EVLAT VE TORUN

EVLAT VE TORUN

Evlat sevgisini Torun hasretini ve Torun sevgisini doya, doya yaşayan birisi olarak, sabırlı olmayı, onlara hep anlayış göstermeyi, kendine görev sayanlardanım.

Hele, hele torunların hiçbir kusuru görünmez hiçbir istekleri geri çevrilmez onların gönüllerini hoş tutmak için evlatlara yapılan ihmaller, hatalar, torunlarda telafi edilir, diye düşünüyorum,

Dedenin, Ninenin, Torunlarına bir şeyler vermek, onlarında sevgisini güvenini kazanmak, biz yaşlılar için harika bir duygu harika bir güzelliktir.

Zaman içinde biz yaşlılara göre aileler küçülüyor gibi görüyoruz dünyayı. oysa Dedeler ve nineler evlatlarla torunlarla geçirdikleri “zaman” giderek azaldığını hissediyorlar, Zamanın azaldığını hisseden dedeler nineler her ne kadar yanlarında değilseler de uzak mekânlarda ikamet etseler bile evlatlara ve torunlara olan sevgiyi hasreti içlerinde öyle büyütüyorlar ki zira aile yapılarındaki örf adetleri gelenek görenekleri Allah Aşkını Peygamber sevgisini sanki torunlarına anlatamamaktan korkuyorlar. Zamanın çok hızlı geçmekte olduğunu farkına varmış oluyorlar.

Genç yaşta, Baba olan Ve hayatın çilekeşliğini yaşarken, evlatlarına istemeden sevgilerini alenen gösteremezler. Bazı Babalar, Çocuklarına ilgisiz ve sevgisiz davranırlar Ama seneler geçtikçe de olgunlaştıklarında ya da iş güç sahibi olduktan evinin giderlerini karşılayarak düzenlerini kurduktan sonra anlıyorlar ki ben bir aile reisiyim.

Aile reisi olarak Yuvasına karşı çocukların karşı olan sevgilerini ihmal ettiklerini düşünmeye başlarlar,

Zaman öyle hızlı geçiyor ki birde bakıyorlar Torun sahibi oluvermişler, çocuklarına gösteremedikleri sevgiyi ilgiyi bu defa geç kalınmış olan bütün sevgilerini, ilgilerini torunlarına vermeye başlıyorlar,

Aslında çocuklarını da aynı duygularla sevseler de açık, açık belli edemiyorlar, onların yanlışlarını yüzlerine vurarak sert bile çıkıyorlar. Oysa evlat da Torunda aynı duygularla seviliyor, manevi yönden bir eksiklik yoktur. Ve ticari yönden düşünüldüğün de bir yazarımız derki; “Evlatlar ana sermaye Torunlar ise kârdır” yani ana sermaye zaten kendinindir ama kâr daha bir mutlu ediyor insanları çok sevmesi bundandır. Ne var ki dede olmak sadece torunlarını sevmek, hediyeler almak torunları mutlu etmeye çalışmak değildir. Dedeler nineler yaş itibari ile çok tecrübeleri olanlardır, bu

yaşadıkları tecrübeleri Evlatlarına veremediklerinden torunlarına vermeye çalışırlar.

Hani der ya atalarımız; bu dünya etme bulma dünyasıdır. ne ekersen onu biçersin, oysa her ata evladını da Torununu da yürekten severler zira onlar sizler küçükken sizlere yemeyip yedirdiler giymeyip giydirdiler anne ve babanıza asla nankörlük etmeyin onlar bu dünyadan göçüp gidince pişman olmayın onlar hayatta iken saygınızı esirgemeyin zira zaman su gibi akmakta bir gün kendinizin de yaşlanacağını unutmayın. Sadece anne babanıza dede ninenize değil bütün yaşlı ve büyüklerinize sahip çıkın, çıkın ki sizlere de sahip çıkanlar olsun. Atalarımız derki iyi bir baba iyi bir anne olmayan çoğu zaman iyi bir dede de nine de olamaz.

Gençler; çocuklar babalarının annelerinin acemiliklerine geliyor çoğu maddi açıdan hazırlıksız başlayan evlilikler, taksit ödemeleri düzenli bir iş sahibi engeline takılıyor. Bir kısmı da gelecek hazırlığından habersiz evlenip çocuklarını fark edemiyorlar, bu fark edilmeyen çocuklar kendi haline kalıyor, ilgiden ve sevgiden habersiz büyüyorlar. Mutsuz ve sevgiden habersiz topluma karışıp gidiyorlar.

Yazımın başında da söylediğim gibi ne ekersen onu biçersin. Burada tecrübeli dedeler nineler ortaya çıktığında modern bir kreşten daha güzel bir şekilde sevgi ve ilgileri ile büyük bir boşluğu dolduruyorlar.

Torunlar babalarından annelerinden çok dedelerine ninelerine açılıyorlar.

Burada güzel sözlere de yer verdiğimizde Evlat sedef ise Torun incidir. Evlat Ceviz ise Torun cevizin içidir.

Evlat var katar yer, Evlat var satar yer, Gönülden arzu ederim ki İnşallah herkes Evlat ve Torun sevgisini tadar, Yine gönülden arzu ederim ki herkes Annelerin Balar’ın Dedelerin Ninelerin kıymetini bilir zira bütün atalarımız birer hazinedir.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir