DOSTLAR BAHAR GELDİ

DOSTLAR BAHAR GELDİ

Bu gün köşe yazımda hangi konuya yer vereyim diye düşünürken evimin balkona çıktım hava o kadar güzel ki dışarda ki bahar havasını görünce dostlarıma bahar geldiğini haykırayım istedim.

Nihayet bahar geldi. Kalbimiz ülkenin gerçeklerinden bağımsız, daha bir heyecanlı çarpmaya başladı. Bahar sadece doğada değil, insan için de bazı duyguların uyanışı demek. Umut, aşk gibi harika şeylerin mesela. Hem bahar yorgunu olup, aynı zamanda bahar sarhoşu olmak tam bir karmaşa.

Alerjik bünyeli insanlar için baharın sevimsiz yanları da yok değil. Yazın ağaçların gölgesinde soluklanmak, parklarda çimlere yayılmak, bir parça toprağa değebilmek için ağzımız yüzümüz yamulana kadar hapşırmaya, gözümüzün, burnumuzun akmasına razıyız. Yani bazen mesele sadece bir ağaç değil doğanın bahşettiği güzellikleri yeşil örtüleri görmek kuş cıvıltılarını işitmek biz insanları adeta mutluluğa sevk etmektedir.

Beklenen bahar geldi, yağmurlu, soğuk, gri havaları geride bıraktık. Güneşli, ılık havalar ile yeşeren çimlerde oturmayı, lalelerin fotoğraflarını çekmeyi, soğuk kış aylarında ara verdiğimiz yürüyüşlere başlamayı hayatımıza tekrar dahil ediyoruz. Günler uzuyor, hava dengesi değişikliğe uğruyor, güneşli havanın etkisi ile trafik etkisini daha da hissettiriyor.

Doğanın kendini yenilemesi ile biz de kendimizi yeniliyoruz. Değişim söz konusu…

Her değişim ve yenilik, keyifli olabildiği gibi sancılı da olabiliyor. Etrafımızda hem canlı, heyecanlı kişiler görüyoruz, hem de sürekli başı ağrıyan, uykusuz, üzgün, yorgun olduğunu dile getiren kişiler görüyoruz, “bahar yorgunluğu herhalde, geçer..” diyoruz.

Havanın ısınması ile gün ışığından maksimum yararlanmamız bize enerji veren bazı hormonların salınımını kolaylaştırır.

Hani şu kış boyu saat değişikliği yapmayarak hayatımızı kısmi cehenneme çevirdiler, depresif halde henüz uyanamadan işe, okula gittik ya o işte salgılayamadığımız günışığı hormonlarımızı artık içimizde tutamazlar.

Ne diyorduk bahar geldi. Vitamin alın. Vitaminli yeni çıkan meyveler çok pahalı, hapını alın. Hiç bir ilaç şirketiyle ilişkim yok yanlış anlaşılmasın, besin, vitamin ve mineral desteğini nereden alabiliyorsanız oradan almakta özgürsünüz.

Bahar diyorum, bahar geldi, Bu ülkenin başına ne geliyorsa sevmesini bilmeyen, aşkı günahla bir tutan erkek hegemonyasından ve onun altında ezik ezik soluk almaya çalışan kadınlar yüzünden geliyor.

Bahar enerjiniz yerine gelsin diye sokaklara çıkın, yürüyün, aman ha öyle gruplar halinde değil spor için yani aerobik egzersiz olsun diye. Uyku düzeninizi iyi ayarlayın, sigarayı hemen bırakın, çok harika soluk alacaksınız bana güvenin.

Taze sebze, meyveyi mevsiminde tüketin. Bol su için. Aşk romanları, aşk şiirleri okuyun, aşk filmleri seyredin, Bahar güzel yani. Gezin, tozun aman iki günlük dünya kötü düşünceleri silin benliğinizden neşeyle eş dostlarla birlikte şen şakrak olun inanın bu dünya hiçbir şey için üzülmeye değmez.

Sevginizle boğun tüm kötüleri, ve kötüleri.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir