HAYATIMIZDA GÜVEN

HAYATIMIZDA GÜVEN

Evvela kendimize güvenmemiz gerekir, gözlerimizi kapatıp nefes alabilsek ve kendimizi hayatın akışına bırakabilsek keşke kafamızda ki tilkileri kovabilsek hayata her daim pozitif bakabilsek ne güzel olur.

Herkesin hayatında ters giden bir şeyler olur, hatta bazen her şey ters gitmeye başlar.

Veya gerçek durum böyle olmasa bile, yakalanan başarılara, elde edilen kazanımlara rağmen insan kendini eksik, yetersiz, başarısız görebilir ve mutsuz hissedebilir.

Bu durumda hayat büyük bir mücadeleye dönüşür, Kendini değiştirmeye çalışmaktan çok hayatı değiştirme mücadelesi sonuçsuz ve tüketici bir şeydir.

Hele de sonuç alamadıkça daha da büyük bir didişmeye, kendini ve çevresini yiyip bitirmeye dönüşen bu mücadeleyi bırakıp sakinleşmeyi öneriyor şair ve yazar Roger Housden. Hayatın akışına kendimizi bırakabildiğimiz ölçüde kendimizi değiştirmek ve hayatı daha farklı bir şekilde kucaklamak, doyuma ulaşmak ve yaşanan her anın keyfini çıkarmak mümkündür.

Bu sıralar kiminle konuşsam, hangi arkadaşımla bir araya gelsem konuştuğumuz temel konulardan biri güvenmek olunca bunun üzerine düşünmeye başladım.

Güvenmek benim için neydi? Nasıl yorumluyordum? Kime güveniyordum? Güvendiğim değerler, düşünceler, inançlar neydi?

Sorular birbirini kovalarken en önemli soruya sıra geldi.

“Kendine güveniyor musun?” Hepimizin bildiği, güvene dayalı, oldukça basit bir oyun vardır.

Arkanıza biri geçer, siz kendinizi geriye atarsınız ve o kişi sizi düşmeden kollarınızın altından yakalar, kavrar. Böylece güven duygunuzu fark eder ve karşı tarafa da gösterirsiniz.

Peki, bunu bir başkasıyla yaşarken kendinizle de yaşayabilir misiniz? Kendi kendinizi düşmekten koruyabilir misiniz?

Peki, kendimize nasıl güveneceğiz? Bunun belirli bir formülü olmasa da bence en önemlisi kendi benliğinin farkında olmak.

Bunun için de kendimize sormamız gereken sorular var. “Ben kimim? Ne yapıyorum/istiyorum/düşünüyorum? Neden? Bunu gerçekleştirebilir miyim? Nasıl?” Bu soruları en içten şekilde cevaplamak gerekiyor.

Bu zaman zaman zor olsa da kendine güvenmenin dolayısıyla kendini tanımanın yolu kendine dürüst olmaktan geçiyor.

Hayatın her alanında bu sorgulamayı yapınca problemleri çözebilmek, zorluklarla baş edebilmek daha kolay oluyor.

Benim için bunu yapmanın bir diğer yolu da içimdeki sesi, kalbimden geçeni dinlemekten geçiyor. O ses beni doğruya götürüyor, ne istediğimi anlamamı sağlıyor. Bu sebeple aklınıza güvenseniz de duygularınızı da hep göz önünde bulundurun, duygularınız sizi yanıltmaz, aksine iç sesiniz size kendinizle ilgili bilmediklerinizi bile gösterebilir.

Peki, kendimize güvenmenin önemi ne? Ailemiz ve arkadaşlarımız bizi seven, destekleyen kişilerden oluşsa da hayatımızı tek başına yaşıyor, kararlarımızı kendi başımıza alıyor, hatalarımızın acısını tek başına yaşıyoruz.

Kendimize güvendiğimizde bunları daha kolay yapıyor, daha güçlü oluyoruz. Hayatı kolaylaştırmak adına kendimize güvenmemiz gerekiyor.

Kişi kendine güvenmeye başlayınca adeta kendi süper kahramanı haline geliyor. “Ben üzülsem bile kendimi iyileştiririm, kendimi düştüğüm yerden kaldırırım, ben bunun da üstesinden gelebilirim” şeklinde düşünmeye başlıyor.

Sizi temin ederim bunu yapmaya ve yaşamaya başladıktan sonra hiçbir zorluk aşılamaz gözükmemeye başlıyor, istekleri gerçeğe çevirmek kolaylaşıyor.

Kendinizi hayatın akışına bırakın ve acı veya tatlı, iyi veya kötü her anın keyfini çıkarmaya bakın!

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir