HAYAT NEDİR?

Bu gün bu başlığı neden koydum geçtiğimiz günlerde “SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİ UZUN KIŞ GECELERİNİ DEĞERLENDİRİRKEN”.

Faaliyetlerimize gerek hemşerilerimiz gerek üyelerimiz aileleriyle katılımları ile gösteriyor zira program bitiminde yüzlerinden mutluluklar okunuyor tatbiki ilimiz Çankırı’nın Örf Adetlerini Gelenek göreneklerinin yanı sıra Çankırı Misafirperverliği göstererek yönetim kurulu gelen misafirlere ikramlarda bulunuyor.

DERNEĞİMİZ BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞU OLARAK Doyulan, yerde faaliyetlerini yaparken kaynaşma tanışma yardımlaşma kavramlarına sıkı sıkıya bağlı kalarak dostlukları hoşgörü anlayış içinde olduğumuz bu gecede konuşan Değerli hemşerimiz ilahi sanatçısı ve hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu hocamız konuşmasını pür dikkat izleyen misafirlerimize (Hayat Nedir?) bu soruyu onlarca kişiye sordu.

Pek çok kişi kendince yorumlar yaptı sonunda kendisi cevapladı HAYAT HUZUR VE MUTLULUKTUR Dedi. Aslında “HAYAT” Güzel, yaşamak harika bir olay ve biz böyle bir olayla karşı karşıya geldiğimiz için Sevgili hocam Mustafa Özcan Güneşdoğdu’nun söylediği gibi Huzur ve Mutluluktur. Bence Hayat: Seni kaç kişinin aradığı, kiminle dost olduğun, ya da sevgisiz kaldığın demek de değildir. Kiminle kucaklaşamadığın, Hayat; Nerede yaşadığın veya hangi okula gittiğin de değildir. Aslında hayat, para, başardığın ya da başaramadığın okullar da değildir. Hayat: Kimi sevdiğin ve kimi incittiğindir. Kendin için neler hissettiğindir. Güven, mutluluk ve şefkattir. Arkadaşlarına destek olmak ve nefretin yerine sevgiyi koymaktır. Hayat kıskançlığı yenmek, önemsemeyi öğrenmek ve güven geliştirmektir. Ne dediğin ve ne demek istediğindir. İnsanların sahip olduklarını değil, kendilerini olduğu gibi görmektir. Her şeyden önemlisi, hayatı, başkalarının hayatını olumlu yönde etkilemek için kullanmayı seçmektir. İşte hayat bu seçimden ibarettir! Hayat; doğumdan ölüme kadar olan zaman, dilimidir. Herkesin öncelikle en önem verdiği şeylerin başını sokacak bir evi karnını doyuracak iki lokma yiyecek ve en önemlisi bundan sonrasının nasıl değerlendireceğidir. Yaşamı sürdürebilmek için ana ihtiyaçlar sağlandıktan sonra önemli olan şey nicelik değil niteliktir. Her yaşı yaşın gerektirdiği şeyleri yaparak yaşamak. Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda, akılda kalanların güzel anılar olması. Yaşlanmaya başladığımızda ‘keşkelerle boğulmamak, hayata tekrar baştan başlayıp değişik şekilde yaşamış olmayı istememek, Geçmiş değerlendirildiğinde başkalarının hayatlarına yaptığımız olumlu etkilerden gurur duymak. Kısacası hayatı dolu dolu yaşarken geride maddiyattan çok manevi bir şeyler bırakabilmenin keyfini sürmektir. Hayat bir haykırıştır duymasını ve yaşamasını bilip sesimizi kesip dinlersek. Anlamak, düşünmek, empati kurmak, anlamsızlıkları bile sevmek. İnsan olmanın farkındalığına varabilmek ve bu yolda azimle kararlılıkla önündeki engelleri putları yıkmak. Yaradılışına uygun olarak insan gibi yaşamak. Araştırmak, okumak, gözlemlemek, öğrenmek, sevmek, sevilmek. Dünyanın bir çarkı var yarın çok geç olabilir, ne olursa olsun her şeyden önce insan olmaktır hayatın anlamı. Hayat, Güven, Umut, Mutluluk, Şefkat hissiyle nefretin yerine sevgiyi koyarak kucaklayabilmek, yedi komşu ötesini bile kinlerini elinin tersiyle iterek, af edebilmek, şükür edebilmek, başkasının hayatına olumlu katkı sağlayabilmektir. Kısaca Hayat yaşadığımız zamandır ve zaman su gibi akıp geçer işte bu yüzden diyorum ki; Herkes hayatını bir gün öleceğini anlayarak yaşasa emin olun ki bu dünya daha yaşanılır ve daha güzel bir yer olur bu düşüncelerle Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir