KİMDİR; Necati ÜLKER

Lakap olarak bize Kasım ağalar denir; 10 Nisan 1950 tarihinde Çankırı Halil ağa Mahallesinde doğmuşum.

Rahmetli Hacı Mustafa Dedem Aşağı Dede köyünü kurmuş, Rahmetli Kasım Babamı Nüfustan köye nakil yaptırarak görevlendirmiş halen elimde olan yaprak, yaprak Nüfus cüzdanımda köye Nakil yazmaktadır. ve o zamanlar eksikliği olan Kasım ağa değirmenini Dede köy ile Bozkır köyü arasında yaptırtmış.

Babamı da değirmenin başına getirerek ve de köyden sorumlu yapmış kendiside zaman, zaman At arabacısı ile köye gelir gidermiş benim bebekliğim Değirmende geçmiş sonrasında Dede köyüne ilkokul yapılarak öğretime başladığında köydeki gençlikle okulun ilk öğrencileriydik, köydeki ağabeylerle ablalarla ilkokulu bitirdim. Babam 1957 yılında Rahmetli olduktan sonra iki üç yıl daha köyde kaldık. Sonrasında Çankırı ya Karatekin Mahallesi ege sok no 4 de uzunca zaman ikamet ettik.

Kasım ağaların kasımın oğluyum

Ben taaa ezelden soyluyum

Beşkardeşin ortanca oğluyum

Esmerim orta boyluyum

Sabırlı hoş görülüyüm

Rabbime şükreden Allah’ın kuluyum

Eczacının sağ koluyum

İşte tarifim ben buyum

Yüksek tahsil yapamadım. Eczacı kalfalığından emekli oldum. 26.11.1972 de Leyla COŞKUN İle evlendim. Emekli olduktan sonra eşim Leyla Ülker adına Ülker Ticaret unvanı ile ticari iş yerimi açtım.

Kırtasiye, ambalaj malzemeleri ve özgün grup’a ait Ünite dergileri Çankırı Bayiliği, ayrıca EVSAN AŞ. Bölge Müdürü olarak Görev yaptım.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. 1994 yılında Çankırı Yâran kültürünü yaşatma Derneğini bir grup yâran arkadaşlarımla kurarak, beş yıl kadar kurucu Başkanlığını yaptım.

Kısacası bu tarihi yâran kültürümüze; ilk kez resmi kimlik kazandırdım. Resmi kimlik kazandırdıktan sonrada, resmi kurum ve kuruluşlardan bu tarihi mirasımıza ilginin artığını gördüm,

Her yıl TBMM Tarafından Türkiye’nin tanıtımında katkı sağlayanlara, halkın refah ve mutluluğu ve sosyal gelişimi için hizmetlerde bulunanlara verilmekte olan “Üstün hizmet ödülü” 2009 yılında 1994 tarihinde ilk resmi kimlik kazdırdığım Derneğimize verilmesi beni son derece mutlu etmiştir.

Ayrıca bu harika ödül için benimde törende olmamı düşünen 23. dönem Çankırı milletvekilimiz Sayın Ahmet BUKAN Telefonla arayıp gelmemi istediğinde aşırı heyecanlandım.

13.07.2009 tarihinde Büyük Millet Meclisinde Meclis

Başkanı Sayın Köksal TOPTANDAN ‘dan Ödülü Derneğimiz adına alırken törendeki mutluluğumu kelimelerle anlatamam. Şahsıma; çok büyük maddiyat verilseydi, sanırım bu kadar mutlu olamazdım.

Yedi yıldır Başkent Ankara da ikamet ediyorum. Burada da Yâran Kültürüne hizmet edebilmek için; bir grup yâranağa ve Baş ağalarla

Karatekin Yâran kültürünü yaşatma Derneğini kurdum ve üç yıl Başkanlığını yaptım,

Bu gönüllü çalışmaların semeresi olarak evimin en nadide köşesinde sergilediğim takdirnameler, şiltler, teşekkür belgeleri ve bunlar gibi bir dolu ödülün sahibi olmakla gururluyum.

Çok sevdiğim eşim Leyla ile 40 mutlu evliliğimde üç oğlumla dünya tatlısı dört torun sahibiyim. O kadar mutluyuz ki; dünyaya bir daha gelindiğinde bir imkân verilse? ve kiminle evlenirsiniz diye soru sorulsa? yine eşim Leyla ile evlenirim.

Zira gerçekten sözde değil, özde mutluyuz.

Bilindiği gibi hayat zikzaklarla doludur iyi günde kötü günde ve hastalıkta sağlıkta biri birimize hep hoş görülü ve anlayışlı olduk. Bundan dır ki 40 yıldır çok mutluyuz işte bu mutluluğumuzdan çocuklarımız, torunlarımız, ve okurlarım, bizleri örnek alarak hayatlarını sürdürsünler isterim.

Ömür dediğimiz ne ki bir varmış bir yokmuş masal misali,

Engin sevgi ve saygılarımla

Şair- Yazar Necati ÜLKER