HER ZAMAN SEVGİ KAZANIR

HER ZAMAN SEVGİ KAZANIR

Duygu ve mantık; insanın varoluşunda, yaşamını idame ettirebilmesinde ve onu diğer canlı türlerinden farklı ve üstün yapan vasıflara sahip olmasında belirleyici iki ana özelliktir.

Mantığımı mı kullansam, duygularımı mı?” diye sorup dururuz kendimize.

Bazen bu iki kelimenin arasında kalırız, çıkmaza sürükleriz hem duygularımızı hem de mantığımızı.

En önemli kararları verirken hep karşımıza çıkar mantık ve duygu. Mantık mı, duygu mu derken bir bakarız karar vermişiz. Kafamızdaki bin bir soruyla…

Mantıklı olmanın gerçekçiliğiyle ama duygularla davranmanın yanlışlığıyla çelişir durur düşüncelerimiz.

Hani? Kalbinin sesini dinle ama mantığını da bırakma? Sözü ile hareket ederiz etmesine de doğru olan duygular mı mantık mı? Ya da mantıklıca verdiğimiz kararlar mı bizi mutlu edecek yoksa duygularımızla verdiğimiz kararlar mı?

Birçok insanın verdiği cevap duygularla hareket etmekten yanadır. Duygularımızla verdiğimiz kararlar mutlu eder etmesine de ya hayat şartları, Sadece sevgi kurtarır mı her şeyi…

Peki, sadece mantıklı davranmak ne kadar mutlu eder bizleri tartışılır, Hayatta mantıklı davranmak kazandırır bize de, sevgide, aşkta mantık kullanmak ne kadar doğru olur?

Sevgide mantık olmaz, sevgide duygu vardır, sevmek zaten bir duygudur.

Sevmeli hem de ölümüne. Sevmeli hem de sonunu düşünmeden, sevmeli değer vererek, gözünden sakınarak, toz kondurmayarak, savaşarak hem de en şiddetli savaşlardan olmalı bu.

Sevmeli fedakârlık ederek, karşılık beklemeyerek her anı, her saniyeyi, mutluluğu, acıyı paylaşarak.

Onun içindir ki mantık olmaz sevgide Sevgi çıkarcı değildir, Eğer sevgide mantık var diyorsanız çıkarınızı düşünüyorsunuz demektir. Ve çıkarcı iseniz mantıklısınız demektir.

Ama sevgi duygudur, belki şartlar zorlayacaktır ama emin olun ki her zaman sevgi kazanacaktır. Çünkü bir insanı sevmekle başlayacaktır hayat ve mutluluk.

Yaşlıların dünyası farklıdır Ömür basamaklarından zirvelere çıkmış insanların hayata bakışı, yaklaşımı, yorumu akıl, mantık ölçülerine ve tecrübelere dayanır.

Geçmiş yıllar onların hayatında, benliğinde, iç dünyasında izler, intibalar bırakmıştır. İnsanlara mutluluk veren olayların sevinci ya da üzücü, yorucu, yıpratıcı meşakkatlerin üzüntüsü sabırla “ömür törpüsü” olarak onları pişirip olgunlaştırmıştır.

Düşünceler duyguların, duygularda düşüncelerin içine daima girerler.

İşte en önemli olan her ikisinin de farkında olup zararlı veya faydalı olanları ayrıştırabilmektir.

Duygularımızın doğurduğu düşünceyi bilgi ve tecrübemizle yoğurup mantığımızla özümsedikten sonra eyleme geçersek hayatımızın her alanında başarılı, çevresi tarafından örnek alınan ve sevilen, mutlu bir birey olmamız kaçınılmazdır.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir