EVLERİMİZDE ZORUNLU TATİL

EVLERİMİZDE ZORUNLU TATİL

Bu bir tatil değil, evden çıkmayın, AVM gezmeyin Koronovirüs nedeniyle Türkiye’de okullar tatil edildi, engelli, hamile personel idari izinli sayıldı. Uzmanlar, önlemlere uyulması gerektiğini söylüyor, “Bu bir tatil değil, evden çıkmayın” diyor

Koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildi. Türkiye’de de okullar tatil edildi, engelli, hamile personel idari izinli sayıldı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, koronavirüs önlemlerinin tatil havasında geçirilmemesi, ciddiye alınması ve evlerde kalınması gerektiğinin altını çizerek alınması gereken tedbirler hakkında bilgiler verdi…

Koronavirüs nedeniyle hükümet bazı önlemler aldı. Eğer bu kısıtlamaları önemser, toplum olarak bir arada bulunmamaya dikkat edersek; hastalığı, bize hasar vermeden, salgın yapmadan, sevdiklerimizi, üretim araçlarımızı kaybetmeden bir şekilde önlemiş oluruz.

Evde otururken, dışarıyla irtibatımız yokken maske ve eldiven takmaya gerek yok.

Evde rahat olmamız, panik olmamamız gerekiyor. Ancak olabildiğince misafirliğe gitmemek ve olabildiğince eve misafir almamak gerekiyor.

Hasletlerimizi, gelenek görenek, örf adet, kültürümüzü, inşallah geçici bir süre için donduralım.

Çünkü dışarıdan giren herkesin eve mikrop getirme ihtimali var. Artık evlerimizde daha çok vakit geçireceğiz.

Telefonları ve medya iletişim araçlarını bir kenara bırakın, ailenizle, çocuklarınızla, sevdiklerinizle daha çok kitap okuyun asla panik yapmayın.

Doktorundan hemşiresine sağlık kurumlarında fedakârca çalışan, gecesini gündüzüne katarak salgın hastalığa karşı mücadele eden tüm sağlık personeline şükran borçluyuz. Sizin çabanız tüm topluma moral ve şifa oluyor, iyi ki varsınız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eş güdüm toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Tehdit geçene kadar evlerinizden çıkmayın” dedi.

Açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kovid-19’dan en iyi korunma yöntemi, herkesin kendi kendine alacağı tedbirlerdir. Hiç kimse, tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir”

Erdoğan, açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edilmesi durumunda evde kalma süresinin 3 haftayla sınırlı tutulabileceğini söyledi.

Virüs tehdidinin en kısa sürede bertaraf edilmesi için devletin tüm imkânlarının seferber edildiğini belirten Erdoğan, “Milletimin her bir ferdinden ricam, Kovid-19 tehdidi geçene kadar mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarıdır” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek bir genelge daha gönderdi.

Genelge ile bugün gece yarısı itibariyle Sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları, eğitimleri, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri bugün saat 00.00 itibariyle geçici olarak ertelenecek.

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle;

Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine bugün saat 00.00 itibariyle durdurulacağını duyurdu.

Şunları iyi görmemiz gerekiyor “Kahraman arayan hayata baksın”. Mesela Çöpler toplanıyor, “birileri topluyor”; market rafları dolu, “birileri dolduruyor”; elektrik, su, internet düzenli ulaşıyor, “birileri çalışıyor”; ulaşım aksamıyor, “birileri sürüyor”. Hayat devam etmiyor, hayatı devam ettiriyorlar, var olsunlar.

Tıp dünyası salgınlara karşı bilimsel olarak mücadele etmeye devam ederken Yüce rabbim biz insanları bu illet virüsten korusun Allah’ım! Bizleri bağışla Allah’ım! Birlik ve beraberliğimizi, huzur ve sükûnetimizi, dirlik ve düzenliğimizi daim eyle senin her şeye gücün yeter Âmin

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir