtarlarından biri olsa gerek. 

Umarım hayat boyu zor zamanlarında sizi mutlu edebilecek, böyle sayısız kutularınız olur. Birini ben gönderiyorum size içini dostluğumla, sevgimle, doldurdum onu iyi saklayın… 

 Mübarek üç ayların ve Regaip kandilinin insanlığa hayırlar getirmesi dileklerimle.

Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın.   01.05.2014  

  Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir