HAYATIN VERDİKLERİ ALDIKLARI

HAYATIN VERDİKLERİ ALDIKLARI

Hayat bizlere bir armağan olarak verilmiş süre ve olaylar zinciridir. bazen vermiş olduğu sayısız güzel nimetlerin yanında, umulmadık olaylar, sürpriz zamanlar da yaşatabilir. bu sebeple getirmiş olduğu güzellikler yanında kötü zamanlar ve olayları da beraberinde getirebilir

İyi günleri, kötü günleri beraber geçiremeyen insanların sonu değişmiyor.

Hepimiz ölümlüyüz, Sonuç olarak yaşanmışlıklar burada kalsa bile huzur ve mutluluğu bulmak için bazen şans gerekiyor.

Belki verdiğim şiddetli mücadelenin karşılığı bir gün ödül olur benim için .

Hayat ! Dedim insanı çok yoruyor. Ben yorulmadan her 24 saati dolu olarak yaşıyorum. Artık diyorum yeni bir saat dilimlemesi yapılsa kendime zaman ayırabilsem.

İnsanoğlu hayata gelişiyle birlikte adeta bir ARGE projesi gibi öğrenme, uygulama ve deneyim aşamalarından geçerek olgunlaşma yolunda ilerlemektedir. İlk evre olan öğrenme döneminde kişi ailesinden, çevresinden ve okulundan aldığı donanımla kendisine bir yol çizmeye başlar. Yürümekte olduğu bu yolda yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktörler, aile, toplum ve içinde yaşadığı topluluğun gelir seviyesi olacaktır.

Bana göre kaliteli bir yaşam için her şeyden önce iyi gelişmiş bir kişilik ve eğitim birikimine ihtiyacımız var. Doğru düşünüp, doğru değerlendirme yapamayan bireyler, kendisine ve yaşamına değer vermeyi de başaramazlar.

Sürekli genel toplum kuralları altında ezilen ve kendisine özgü hür bir irade gösteremeyen kişiler, o toplum kuralları altında ezilip, yaşam standartlarını yukarıya çıkaracak girişimlerde bulunmakta zorlanacaklardır.

Bundan dolayı herkes önce kendi kıymetini, hayatının değerini ve ne seviyede kaliteli bir yaşam yaşama hakkı olduğunu kendi karar vermelidir. Şunu bilelim ki kendisine değer vermeyene başkasının değer vermesini beklememeliyiz.

Kaliteli bir yaşam sürmek için kişilik meselesini geçtikten sonra genel olarak yapmamız gereken ve uzaklaşmamız gereken şeyler nelerdir?

Evvela sağlıklı bir beyinle beraber sağlıklı bir bedene ihtiyacımız var. Sağlıklı bir beden için de öncelikle doğru ve dengeli bir beslenmeye ihtiyacımız var.

Beslenme bedenimizin gerek fiziki gerekse ruhi sağlığı açısından çok önemli. bunu yaparken de mümkün olduğunca bilinçli hareket edip, bedenimizin ihtiyacına göre, genel yapımıza uygun doğru besinlerle beslenmeliyiz.

Tabi ki doğru beslenmenin yansıra bedenimizin ihtiyaç duyacağı sportif aktiviteleri de unutmamak gerekir. Özellikle masa başı işlerde veya fazla beden aktivasyonu gerektirmeyen meslek dallarında çalışan kişilerin sağlıklı bir beden için mutlaka spor yapıp, bedenlerini zinde tutmaları gerekmektedir. Unutmayalım ki sağlıklı beyin, sağlıklı bedende bulunur. Sağlığın olmadığı yerde de Kaliteli bir yaşamdan bahsetmek mümkün değildir.

Kaliteli bir yaşam için yapmamız gerekenler kadar uzak durmamız gereken de birçok etken vardır. Uyuşturucu maddeler, sigara, alkol, stres ve aşırı bedensel yüklenme bunların başında sayılabilir. Toplumumuzda özellikle sigara kullanımı oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Çok erken yaşlarda başlayan bu alışkanlık genel hayat kalitemizi öylesine düşürüyor ki maalesef bunu ancak ya çok geç olduğunda, ya da sigara kullanmayı bıraktığımızda farkına varıyoruz. Bununla beraber iş hayatının getirdiği zorluklar altında fazlasıyla ezilen beden ve ruhumuz, bir süre sonra alarm vermeye başlıyor.

Yeterince dinlenme fırsatı bulamıyoruz ve bunun sonucu olarak da hem verimliliğimiz düşüyor, hem de yaşam kalitemiz azalıyor.

Sonuç olarak genel olarak kaliteli bir yaşam için, beden ve ruh sağlığımızı korumak öncelikli vazifemiz olmalı.

Bununla birlikte yaşam kalitemizi sürdürebilir halde tutmak için gerekli olan maddi olanakları sağlayabileceğimiz düzenli ve severek yaptığımız bir işimizin olması almazsa olmazlarımız arasındadır. Tatbiki kaliteli bir yaşam için içinde yaşadığımız toplumun genel anlayışı ve eğitim seviyesi de etkili olacaktır.

Bundan dolayı yaşam kalitemizin seviyesinde aile ve arkadaş çevremizin kalitesinin de etkisi çok olacaktır. Unutmayalım ki; Sağlıklı hayat kaliteli hayatı getirir.

Hepinizin kaliteli bir yaşam sürmesi dileklerimle, Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir