DOSTUNU İYİ SEÇECEKSİN DOSTUM

DOSTUNU İYİ SEÇECEKSİN DOSTUM

Eğer bir gün keşke demek istemiyorsan; 3 Şeyi doğru seç! Eşini. İşini arkadaşını… Yunus Emre

Bir insanın kaç tane dostu olur şu hayatta? Dost diyebileceği insanı kolay seçemez kimse.

Seçtikten sonra da değer vermek gerekir dostlara, kimi zaman güzel sözlerle, kimi zaman güzel dostluk yazılarıyla mutlu etmek gerekir.

Dünyada üç tür dostluk vardır: Birincisi, dostluk su gibidir onsuz yaşanmaz. İkincisi, dostluk şifa gibidir ihtiyacın olursa alırsın. Üçüncüsü, dostluk sıkıntı gibidir sen onu bulmadan o sana gelir. Dostluğunuzu kurarken dikkatli olun.

Sahte arkadaşlar, ayın karanlık yüzü gibidir. Önceleri bizi büyülerine ve dikkatlerine çekiyorlar, ama çok az farkla, ilginç bir karakterin boşluklarda saklandığı diğer tarafı görüyoruz.

Neredeyse fark etmeden, bu ruhsal ve ıssız duygusal taraf, ruhumuzu zayıflatır. Bunlar şüphesiz, mümkün olan en kısa zamanda nasıl tanımlanacağını bilmemiz gereken kişilikleridir.

Duygusal sağlığımız için, Arkadaşlığın yaşamın en güzel malzemesi olduğu söylenir.

Şüphesiz aşk da böyledir. Ama bizim için iyi bir arkadaşın yaptığı şey, bazen romantik ve aile ilişkilerinin bağlarını aşar.

Böylelikle, karşılıklılık, ortak deneyimler ve yoğun güven temelinde inşa edilen arkadaşlığın dokusu, bize sonsuz enerji kaynağı ve her şeyden önce yaşam kalitesini veren şeydir.

Size Allah’ı (c.c) hatırlatan kimdir? Allah’ın (c.c) dostlarıdır. Demek ki, Ahmet’e, Mehmet’e sormana gerek yok. Şöyle gözünü yumarsın, onu hatırına getirirsin, o esnada kalbine, Allah (c.c) düşerse bil ki, bu adam, dürüst bir adamdır.

Mümin bir adamdır?” (Hikmetin Sırları sh:170)Bostan-Gülistan adlı eserde ise şu mana yüklü tespitler yapılmış? “İnsanların gizli ayıbını açığa vurma.

Çünkü hem onları rezil edersin, hem de herkesin sana güvenini kaybedersin?

Bir kötü taş, altın kâseyi kırar ama ne taşın kıymeti artar ne de altının değeri azalır?

Marifet ve hüner sahibi bir insan, terbiyesiz ve edepsiz kimselerden hakaret görürse kırılmamalı ve gücenmemelidir? İki düşman arasında söz söylediğin zaman öyle konuş ki, yarın onlar birbirleri ile barıştıkları vakit sen mahcup olmayasın? Düşman her

hileye başvurup, ondan aciz kalarak bir şey elde edemeyince, dostluk göstermeye başlar. Ondan sonrada dostlukla öyle şeyler yapar ki, düşman yapamaz? “Ne mutlu dosta varanlara?

Acıların bir kum tanesi kadar küçük, mutlulukların nisan yağmuru kadar bol olsun. Hayatta bir kere ağlarsan o da mutluluktan olsun dostum.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınız asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir