HARCANAN PARA ASLA BOŞA GİTMİŞ DEĞİLDİR.

HARCANAN PARA ASLA BOŞA GİTMİŞ DEĞİLDİR.

Hani hep hayattan yakınır insan bunca yaşanası şey varken, peki hayatın güzellikleri size göre neler?

Tadını çıkarmasını bilirsin hayatın her anı her saniye harikuladedir, Bir düşünsene ne insanlar var yeryüzünde; bir bardak suyu bile öyle bir içer ki bazı insanlar hayranlıkla seyredersin.

Aldığı her nefesi öyle bir alır ki bazıları, dersin işte yaşama sevinci bu, Diyor ya Mevlana, sen düşünceden ibaretsin, gerisin geriye sadece et ve kemiksin.

Nasıl düşünürsen, hayata nasıl bakarsan öyle görürsün, sevdiğinde, bir iyilik yaptığında cenneti yaşarsın bu dünyada.

Bir insan hakkında kötülük düşündüğündeyse cehennemi, bu kadar basit aslında, her şey bakış açısı.

Pencereden dışarıya kafasını uzatmış bir adam önce yerde ki çamuru, kafasını kaldırdığındaysa gökte ki yıldızları görmüş.

Seçimse bizim elimizde, neyi görmek istiyorsak onu görürüz.

Hayat nasıl istersen ve düşünürsen o şekilde gelir sana, hayatına girenler ve gidenler hep senin çağırdıkların ve gönderdiklerindir.

Sıkıca sarılmak gerek hayata, iyisiyle-kötüsüyle, derdiyle-sevinciyle, dostuyla-düşmanıyla, hayat çok çabuk geçiyor, kıymetini bilmek, yaşanılan her saniye ve dakika için şükretmek gerek.

Unutmayın ki ” günün en karanlık vakti, güneş doğmadan az evvelki vakittir” ve o güneş mutlaka ama mutlaka doğar, hayatın kıymetini bilsen de bilmesen de.

Bir yazarımız der ki Hayat, silgi kullanmadan resim çizme sanatıdır.

An’ı yaşamak, an’da kalmak; kaygı ve endişe gibi şeytani fikirler müzesinden çıkma şeylerden uzak durmaktır.

Eğlenmek nedir? Güzel vakit geçirmek mi? Gülmek mi? Tek bir tanımı olamayacağını düşünürsek, özetle insanın kendini kötü hissetmediği anların dışındaki her andır. Çoğu zaman hiç para harcamadan deli gibi eğlenebileceğimiz bir sürü yol olabilir; mesela sevdiklerimiz ile saatlerce sohbet etmek, onlarla evde, sokakta saçmalamak vs gibi.

Ancak bazen eğlenmek için de para harcamamız gerekebilir. Çoğumuzda var olan bir algı ile sanki böyle şeyler için harcadığımız para boşa gitmiş çar çur etmiş gibi hissederiz ve deliler gibi eğlenmemize rağmen içimizdeki bir ses bize kötü hissettirmek için elinden geleni yapar. Oysa şu kısa hayatta seni birkaç saat bile olsa mutlu edebilecek bir şey için -elbette suyunu çıkarmadan ya da

sorumluluklarını ihmal etmeden-harcanan para asla boşa gitmiş değildir!

Ne kadar klasik olursa olsun, aklımızdan çıkmaması gereken cümlelerinden biridir:

Bu dünyaya bir kere daha gelmeyeceksin. Bu yüzden hayatının ve kendinin kıymetini bil.

Neye üzüleceğini neye sevineceğini bile insan, bazı durumlarda kendi seçer, mesela biri için üzülüyorsan onun için gerçekten değer mi, diye düşün?

Ve unutma, hayatını anlamlı kılacak olan yine sensin ve zaman akıp giderken karşına gelen fırsatları gör, cesur ol ve tadını çıkarmaya bak, acısıyla, derdiyle, mutluluğu ile bu hayat senin!

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir