DÜŞÜNCELER EYLEMLER ÖNEMLİDİR

DÜŞÜNCELER EYLEMLER ÖNEMLİDİR

Hayattaki seçimlerimiz bize aittir, ama her şey kontrolümüzde değildir. Bir şey hariç düşüncelerimiz.

İnsanlar bize fiziksel olarak zarar verebilirler, paramızı ya da eşyamızı çalabilirler, ama bizim iznimiz olmadan düşüncelerimizi değiştiremezler.

Ne düşündüğümüze sadece biz karar veririz ve düşüncelerimizin kalitesini yükseltmek için yapacağımız her şey doğal olarak hayatımızın kalitesini de yükseltir.

Mahatma Gandi der ki; “Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür, düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür, duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür, davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür, alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür, değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür, karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…”

Mutluyum, mutsuzum. Şanslıyım, şansızım. Başarılıyım, başarısızım. Seviliyorum, sevilmiyorum. Güvendeyim, güvensizim Değerliyim, değersizim. Evet, olumlu veya olumsuz ne düşünüyoruz? Düşündüklerimizin ne kadarı yaşamımızda? Bizler düşüncelerimizin bütünüyüz.

Şu anda kimsek, neysek, neredeysek, kiminleysek, bilin ki onlar bir zamanlar zihinlerimize ekilen düşünce tohumlarımızdı.

Hayat romanınızın yazarı da başkahramanı da sizsiniz.

Söz, eylem ve davranış bir zincirin halkaları gibi birbirlerine bağlıdırlar.

Birinde gerçekleşen değişim diğerlerini de etkiler, Farkına varamayabilirsiniz ama sarf ettiğiniz sözler hayatınızın hâkimi olup sizi yönlendirir hale gelebilirler.

Bu nedenle söze hakkını vermek ve söze kir bulaştırmamakla sorumlusunuz. Sözün doğru yerinde ve vaktinde söylenmesi esastır. Söz masum değildir.

Bir kurşun kadar tesirli ve etkilidir, Çok sık kullandığımız sözler hayatımızın felsefesi olur fakat farkına varamayız.

Mutlu olmak bir ruh hâlidir, bu ruh hâli de kendimize bağlıdır. Nerede ve kiminle olduğumuz önemli değildir.

‘’Nasıl’’ olduğumuz ve ‘’kendimizi nasıl hissettiğimizdir’’ önemli olan.

Hem olumsuz duygulara sahip olup, hem de kendimizi iyi hissetmemiz imkânsızdır. Olumsuz düşünce ve mesajların bizlere hiçbir faydası yoktur.

Depresyon, öfke, alınganlık, suçluluk duygusu; bunlar olumsuz duygulardır ve kendimizi güçlü hissetmemize izin vermezler.

Eğer ortada bir problem varsa buna dışarıdan birisi veya başka bir şey yol açmazlar, kendi düşüncelerimiz kendi problemlerimizi yaratır.

Bir düşünün derim… Bence en güzeli de hala vaktiniz var. Hayattasınız ve “bugün, hayatımın geri kalanının ilk günü ”deme lüksünüz hala var Öyleyse yeni bir başlangıç için size bir şans verilmesini beklemeden bu şansı kendinize siz verseniz?

Bir yerde okumuştum yüce yaratan biz insanoğluna iki kulak vermiş bazı olumsuzluklar bir kulaktan girsin diğerinden çıksın yani kafaya takmamaya bakalım.

Diyorum ki; sevgili okurlarım olumsuzlukları bir tarafa atalım güzel bir yaşam için düşüncelerimizi ve eylemlerimizi hayatımızın akışı içinde mutlu geçirelim ne dersiniz?

Arının karnındaki bal ile kuyruğundaki zehri birbirine karıştırmayan Allah, senin hakkını da başkasıyla karıştırmaz. Sabret!

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir