HATIRIMDA KALANLAR -1

T E L E F O N

Ansiklopedik bilgiye baktığımızda Telefon birbirinden uzak yerlerde bulunan kişiler ve sistemler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme cihazı.

1876 senesinde Alexander Graham Bll tarafından yapılmıştır.

Kısaca bu bilgiyi verdikten sonra 1973-74 yıllarında Çankırı’da herkes telefon alamıyordu, 4-5 çeşit tercihli telefon alabiliyorduk örneğin Sağlık kuruluşu, emniyetçe ehemmiyetli kurumlara, PTT Mensubu, paralı tercihler; iş yerleri ve evler için 30 lira yatırılarak iki ay içinde 60 lira yatırıldığında bir hafta içinde bağlanıyordu. 

Benimde bu parayı yatıracak gücüm olmadığından evime telefon bağlatamıyordum.

İş yerinde evde şimdi olduğu gibi lüks değil ihtiyaçtı ama yukarıdaki şartlarla sınırlı idi

Hatırladığım kadarla benimde çok ihtiyacım vardı zira Eczanede iki günde bir Nöbetçi kalıyordum, evimle irtibatım kopuktu.

Hasan Ülker abıyım PTT mensubu olduğu için evinde telefon vardı 1974 yılında Ankara’ya tayini çıktı, bana geldi bu telefonu götüremiyorum, Bildiğim kadarıyla Ankara’da Telefon sıkıntısı var hemen alamayacağım, benim evdeki 1657 nolu Telefonu senin evine bağlatalım sen kullan en az 3-4 sene kullanırsın sonrasında bakarız dediğinde çok sevindim.

Benim eve telefon bağlandı büyük bir ihtiyacımı gidermiş oldum, ancak PTT Mensupları telefon görüşmelerini yüzde elli ucuz kullanıyorlardı hem bundan da yararlanırsın demişti, o vakit fazla bunun üzerine düşmemiştim.

Yine yanlış hatırlamıyorsam 3-4 aydır telefon ücretini yüzde elli ucuz olarak ödedim. fakat bu durum beni hayli tedirgin etti, uykularım kaçmaya başladı.

Zira hakkım olmayan haram parayı evimde kullanıyordum, şunu da duymuştum bazı PTT Mensupları telefon haklarını başkalarına para karşılığı devredebiliyorlardı.

Şu an tam hatırımda yok ama biraz para biriktirip Eşimle Ankara’ya Hasan abımın ULUS ‘ta ki Posta işletme (amiri olan)İşyerine gittik abi bu telefon bizi tedirgin ediyor hakkımız olmayan ucuz telefon kullanıyoruz, Elimizde şu kadar nakit para var belki seninde işine yarar kusura bakma bize bu telefonun devrini yapıver de bizde gönül rahatlığı ile kullanalım dediğimizde abımın de hoşuna gitti benim aslan kardeşim. 

Haklısın ben aslında senden para almam ancak gecekondu yapıyorum Mahrukatçıya şu kadar ödemem var onun için bu parayı alıyorum demişti, bizde sana telefon parası vermiyoruz, yaptığın eve katkımız olsun diyoruz diyerek helalleşip telefonun devrini de almıştık. ve 1657 nolu telefonu 1974 den Ankara’ya taşındığımız 2004 yılına kadar 30 yıl kullanmış olduk.

Teknoloji harikası olan telefonlar şimdi cebe girdi telefonların hayatımıza getirdiği kolaylıkları saymakla bitmez şu bir gerçek ki Telefon teknolojisinin insanlığa sunduğu en faydalı araçlardan birisidir. (Tabi zararları da yok değil)

Saygı değer okurlarım bu hatıramı sizlerle paylaşmış oldum hoşça kalın dostça kalın

14.12.2012 Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir