GEÇMİŞİN MUHASEBESİ

2018 Yılını da acısıyla tatlısıyla kederiyle neşesiyle gün, gün saat, saat dakika, dakika eriyen ömürden bir yılı daha geride bıraktık bu geçen yıl içinde ömürden bir yıl daha geçtiği için üzülmeliyiz ama biz yeni yılı coşkulu şen şakrak kutlamaktayız.

Neymiş yani yıla coşkulu şen şakrak girersek bütün yıl neşeli olunurmuş hadi oradan, diyeceğim ama yine de iyi niyetimizi muhafaza ederek inşallah diyelim.

Geçip giden zaman Allah’ın insanlara bahşettiği en büyük nimetlerinden biridir.

Ancak boş zaman insanın kıymetini layıkıyla bilemediği nimetlerin de başında gelmektedir. İnsan; kendisine bahşedilen bu sınırlı ve sonlu sermayeyi, sınırsız ve sonsuz mükâfatları kazanabilmek ve dünya hayatında başarılı olabilmek için bilinçli kullanmak zorundadır.

Müslümanın boşa harcayacak zamanı yoktur.

Atalarımız da “Bugünün işini yarına bırakma!” uyarısında bulunarak zamanın önemine dikkat çekmişlerdir.

Günler, aylar, yıllar su gibi gelip geçiyor. Zaman hepimiz için kaçınılmaz olan sona doğru akıp gitmekte. Bir taraftan hayatımızın farklı dönemlerine hızla adımlar atarken diğer taraftan ömür sermayemiz her geçen gün tükenmekte. Yüce Mevla’ya kavuşma anımıza doğru hızla ilerlemekteyiz.

Dünya hayatı her canlı için fanidir. Nefeslerimiz sayılıdır. Bu gerçeğe rağmen insanoğlu sahip olduğu nice değerleri bilinçsizce tüketmekte, nice yozlaşmalara maruz kalmaktadır. Ebedi bir alemi kazanmak üzere bahşedilen ömür sermayesi nice sorumsuzluklara, israflara, hoyratça kurban edilmektedir.

Oysa ömrün her bir günü, her bir saati, her bir dakikası dahası her bir anı kazanıma dönüştürülmelidir. Şüphesiz kazanımlarımız da Salih amellerimizdir.

Dünyadan ahirete miras olarak bırakabileceğimiz en önemli ve en kıymetli şey, sadece ve sadece yararlı işlerimizdir, güzel amellerimizdir.

Göz açıp kapayıncaya kadar geçen ömürden birde bakmışız ki yakınlarımızın dostlarımızın omuzlarında musalla taşındayız.

İmam sorar nasıl bilirdiniz? Allah rahmet eylesin, haklarınızı helal edin vs. bir Fatiha ile yıllarca aranızda geçen koskoca bir ömrün tarifi budur sanırım.

Hani geçen yıl ki bir dolu yakınlarımız dostlarımız aramızda değiller hepsini ve tüm yakınlarımızı rahmetle anıyorum.

Aslında elimizden geldiğince kimseyi kırmadan, kırılmadan şu anki yaşantımıza 2019 yılının ilk ayında geçmiş seneler için vicdan ve nefis muhasebesi yaparak, beyaz bir sayfa açalım.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir