HAYAT BİR DENGE OYUNUDUR

HAYAT BİR DENGE OYUNUDUR

Bildiğiniz hayat işte, hepimizin hayatı. Yalnız bazen hızlanıyor merdivenler, yürüyen merdiven oluyor. sana kimse sormuyor, iner misin – çıkar mısın?

Bazen yürü ya kulum deniyor, basamakları üçer beşer çıkıyorsun. bazen kayganlaşıyor basamaklar, kayıp kıç üstü düşüyorsun. o zaman içinden merdiven geçen hayat içinden tünel geçen hayat oluyor.

Hiç düşündünüz mü, hayatınızda ne kadar vazgeçilmezdir merdivenler. Evimizin, apartmanınız olmazsa olmaz parçası.

Bizi aşağıya taşıyan, yukarı çıkaran, ulaşamadıklarımıza ulaşmamız için basamak olan merdivenler.. Gün olur, alev alev yanan bir evden ağlaşan çocukları indirmek için şefkatle uzatılan itfaiye merdiveni olur.

Gün olur, ağaçtaki meyveye uzanmak için uzanır merdiven. Ve daha ne çok kullandığımız yer vardır merdiveni…

Merdiven, hayatı anlatmak için kullanılır bir bakarsınız şiirlerde.

“Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden” diye başlar Ahmed Haşim ve hayatı merdiven eştirir. Ardımız sıra bıraktığımız günlere ağıtlar yakar.

Başka nasıl anlatılır hayat yaşamın içinde hayatın ta kendisi…

Hayat deyince aklınıza neler geliyor? Kiminizin aklına acıdan başka bir şey değil sözleri gelebilir.

Kiminizin aklına da hayat bana güzel sözleri gelebilir. Lakin hayat bir denge oyunudur. Dengesizliğin içinde dengeyi arayıp bulmaktır hayat.

Hayat doğanın dengesinde insanın ve yaşamın dengesizliğinde kalmaktır.

Kişiden kişiye göre değişse de hayat bir avuç mutluluk ile bir avuç acının birleşimidir. Bir çift yaşamıdır, ruh eşini bulmaktı kimisine göre de. Ya da bir iş adamının gözünden bakacak olursak hayatı üç şey anlatır belki de. Ne mi? Tabi ki de iş, iş, iş… Bir de kadının gözünden bakalım hayatı. Büyük ihtimal mutluluk ve çocuklarından oluşur hayat onun için.

Bir erkeğe sorsanız ise para kazanmaktır der herhalde. Bazılarına göre de paradır hayat. Asıl hayat ise aslında kalbinizde yer alır unutmayın.

Merdivenleri çıkmak mı mesele çıkabilmek mi?

Bir hayat şairinin gözünden bir hayat ya da bir sanatçının gözünden bir hayat sizce nedir?

Bence onlar için hayat sadece ilham kaynağıdır ve sanat eserinden ibarettir.

Bir imamın gözünden bakalım bir de hayatın içine. Hayat ona göre imanlıktır ve Allah’ı arama arayışıdır. Bana göre ise hayat asla ama asla sadece merdivenleri çıkabilmek değildir.

Sevgili okurlarım İnsan hayatını başka yazılarımda da işlemiştim ancak bu yazımda hayat penceremden ve tecrübelerimden hareketle yazdım umarım beğenirsiniz.

Bence hayat tekrar söylüyorum hayat bir denge oyunudur, ömrün boyunca yalandan uzak, vicdanen haklıdan yana dürüst, acıma hissi olan, yastığa başını koyunca huzurlu uyuyabilmektir.

Küçükleri korumak ve sevmek büyükleri saymak ve hürmette kusur etmemektir, alınan her nefes için şükredebilmektir.

ALLAH Korkusu peygamber sevgisine sahip olmaktır, HAYAT….

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir