DOST OLMAK DOST KALMAK

DOST OLMAK DOST KALMAK

‘Nerde birlik orda dirlik.’, ‘Sel gider kum kalır.’, ‘Sürüden ayrılanı kurt kapar.’ ,’Baş başa vermeyince taş, yerinden kalkmaz.’

Dost olmak dost kalmak atasözlerimiz de daha niceleri gibi birlik ve dayanışmayı anlatır, diyorum ki bir olmanın, birlik olmanın tadı hiç bir şeyde yok.

Yalnızlık Allah’a mahsus… Yalnız taş duvar olmuyor. Sosyal hayatta yalnız yaşayamadığımız gibi birileriyle birlik olmadan, dayanışma içerisine girmeden de sağlıklı yaşayamıyoruz.

Birlik için vakit geçirmeden uyanmak, uyarmak durumundayız hepimiz birbirimizi, hep birlikte barış ve uyum içinde neden yaşamayalım ki.

Bu hava, bu tabiatın güzelliği hepinize yeterde artar bile. Bu vatanın nimetleri hepimizin huzurunu artırır da artar bile.

Bu Cennet vatanda çaplı dostlarla birlikte olmak; acımızı azaltır, sevincimiz artırır, hepimize yeni ufuklar açar.

Bu Cennet vatanda sevmenin ve sevilmenin beraberliğini hep beraber yaşamak, hepimizin hakkı; dahası görevi değil mi sizce de.

Beraber gülmeyi becermeyi, herkes bizden öğrenmeli değil mi?

Beraber ağlamaktaki tadı da biz haykırmalıyız bütün insanlığa değil mi? Birlik olmayan yerde varlık olmaz.’ atasözümüzdeki anlamı tam kavrayıp yaşayacağız öyle değil mi?

Dost, hayatımızdaki aileden sonra gelen en yakın kişilerdir. Uzakta olsak yakında olsak her daim yanımızda hissettiğimiz, her anımızda yanımızda olan, desteklerini esirgemeyen dostlarımıza hislerimizi anlatabileceğimiz en güzel dost

Kişinin kalitesini, dostları belirler.

Kim olduğunu bilmek isterse, kimlerle dost olduğuna bakmalı insan.

Adaletin önderi Hz. Ömer’in dediği gibi; “Kişinin dostu; aklının kılavuzudur.” herkes, kendi “ayarına”, aklına göre dost edinir.

İç huzuru, gerçek dostla sahte dostu ayırabileceğin en sağlam duygudur. Çünkü “iç huzursuzluğu” duyguların “sigortasıdır.”

Gerçek dostlar insana, mutluluğun yanında, iç huzuru verir.

Dost seçmesini bilmeyenin, “keşkesi, ah vahı” bol olur, kimi arkadaş vardır; kişiyi ölümün eşiğinden kurtarır; kimisi de ölümün eşiğine bırakır.

Ulu bilge Tebrizli Şems ne güzel söylemiş; “Biri gelir seni sen eder, biri gelir seni senden eder.”

Güvenmeden sevmek, dost olmak; üç günlüktür. Güvenerek sevmek, dost olmak; ömürlük…

Seni ihtiyacı kadar seven kimsenin dostluğundan sakın. Çünkü onun ihtiyacı bitince, egosunu tatmin edince; sevgisi de, dostluğu da biter. Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişen karakter yoksunları işte bunlardır.

Nasıl bir insan olmak istiyorsan, o kalitede ve özellikte insanla dost ol.

Çünkü arifle oturan, arif kalkar, Cahille oturan, cahil.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir