HAYAT DEVAM EDERKEN ANILARIDA UNUTMAYALIM

HAYAT DEVAM EDERKEN

ANILARIDA UNUTMAYALIM

Atalarımız ve psikologlar hep şöyle söylerler; kötü anıları geride bırakmanın ve yeniliğe kucak açmanın tam sırası!

Zira Kötü bir anıyı hatırladığın an ardından hemen iyi bir anını düşün, derler.

Geçmişte yaşadıkların zihnini çok mu meşgul ediyor? Hataları düşünmek normaldir, fakat düşüncelere gömülüp yoğun korkular ve şimdiyi etkileyen kaygılar yaratmaları öyle değil.

Zihindeki bu tip bulanıklıkların ve bocalamaların etkisinden kurtulmak kimi zaman zor, kimi zaman da düşündüğünden kolay olur. Bu durumda kendinin farkına vardığın ve telkin odaklı yöntemleri deneyerek başlamak çok sağlıklı.

Mutlaka rahatlama getirirler, Daha ciddi bir durum olduğunu düşünüyorsan yakınlarının tavsiye ettiği bir uzmandan yardım alman sağlıklı olabilir.

Neredeyseniz orada olmasını bilmelisiniz, Zaman sürekli akıp gidiyor Zamanın arkasından koşup yakalayamayacağınıza göre, neden şimdiyi en iyi şekilde yaşamıyorsunuz.

Yaşadığınız tek gerçek şu an içinde bulunduğunuz zamandır, ne bir saniye öncesi ne de bir saniye sonrası, sizin için iyi sonuçlar verecek seçenekleri kaçırmadan hemen sonuca bağlamalısınız, karşınızda duran fırsatları hemen o anda değerlendirmezseniz kaçıp gider.

Hayatta insanın karşısına fırsatlar sürekli çıkar, önemli olan bu fırsatları doğru yerde ve zamanda değerlendirmektir.

Fırsatları anın içinde değerlendirmiyorsanız, onlar sizin arkanızdan bağırarak asla beni unuttunuz demezler.

Büyük oğlumun kayınpederi yani değerli dünürüm Adem Azizoğlu 70/75 yıl öncesini yanlış hatırlamıyorsam şöyle anlatmıştı.

Ankara rüzgârlı sokak o tarihlerde her yer bağ bahçe şeklindeydi tahta tarabalarla çevrili kulübemiz vardı, Gazete matbaalarından iade gazeteleri alır kesekâğıdı yapar bakkallara çuvallarla taşır satardık bazen aslında kese kâğıtlarının Üzerindeki gazete yazılarını nasıl zevkle okuduğunu söylemişti.

Eskiden poşet falan yoktu Aldığımız ürünleri gazeteden yapılmış kese kâğıtlarına koyardık. Bu kese kâğıtlarını açar, Düzeltir okurduk. Şimdi bunlar günümüzde çok komik gelebilir ama gerçek buydu.

Halen o gün bu gündür ambalaj işi ile ticaret yapmaktalar, ALLAH Sağlıklı ömürler versin.

Birçoğumuz zaman zaman geçmişe takılıp kalıyoruz ve bu yüzden önümüze bakamıyoruz.

Hayat devam ederken ve yeni şeyler yaşarken bazen eskiye sarılmak kolay gelir.

Önemli nokta ise geçmişte yaşadıklarımızın şimdiki ve gelecekteki hayatımızı etkilemeyeceğinden emin olmaktır.

Bunun gibi yüzlerce anımız var hepimizin. Anlatmaya kalksam bu Sayfanın satırlarına sığmaz. Bizim geçmişimizi bilmeden geleceğimize yön vermemiz mümkün değil.

Fitilli gece lambasını bilmeden elektriğin kıymetini anlayamayız. Çevirmeli telefonları bilmeden cep telefonlarını göremeyiz. Geçmişten ders çıkarmalı ve bunu Gencer’e anlatmalıyız.

Geçmişinizden bir şeyleri affetmeyi öğrenmedikçe asla gerçekten mutlu olamayacaksınız, bazı durumlarda size kötü şeyler yaşatanlardan intikam ve karma olmasını düşünebiliriz, Ancak, bu şekilde düşünerek sadece kendinize zarar vermiş oluruz

Sonunda sadece hak ettiğini yaşadığını düşünüp bir başkası için mutlu olabildiğinizde, kendiniz için de mutlu olabilirsiniz.

Geçmişimizi asla tamamen unutmayacağız. Geçmiş, şu an olduğumuz kişiyi yarattı ve ders çıkarmamız gereken deneyimlerimiz olmuştur.

Bir şey yaparken, Sanki bir anda o geçmişteymişim gibi hareket ediyorum.

Önce yaşadığım andan kopuyorum, gözlerimin önüne geçmişten bir an geliyor ve o geçmiş anıyı sanki şimdi yaşıyor gibi hissediyorum, O vakit Ah be keşke büyümeseydik, demek geliyor içimden.

Ve yine diyorum ki içinde bulunduğunuz an yeterince ödülle doludur, Yeter ki fırsatları değerlendirmesini bilin.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir