ESKİ KÖYE YENİ ADET

Bu günlerde çokça konuşulan bu söz köşe yazarı olduğum Haberci18 Sitesinin yetkilisi Sayın Mustafa ÇELİK Şahsında yetkili arkadaşların siteyi yeni teknolojiye ayak uydurarak bir dolu değişikliklerin yapıldığı görülmektedir.

Yaklaşık 8 yıl önce haberci18 olarak hizmete girdiklerindeki teknolojiden uzaklaşarak yeniliklere yelken açtılar. 

Çok da iyi yaptılar “ESKİ KÖYE YENİ ADET” Getirdiler. Kendilerini kutluyorum. 

  Şu bilinmelidir ki teknoloji hayatımızın her alanında bize yardımcı oluyor, zira düne kadar ben köşe yazılarımı daktilo ile yazıyor yazılı basına vererek günlerce haftalarca sonra belli bir zümre olan kamuoyu ile paylaşıyordum.

Şimdi ise yazılarımı yazıyor bir iki tıkla anında yüzlerce binlerce zümreye ulaşarak kamuoyu ile paylaşabiliyorum.

İnsanoğlu yaradılış itibariyle yeniliklere açık bir varlıktır. Ancak zaman içerisinde bazı insanlar yeniliklerden uzaklaşmış ve rutin bir hayat tarzını benimsemişlerdir. 

Bu hayat tarzını benimseyenler yenilikçi girişimci insanları teknolojiye ayak uyduran insanları çok rahat eleştirebilmişlerdir.

Oysa başarılı insanlar ciddiyet ve prensipleri dâhilinde istedikleri hedeflere ulaştıklarında ne yazık ki eleştirenler mahcup olmuşlardır.

İnsanoğlu hayatında yeniliklere ve yeni teknolojilere açık olurken dikkat etmesi gereken örf adetlerimize gelenek göreneklerimize değerlerimize toplumun ön gördüğü şekilde uygun hareket etmelidir.

Eski köye yeni adetler getirildiğinde yeni teknolojiler hayatımıza yeni güzellikler yeni değerler katarak gelecek kuşaklara iyi bir miras bırakacağımızı düşünüyorum.

Aslında eski köye yeni adetler getirmek öyle kolay değil hem örf adetlere hem gelenek göreneklere bağlı kalacaksın hem de yeni teknolojileri toplumla paylaşacaksın bu her babayiğidin harcı değil. 

Yapıldığında ise desteklenmesi ve benimsenmesi gereklidir. 14.04.2014

Bir bilim adamımızın söylediğine göre “Her değişim yeniliğe, her yenilik de değişime kapı açar” .

Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın. 

  Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir