HER GÜNÜNÜZ BAYRAM TADINDA OLSUN

HER GÜNÜNÜZ BAYRAM TADINDA OLSUN

Bayram günlerin de yaşanan sevinç; Dedeleri, Nineleri, aramak, onların sesindeki mutlulukla huzur bulmak. “keşke yanlarında olabilseydim”, “keşke onları daha çok arasaydım” demek. tüm ailenin orada olduğunu düşünüp iç geçirmek, o havayı hayal etmek, büyüklerin olduğu evin kokusunu düşünmek, onun “hadi kızım seker kolonya bişey tut misafirlere” deyişini düşünmek, misafirlere övünerek “bu ortanca/ büyük oğlanın” deyişini özlemek… Tüm bunlar bayram sevincidir.

Küçükken hissettiğim, yıllar geçtikçe unuttuğum ve artık hiç yaşamadığım duygu. Bunun sebebi büyümek midir, yoksa günümüzde çoğu değeri yitirmemizin yanı sıra, günlük koşturmaca içerisinde bayramları sadece nefes almamıza yarayan kısa tatiller olarak görmeye başlamamız mıdır bilemiyorum.

Bayramlar, her seviyeden insanımızın heyecanla iştirak ettiği kutsal günlerimizdir. Aynı hisleri paylaşmak, aynı sevinci birlikte duyabilmek, toplum hayatı için önemli bir olaydır.

Bu halleriyle dinî bayramlar, aynı zamanda millî birliğimizin birer yapı taşıdırlar. O bakımdan bayramları yaşatmak, geleneğin canlı olarak devam etmesini sağlamak, her birimiz için hem dinî de millî bir görevdir.

Dinî bayramlarımız, imkân nispetinde yeni ve temiz elbiseler giydiğimiz, ruhumuz ve bedenimizle tertemiz yıkanıp arındığımız günlerdir. Bu temizlik ve bakımdan tepeden tırnağa bedenimiz, kapıdan bacaya evlerimiz, kapılarımızın önü ve sokaklarımız da payını alır. Bu güzel âdet ve gelenekler korunmaya ve yaşatılmaya değmez mi?

Bayram namazları ne muhteşem bir dinî tezahürdür! Yediden yetmişe, en küçük köyden büyük şehirlere, bütün Türkiye’nin katıldığı bu büyük topluluk, bu maşerî kalabalık ne yüce bir hadisedir! Ellerinde seccadeleriyle, bayram namazı kılmak için sabahın erken saatlerinde, cami avlularını, sokakları ve caddeleri dolduran bu kadar insanı kim ve hangi güç harekete geçiriyor dersiniz? İnançları değil midir bu insanları bir araya getiren? Her geçen yıl daha da büyüyen bu görünüş ne kadar sevindiricidir.

Şükrediyor ve Rabbim, birlik ve beraberliğimiz hiç bozulmasın, daima güçlensin diye dua ediyoruz.

Çocukları mutlu edelim, Bayramlarda elbette sevineceğiz, Bu sevinç günlerinde gözyaşı dökmeyeceğiz.

Ahireti hatırlatarak bu şuuru bize kazandıracak bir bayram vazifemiz vardır:

Ölmüşlerimizin kabirlerini ziyaret etmek, ziyaret esnasında onların hâtıralarını anmak, sağlıkta oldukları gibi kabirlerinin yanlarında oturup, bir miktar Kur’ân okuyup, akıbetimizi düşünmek, yakın bir zamanda bizleri de buraya getirip bırakacaklarını ve amellerimizle baş başa kalacağımızı tefekkür etmemiz lazımdır.

Hastaları, yaşlıları ziyaret edelim.. Elimizden geldiğince, ulaşabildiğimiz tanıdık tanımadık tüm kalpleri mutlu edelim.

Hayat enerjiden ibaret, Ve hayata nasıl enerji verirseniz, bir zaman sonra aynı enerjiyi daha güçlü bir şekilde geri alırsınız.

Kalplerimizin mutlu olacağı keyif dolu bayramlar dilerken her gününüz Bayram tadında olsun. Kurban bayramız kutlu olsun.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir