HAYAT BİR MERDİVENDİR

HAYAT BİR MERDİVENDİR

HAYATIMIZIN HER BASAMAĞINA İHTİYAÇ VARDIR.

Ne demiş Hz. Mevlana Bütün dertler merdivene benzerler. Merdiven basamakları, oturup kalınacak yer değildir, geçip gidilecek yerdir.

Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz, böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir.

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur, sözlerinin her zaman altını doldurmuş Mustafa Kemal.

Merdiven basamaklarının hiç birinde uyuyup kalınmaz. Son nefesimize kadar hareketli, vücudumuzu ve beynimizi çalıştıran bireyler olmalıyız.

Bedenimize verdiğimiz önem ve değerden daha fazla, ruhumuza da önem ve değer vermeliyiz.

Yaratıcımız vücudumuzu süper sistem yaratmıştır. Doksan dakika top koşturanlar, akşama kadar inşaatlarda, tarlalarda, bahçelerde vb. çalışanlar, gece iyi bir uykuyla dinlenirler ve ertesi gün aynı aktivitelerini yine yaparlar.

Aslında hayat ne kadar uzun bir yol gibi görünse de onu uzun yapan geçmişimizde yaptığımız güzel anılardır.

Elbette ki; Hayat bir merdiven gibidir. Buda, merdiveni kurarak tırmanırız ve geri inişte bizim kurduğumuz merdivenle olacaktır.

Bu da zamanla; Onun için sağlam bir hayat kuralım ki ineceğimiz merdiven de sağlam olsun.

Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülür ve kederleniriz.

Aslında bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza koyu bir karamsarlığa kapılırız. Oysaki insan hayatta genellikle yaptıklarının karşılığını alır.

Başkalarına iyi davrananlar iyi, kötü davrananlar kötü karşılık alır. Bu nedenle hayatımız boyunca her zaman davranışlarımıza dikkat etmeli, bu davranışların bize bir gün mutlaka geri döneceğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er geç yüzümüzü güldürecektir.

Bilinmelidir ki; iyilik dünyanın en güzel davranışıdır. İyilik yapmaktan kimseye asla kötülük gelmez, bu nedenle karşımızdaki kişilere her zaman iyi davranışlarda bulunmaya özen gösterelim.

Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize ve kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız.

Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak önce kendimize iyi olmalıyız. Önemli olanda budur..

Hatırlatmak gerekir ki, kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor. Er geç de olsa yavaş, yavaş ortaya çıkıyor. Hayat denen zorlu yolda kendimizi kaybetmeden, iradeli, azimli bir şekilde ilerleyip çabalarımızın sonuçlarının mutlaka geri dönmesini beklemeliyiz. Ve bizler bu hayatta hiçbir şeyi elden bırakmayıp, hayata dört elle sarılmalı ve karşılığının gelmesi için var gücümüzle çalışmalı, hayat denen bu yolda devam etmeliyiz…

Merdivenlerde gereğinden fazla oturanların vücudu hamlar. Vücut bir süre sonra yaptığı işi unutur, çalıştırılmayan beyin ve vücut birçok yönden geri gitmeye başlar. Yapmayı unuttuğumuz her türlü eylem de, bizi unutarak başkalarına kaçar.

Emekli olanlar da, 30 yıl çalıştım, daha çalışmayacağım diyerek oturduğu basamakta yıllarca dinlenir. Oldukça yanlış bir tercihtir. Görev ve sorumluluklarımız devam etmektedir.

Emeklilik yaşlarında daha da tecrübeliyiz. Yeteneklerimiz pik yapmış durumda, zamanımız bol. Neler neler yapılmaz ki; hobilerini geliştir, yardım kuruluşlarında görev al, sokak hayvanlarına yardımcı ol. Hastalara ve yaşlılara destek ver, kitap oku, bulmaca çöz, torunlarına zaman ayır, seyahatlere zaman ayır.

Yemene içmene dikkat et, sporunu yap, dost meclislerine katıl. Oralarda hünerlerini sergile, bildiklerini paylaş.

Kahvede oyun oynayıp geyik muhabbeti yapanlar, bir de “zaman geçiremiyoruz ki oyun damı oynamayacağız demezler mi? 24 saat herkese eşit verilmiştir. Kimisi imkân olsa zaman yetersizliğinden bir saate kucak dolusu para verecektir ama imkânsız. Kimisi de zamanı har vurup harman savurarak oturduğu basamakta ömrünü bitirmektedir. Ne acı değil mi?

Kendimden örnek verirsem gerçekten bana 24 saat yetmiyor, her saatim dolu yetişmekte sıkıntı çekiyorum dersem abartmış olmam.

Hayatımızın her basamağına gerektiği şekilde hakkını vererek, tembellik ve atalet yapmayarak, her basamağın görev ve sorumluluklarını hakkıyla yaparak, Yaradan’ımızın bize lütfettiği ömürdeki son basamağa kadar hakkıyla çıkmayı nasip eyle YARABBİ…

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir