Şair Yazar Necati Ülker

İçerik

YAŞ ALINCA TECRÜBE SAHİBİ OLUNUYOR

YAŞ ALINCA TECRÜBE SAHİBİ OLUNUYOR

69 Yaşımı bitirmeye 4 ay kaldı dile kolay, yetmiş yıl geçen zaman hayatımın akışı hızla akıp geçerken zikzaklarla dolu ve yıllar ya da aylarda ölçülen bir yaşam değil; kimi zaman saat, hatta dakikalarla bile ölçülemeyen heyecan ve mutluluklarla dolu bir yaşantılar zinciridir.

Tabi ki burada hayatımı anılarımı tek tek yazmaya kalkarsam yüzlerce sayfa kitaplar oluşur.

CİCERO Derki; İhtiyarlığa karşı en mükemmel silah nedir bilir misiniz?

Bilgili ve faziletli olmak, bu meziyetler uzun ve dolu bir ömür sürdükten sonra insana tadına varılmaz bir zevk verir, çünkü bunlar insanı hiçbir vakit hatta yaşlanınca bile terk etmezler.

Çok doğru fazilet, meziyet, erdemlik yaşınız ne olursa olsun asla sizi terk etmiyor zira böyle yetişmiş böyle yaşlanmışız artık bu sistem benliğimize yerleşmiş mutluyum.

Sevdiğin kişinin sana vereceği bir şeyleri yoksa eğer tatlı sözler ikram ederek seni mutlu edebilir.

MEVLANA’NIN YEDİ ÖĞÜDÜ

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol. Hoşgörülükte deniz gibi ol. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Prof. Lewis Wolpert, Yaşlanmak güzeldir! Makalesinde şöyle der;

Yaşlanmak pek çok kişinin kâbusu.

Ancak uzmanlara göre yaşlanmayla birlikte stres duygusu giderek azalıyor ve mutlu yıllar başlıyor.

Mutluluk duygusunun zirveye ulaştığı yaş ise…

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, insanlar 50 yaşından itibaren stresten kurtuluyor, 85’te en mutlu dönemi yaşıyorlar

Londra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre mutluluk 80’li yaşlarda başlıyor. Kişilerin yaşlandıkça olaylara ve kişilere karşı daha olumlu bir bakış açısı geliştirdiğini söyleyen Prof. Lewis Wolpert, “50’li yaşlardan itibaren kişiler, sorumluluklarından kurtulmaya başlıyor ve hayatlarındaki stres kaynakları azalıyor.

Bu durum 80’li yaşlarda zirveye ulaşıyor. Kişilerin en mutlu oldukları yaşsa 85. diyor.

En zorlu yaşların 20’li yaşlar olduğunu söyleyen Wolpert, kariyer ve gelecek planlarının kişiyi mutsuz ve stresli yaptığını anlatıyor. 40’lı yaşlarda insanların hayatlarına yeni bir bakış açısı

katmaya çalıştıklarını söyleyen Wolpert, “Bu yaşlarda kişiler daha önce ısrarcı oldukları fikirlerinden vazgeçebiliyor, kişiliklerinde büyük değişimler olabiliyor diyor.

Bu bir anlamda 50 yaşında bir insanın daha önce olduğu insandan tamamen farklı biri haline gelmesi demek.

Amerikan Bilim Akademisi’nin katkılarıyla 341 bin kişiyle yapılan araştırmada mutluluk yaşının 85 olduğu ortaya çıktı.

Bu yaş, mutlulukta zirve noktası ancak insan 85 yaşının dinginliği ve huzurunu daha önce de yakalayabilir.” diyen Wolpert, insan ömrünün uzadığını ve insanların sağlıklarına dikkat ettikleri sürece 85 yaşında da iyi görünebileceklerini söylüyor.

Yaşlanmak mı, yaş almak mı? İhtiyarlık ise bambaşka…

Her yıl, bir beden daha büyüyor ruhumuz...

Bir çizgi daha ekleniyor biz görmesek ya da görmeyi istemesek de yüzümüze…

Her yıl; Aman da ne güzel, bir yaş daha aldım en sağlıklısından… Bu sene de yırttım, seneye Allah Kerim…’ diyerek kutluyoruz ömrümüze eklenen yeni günü.

Doğal olarak değişiyoruz, ‘gençlik’ dediğimiz devreye veda ediyoruz galip veya mağlup olarak yıllara…

Ama bu galibiyet ya da mağlubiyet fiziksel görüntümüzden ziyade, bedenen ve ruh sağlığımız ile maneviyatımıza verdiğimiz değer manasında ifade buluyor.

Yani ha iki çizgi fazla, ha üç çizgi az fark etmez lakin hayat tecrübesiyle biriktirdiklerimiz pek kıymetli ‘insanlığımız adına?

Özellikle kırklı yaşları geçtiyseniz yaşlılık döneminde en çok ihtiyaç duyacağınız iki şey hatıra ve umuttur. Erdemin hoş görüyle, güvenin dostluk ve bilgelikle iç içe olduğu güzel bir yaşlılığın anahtarı beyninizi de tıpkı kaslarınız gibi çalıştırmak, ona da duygusal antrenmanlar yaptırmak, yani okutmak, öğretmek, düşünmeye, sevmeye, gülmeye, eğlenmeye yöneltmek, geleceğe yönelik iyi umutlar besleyip geçmişle ilgili güzel hatıralar biriktirmek olsun.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bunu paylaşmak istersen

Yorumlarınızı Bekliyorum