HAYAL KIRIKLIĞI VE UMUT

HAYAL KIRIKLIĞI VE UMUT

Hayal kurmak her insan has bir durumdur hayal kuracaksın ve umutlu olacaksın umutsuz asla yaşanmaz.

Bu duyguyu yasamak için illa hayal kurmak gerekmez, gerçek olduğunu düşündüğünüz şeyler de hayal kırıklığı olarak geri dönebilir size. Durum, hayallerin gerçek olarak algılanması ya da insanın inanmak istediği şeye inanması olarak değerlendirildiğinde, her zaman sonuç itibariyle elde edilecek duygudur hayal kırıklığı.

Abartmadan hayal kurmak lazım, hayal kırıklığı bünyeye zararlıdır, hayal kırıklığı; yerine gelmeyen istekler, beklentiler, umutlar sonrasında oluşan üzüntüdür, duygudur, deneyimdir.

Hayal kırıklığı yaşanması zor deneyimlerden biridir ve insanlar hayal kırıklığı yaşamamak için çaba gösterir, Buna rağmen herkes hayal kırıklığı yaşar.

Bazen çok yakınlarınız sizi hayal kırıklığına uğratır, Eşiniz, anneniz, babanız, çocuğunuz onlardan beklediğiniz duygusal yanıtları vermediği ya da davranışları göstermediği için, bazen de tam tersine beklemediğiniz yanıtlardan dolayı sizde hayal kırıklığı yaratabilirler. Hayal kırıklığı ne kadar yakından ve beklemediğiniz bir kişinin davranışından kaynaklanırsa oluşturduğu yıkım o kadar çok olacaktır.

Bazen hepimizin bir hayal kırıklığından diğerine sürüklendiği durumlar olabilir Gözlerimizi açıp da nerede olduğumuzu fark edene kadar dibe batmış olabiliriz.

Yanlış arkadaşlıklar, ikiyüzlü insanlar ve yanıltıcı hislerle çevrili yabancı bir ortama düşmüş olabiliriz.

Kalbimizden arta kalan kırık parçaları toplayıp nihayet arkamıza bakmadan yola devam etmek için bu andan daha iyisi yoktur. Kararlılık ve dengeyle harekete geçebiliriz.

Dünyada bir kişi yoktur ki hayatında bir kez dahi hayal kırıklığı yaşamamış olsun. Bu kadar çok yaşanan ve değişik şekillerde sıklıkla başa gelen bir durumken hayal kırıklığı neden insanda büyük bir yıkım yaratır?

Aslında bunun o kadar çok nedeni vardır ki; her neden, herkes için farklıdır, Herkesin kendince söyleyecek sözleri, anlatacak hikâyeleri vardır derinlerinde.

Fakat bazen iki farklı insanın benzer aynı olayı yaşamalarına rağmen, yaşadıkları hayal kırıklığı karşısında verdikleri tepkinin farklı olması çok düşündürücü değil midir?

Her ne kadar evleri n yıkılması, binaların içinde derin büyük çatlakların olması bizi fazlası ile etkilese de, iç dünyamızda yer alan

hayal kırıklıklarının oluşturduğu çatlakların derinliği ve de tamiri kadar zor değildir.

Son olarak, günlük yaşantımızda yeni bakış açıları kazanmaya odaklanmalıyız. İnsanız sonuçta; hata yapabileceğimizi kabullenmeliyiz.

Hayal kuracak ve hayal kırıklığı yaşadığımızda üstesinden gelecek kadar güce sahibiz.

Bu yüzden, bu sonsuz kazanma ve kaybetme döngüsüne alışmalıyız, Doğru yerin her zaman değişebileceği bir dünyada yaşıyoruz, Bu nedenle planları yeniden düşünebilme ve gerekirse değiştirebilmeliyiz.

Nereye gittiğimizi, kimle olduğumuzu hatta hedeflerimizi değiştirebilmeliyiz.

Bazen hayal kırıklığı, hayatın bizim için daha pek çok şey sakladığını söylemesinin bir yoludur…

Başa çıkılamadığında depresyon ve kaygı bozuklukları gibi olumsuzluklara yol açan hayal kırıklığıyla başa çıkıldığında ise kişiye olgunluk ve güç kazandırıyor.

Hayal kırıklıklarının kişilerde zihinsel ve bedensel kırılmalara da yol açtığını söyleyen uzmanlar, zihnin olumlu hayallerin gerçek olmama ihtimalini yok saymaya meyilli olduğunu vurguluyor.

Hayal olduğu bilinse de kişilerin bunu gerçekmiş gibi beklediğini belirten uzmanlar, gerçekleşmeyen hayallerin kişide kol, bacak kırılmış gibi can acısı yaşattığına dikkat çekiyor.

Hayalimizi kuralım ama umudumuzu da yitirmeyelim inşallah

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir